Gdzie kupić kłącza piwonii i jak wybierać sadzonki piwonii?

Peonia to popularna roślina ogrodowa. Ze względu na dużą popularność, prawdopodobnie nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem miejsca zakupu. Gotowe na sprzedaż sadzonki nabędziemy w szkółkach i sklepach branżowych. Na przełomie sierpnia i września sadzonki są także dostępne na targach i w wielu sklepach z roślinami ogrodowymi.

Cebulki piwonii możemy także kupić w sklepach internetowych. Atutem tego rozwiązania zazwyczaj jest atrakcyjna cena o nieograniczona dostępność odmian na sprzedaż. W ofertach internetowych znajduje się piwonia niebieska, piwonia chińska czy piwonia drzewiasta. Niestety przed dokonaniem transakcji nie mamy możliwości sprawdzenia kłącza piwonii, co może wiązać się z możliwością kupna słabej sadzonki.

Dostępna na sprzedaż peonia różni zazwyczaj nie posiada systemu korzeniowego. Sadzonki piwonii muszą posiadać minimum 3 – 5 pąków oraz mięsiste korzenie. Cebulki piwonii nie powinny posiadać pędów naziemnych, a kłącza piwonii powinny być mięsiste. Podczas wyboru konkretnej sadzonki zwracamy uwagę na jej kolor. Zdrowe kłącza piwonii nie są zbyt ciemne i nie widać na nich rozwoju chorób grzybowych. Najlepszej jakości piwonia chińska czy piwonia niebieska nie będą też nadmiernie przesuszone.

Na wiosnę pojawiają się dostępne na sprzedaż sadzonki piwonii w doniczkach. W tej sytuacji nie mamy możliwości dokładnego obejrzenia systemu korzeniowego. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy cebulki piwonii nie znajdują się w mocno wilgotnym podłożu. Piwonia drzewiasta, piwonia chińska czy piwonia niebieska nie lubią nadmiernej wilgoci i zalegającej wody. Nadmiernie zawilgocone cebulki piwonii są bardzo podatne na choroby grzybowe.

Wybór stanowiska i podłoża dla sadzonki piwonii

Wybierając sadzonki piwonii, musimy brać także pod uwagę ich najważniejsze wymagania. Roślina nie jest bardzo wymagająca, ale musimy zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy. Podstawą będzie wybór słonecznej lokalizacji. Piwonia chińska czy piwonia drzewiasta lubią dostęp do promieni słonecznych. Lokalizacja od strony północnej nie będzie dla nich najlepsza. Zbyt duża dawka cienia doprowadzi do pogorszenia kwitnienia, a w niektórych przypadkach nawet do całkowitego zamierania rośliny.

Sadzonki piwonii mogą poradzić sobie na stanowiskach z lekkim zacienieniem. Trzymamy się tutaj zasady mówiącej o tym, że peonia powinna mieć bezpośredni dostęp do światła przez minimum pół dnia.

Idealna lokalizacja powinna też zabezpieczać roślinę przed silnymi podmuchami wiatru i intensywnymi opadami deszczu. Peonia źle rośnie w terenie podmokłym i nie lubi zalegających wód opadowych. Dlatego jeśli chcemy wybrać dla nich stanowiska z glebą gliniastą, najlepiej będzie wykonać szeroki drenaż. Dobrze wykonany drenaż może uchronić część korzeniową rośliny przed atakami chorób grzybowych. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.

Jak sadzimy sadzonki piwonii? Prace uzależnione od rodzaju sadzonki

Proces sadzenia peonia będzie ściśle uzależniony od wyboru konkretnej odmiany sadzonki. W ofercie sprzedaży znajdują się odmiany bylinowe (piwonia chińska, piwonia niebieska) oraz odmiany krzewiaste (piwonia drzewiasta).

Purpurowe pojedyncze piwonie na krzewie, a także sadzonki piwonii, rodzaje, najważniejsze informacje oraz jakość
Sadzonki piwonii krok po kroku, czyli jak wybrać, zakup, jakość, cena oraz rodzaje sadzonek do ogrodu
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nawozy do kwiatów

Szukasz skutecznych nawozów do kwiatów w dobrych cenach. Te produkty najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź promocje!

Sadzonki piwonii bylinowej muszą znajdować się na odpowiedniej głębokości. Rośliny kupione w doniczkach sadzimy w taki sposób, by wysokość ziemi w doniczce równała się z wysokością gruntu. Drugim rozwiązaniem jest zakup byliny z odsłoniętym systemem korzeniowym. Tutaj trzymamy się zasady, że peonia powinna znajdować się płytko pod powierzchnią ziemi. Najlepiej będzie umieścić pąki na głębokość 3 do 5 cm.

Piwonia drzewiasta wymaga zupełnie innej lokalizacji. W tym przypadku kłącza piwonii sadzi się na głębokość około 10 – 15 cm. Najlepiej umieścić sadzonkę pod pewnym skosem. Takie działanie sprawi, że piwonia drzewiasta zacznie się ładnie płożyć, a po czasie okaże się lepiej rozkrzewiona. Dobrą praktyką jest też przykrycie wkopanej sadzonki warstwą przekompostowanej kory.

Cena sadzonki piwonii. Ile kosztują rośliny ozdobne?

Cena za sadzonki piwonii zależy od terminu zakupu, wyboru konkretnej odmiany, a często także od jakości rośliny. Minimalna stawka za rośliny wynosi około 10 zł. Jest to cena za sadzonki najpopularniejszych odmian, kupowane na przełomie sierpnia i września.

Średnia cena sadzonek mniej popularnych odmian rośliny może okazać się znacznie wyższa. Cebulki piwonii chińskiej mogą kosztować około 30 zł za sztukę. Cena roślin o nietypowych wariantach kolorystycznych okazuje się jeszcze wyższa. Niektóre cebulki piwonii kosztują nawet około 100 zł za sztukę.

Warto pamiętać, że cena nