Piwonia w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany, porady
Piwonie to popularne i bardzo efektowne byliny, które spotkamy w wielu polskich ogrodach. Bujne kwiatostany, duża trwałość oraz piękny zapach sprawiają, że piwonia od lat zdobywa wielu miłośników. Jej uprawa nie jest nadmiernie skomplikowana, jednak kwiat wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Z pewnością warto wiedzieć, jak wygląda prawidłowa uprawa tej byliny, zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi pielęgnacji, a także z najpopularniejszymi odmianami kwiatów.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Piwonia w ogrodzie – odmiany, uprawa byliny, praktyczne porady
Piwonia krzaczasta i piwonia chińska, czyli najpopularniejsze odmiany piwonii w ogrodzie
Popularna piwonia występuje w wielu efektownych odmianach. Rośliny dzielą się ze względu na typy budowy oraz kształt kwiatów (pełne, półpełne, pojedyncze). Poniżej wyszczególnimy odmiany, które dobrze poradzą sobie w ogrodzie i cieszą się dużą popularnością wśród pasjonatów roślin ogrodowych.
Piwonia drzewiasta, piwonia krzaczasta – to roślina zwana także Paeonia Suffruticosa. Piwonia drzewiasta lub jak kto woli piwonia krzaczasta jest największą odmianą, która dorasta do 1,5 metra wysokości. Są to krzewy o kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych. Poszczególne odmiany piwonii drzewiastej mogą posiadać kwiaty o barwie białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej, różowej lub łososiowej. Roślina świetnie sprawdza się w ogrodzie o większej powierzchni i może stać się unikalną ozdobą. Co istotne, piwonia drzewiasta/piwonia krzaczasta nie jest w pełni odporna na działanie niskich temperatur. Dlatego na zimę należy okryć ją grubą warstwą ściółki.
Piwonia chińska – popularna odmiana piwonii, zwana także Paeonia lactiflora. Piwonia chińska to krzew, który osiąga do 1 metra wysokości. Uprawa piwonii chińskiej w ogrodzie nie różni się zbytnio od uprawy odmiany krzaczastej. Sadzonki lubią stanowiska nasłonecznione, a prawidłowa uprawa pozwala na uzyskanie dużych i intensywnie pachnących kwiatów o budowie pełnej, półpełnej lub pojedynczej (w zależności od odmiany piwonii). Co ciekawe, piwonia chińska Paeonia lactiflora występuje w kilkuset odmianach, a duża różnorodność pozwala na wybór wielu barw kwiatów. Piwonia chińska Paeonia lactiflora może posiadać kwiatostany o barwie białej, kremowej, czerwonej, purpurowej i różowej.
Piwonia japońska – to tak zwane mieszańcowe odmiany piwonii chińskiej. Są to nieco mniej popularne kwiaty ogrodowe z płatkami osadzonymi w jednym okółku. W środku piwonia japońska posiada delikatne, charakterystyczne płatki o innym zabarwieniu. Są to przekształcone pręciki, dające ciekawe efekty dekoracyjne. Piwonia japońska kwitnie na przełomie czerwca, lubi stanowiska słoneczne i może być efektowną ozdobą w ogrodzie o dowolnej stylistyce.
Piwonia lekarska – omawiając odmiany piwonii, nie sposób pominąć rośliny lekarskiej. Tak zwana piwonia lekarska (Paeonia officinalis L.) to roślina, która naturalnie występuje w południowej i środkowej Europie. Piwonia posiada bardzo duże kwiaty o walorach dekoracyjnych. Ich kształt przypomina miseczkę wypełnioną płatkami. Roślina może posiadać duże kwiaty pełne o barwie czerwieni lub różu. Uprawiana w ogrodzie piwonia lekarska osiąga do 60 cm wysokości. Odmiana bardzo źle znosi intensywne opady deszczu, dlatego najlepiej wysadzić ją na stanowisku słonecznym, a jednocześnie delikatnie zadaszonym. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.
Podłoże i optymalne miejsce w ogrodzie – jakie stanowisko lubi piwonia?
Uprawa piwonii rozpoczyna się od wyboru optymalnej lokalizacji i gleby. Warto pamiętać, że nasze byliny bardzo dobrze radzą sobie przy silnej ekspozycji słonecznej. Najlepsze będą dla nich stanowiska nasłonecznione i zabezpieczone przed silnymi podmuchami wiatru. Poddana silnemu wiatrowi piwonia chińska czy piwonia japońska może ulec połamaniu delikatniejszych pędów.
Sadzenie piwonii można także wykonać w miejscach lekko zacienionych. Najlepsza do tego będzie piwonia krzaczasta, która dobrze radzi sobie przy niepełnej ekspozycji słonecznej. Wysadzenie rośliny w półcieniu ogranicza intensywność kwitnienia, jednak zwiększa jego trwałość. Z pewnością warto wybrać takie stanowisko w ogrodzie, które zapewnia dostęp do bezpośrednich promieni słonecznych przynajmniej przez pół dnia. Kwiaty piwonii wysadzone w zbyt zacienionych strefach będą bardzo wątłe, a przyrost rośliny okaże się mocno ograniczony.
Sadzonki piwonii dobrze radzą sobie w ogrodzie o niskim poziomie wód gruntowych. Znacznie lepiej poradzą sobie z chwilowym przesuszeniem niż z nadmiernym zawilgoceniem terenu. Piwonia krzaczasta czy innymi słowy piwonia drzewiasta nie powinny być wysadzane na stanowiskach, w których występuje zaleganie wód opadowych. Doprowadzi to do gnicia systemu korzeniowego, a w konsekwencji do jego powolnego obumierania.
Aby idealnie wybrać miejsce dla sadzonki, warto także wziąć pod uwagę jakość gleby w ogrodzie. Sadzenie piwonii powinno być dobrze rozplanowane, co stanowi o sukcesach dalszej uprawy. Roślina lubi żyzną, próchniczą glebę, która utrzymuje niewielką wilgoć w okresie suszy. Najlepiej poradzi sobie przy pH 5 do 6. Uprawa piwonii będzie możliwa w glebie lekko kwaśnej, obojętnej lub lekko zasadowej.
Warto także pamiętać, że sadzonki umieszczone w ogrodzie z glebą gliniastą powinny mieć zapewniony odpowiedni, głęboki drenaż. Dobrze przygotowane stanowisko z drenażem sprawi, że sadzonki nie będą narażone na długotrwałe zawilgocenie korzeni, które stanowi jedną z największych przeszkód w uprawie tych roślin.
Piwonia drzewiasta i pozostałe odmiany – podlewanie i nawożenie kwiatów w ogrodzie
Wszystkie odmiany piwonii nie lubią nadmiernego poziomu wilgoci, a zatem warto zapoznać się z kwestią optymalnego podlewania. Młode sadzonki mogą być podlewane regularnie w okresie bezdeszczowym, co umożliwi dobre ukorzenienie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że sadzonki lubią umiarkowaną wilgoć, a stanowisko nie może być zbyt mokre.
Podczas podlewania należy unikać moczenia liści. Uprawa piwonii jest bardzo wrażliwa na szarą pleśń, spowodowaną zawilgoceniem rośliny. Jeśli gleba w ogrodzie jest lekko wilgotna, wówczas sadzonki nie wymagają żadnego podlewania. Dwuletnie lub starsze kwiaty ogrodowe są już na tyle odporne, że dobrze poradzą sobie ze względnie suchą glebą. Wówczas nawadnianie byliny przeprowadzamy jedynie w okresach przedłużającej się suszy.
Kolejną godną uwagi kwestią jest nawożenie. Niemal wszystkie intensywnie kwitnące kwiaty ogrodowe wymagają dodatkowej dawki substancji mineralnych. Tak jest również w przypadku każdej odmiany piwonii. Zadbana piwonia krzaczasta czy innymi słowy piwonia drzewiasta może rosnąć w naszym ogrodzie przez kilkanaście lat. Kwitnienie w tym samym stanowisku wiąże się z koniecznością nawożenia rośliny. Paeonia lactiflora najbardziej lubi nawozy z dużą dawką fosforu i ze zmniejszoną ilością azotu. Mogą to być różnego rodzaju nawozy mineralne, dedykowane do roślin kwitnących w ogrodzie.
Uprawa piwonii może być także zasilona nawozem naturalnym. Dzięki temu kwiaty piwonii będą znacznie okazalsze, a byliny odwdzięczą się większym przyrostem rocznym. Nawóz naturalny rozkładamy wokół rośliny jako ściółkę, dbając o odpowiednie przekopanie go z glebą. Najlepszym okresem nawożenia nawozami naturalnymi jest jesień.
Uprawa piwonii – sadzenie, przesadzanie w ogrodzie, ochrona na zimę i cena zakupu sadzonki
Piwonia – sadzenie i przesadzanie w ogrodzie
Sadzenie piwonii powinno być przeprowadzone w odpowiednim okresie. Najlepszym terminem jest przełom sierpnia i września. Sadzenie piwonii powinno uwzględniać jej docelowe rozmiary. Kwiaty piwonii będą zajmowały dość dużo miejsca, a zatem stanowisko nie powinno być zbyt małe. Za optymalną wartość przyjmuje się nie więcej niż dwie rośliny na jeden metr kwadratowy.
Byliny wysadzamy w dołkach o głębokości 30 do 50 cm. W wykopanych dołkach umieszczamy odpowiednio dobraną glebę kompostową. Na dnie dołka możemy także umieścić warstwę obornika wymieszanego z ziemią. Jeśli w ogrodzie znajdują się gleby gliniaste, na spodzie dołka wykonujemy także odpowiednią warstwę drenażu. Sadzenie piwonii wymaga pewnej precyzji. Rośliny nie powinny być wysadzone zbyt głęboko, bowiem opóźni to ich kwitnienie. Za optymalną głębokość uważa się umieszczenie pąków na 3 do 5 cm pod powierzchnią ziemi. Prace kończymy delikatnym podlaniem rośliny.
Piwonie odmian krzewiastych wymagają wsadzenia nieco głębiej (10 – 15 cm pod powierzchnią ziemi). Roślina powinna być umieszczona w ziemi pod skosem, co zapewni jej najlepsze rozkrzewienie. Na wierzchu można wysypać dodatkową, cienką warstwę przekompostowanej kory.
Po kilku latach (nie wcześniej niż po dwóch) nasza piwonia może wymagać zmiany stanowiska. Niestety roślina nie lubi przesadzania, dlatego wykonujemy je wyłącznie w ostateczności. Przesadzanie przeprowadzamy na przełomie sierpnia i września, wykorzystując dzień z mniejszą ilością promieni słonecznych. Nie przesadzamy rośliny podczas upalnego, gorącego dnia bowiem może to doprowadzić do przesuszenia korzeni.
Piwonia jest wrażliwa na przesadzanie, dlatego obkopujemy ją dookoła, a następnie delikatnie podważamy szpadlem. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia korzeni. Wykopana piwonia wymaga przycięcia liściastych części pędów. Czynność wykonujemy sekatorem i przycinamy pędy na wysokość około 3 cm ponad pąkami.
Przesadzanie rośliny daje możliwość jej rozmnożenia. Piwonia japońska czy piwonia chińska nadają się do wykonania podziału karpy. W tym celu przepłukujemy korzenie rośliny i sprawdzamy ich położenie. Podział karpy przeprowadzamy w najsłabszym miejscu, w którym przycinamy korzenie. Piwonia posiada dość zwarty system korzeniowy, a budowa karpy jest dość twarda. Dlatego warto użyć dobrego sekatora lub noża ogrodniczego.
Godowe sadzonki peonii dokładnie oglądamy i usuwamy ewentualne zgniłe części korzeni. Następnie wysadzamy do miejsca docelowego. Przed wysadzeniem sadzonki możemy też wykonać zaprawianie. W tym celu moczymy korzonki w specjalnie dobranym preparacie, mającym na celu zabezpieczyć piwonie przed zagrzybieniem korzeni. Zaprawianie nie jest niezbędne, jednak polecane przez wielu ogrodników. Wyjątek stanowi piwonia drzewiasta, którą rozmnażamy poprzez szczepienie lub wysiew nasion.
Ile kosztuje piwonia? Cena zakup sadzonki i pielęgnacja rośliny na zimę
Jak już wiemy, piwonia występuje w wielu odmianach. Cena zakupu sadzonki będzie uzależniona od wyboru konkretnej rośliny, a także terminu zakupu. Cena za niewielkie sadzonki popularnych odmian (piwonia krzaczasta) rozpoczyna się już od kwoty 20 zł.
Uprawa piwonii z mniej popularnych odmian (np. piwonia japońska) będzie wiązała się z nieco wyższymi cenami zakupu. Możemy przyjąć, że sadzonka odmiany japońskiej okaże się wydatkiem rzędu 40 – 90 zł. Cena za najrzadsze odmiany może niekiedy przekraczać 100 zł za sadzonki z większą liczbą oczek.
Zakup sadzonki to dopiero początek. Uprawa piwonii wymaga wytrwałości i odpowiednich działań. Jednym z nich będzie odpowiednie zabezpieczenie rośliny na zimę. Piwonia japońska czy piwonia lekarska wymagają przycięcia pędów do pierwszego oczka. W celu ochrony pędów na zimę, tworzymy ochronną otulinę. Możemy ją wykonać za pomocą gałązek świerkowych. Takie działania uchronią przed przemarzaniem pędów i są szczególnie polecane w miejscach narażonych na działanie temperatur poniżej -20 stopni Celsjusza. Odpowiednio zabezpieczona piwonia japońska lub piwonia chińska szybko wypuszczą pędy po rozpoczęciu wegetacji, a dobra pielęgnacja poskutkuje intensywnym kwitnieniem.
Piwonia drzewiasta ma nieco inne wymagania. Należy zabezpieczyć ją od dołu ściółką, jednak nie przycinać zdrewniałych pędów. Piwonia krzewiasta kwitnie dopiero kilka lat po posadzeniu i do tego momentu nie zaleca się jakiegokolwiek przycinania. Po pierwszym kwitnieniu możemy wykonać jedynie cięcie zachowawcze, jednak nie może być ono zbyt inwazyjne.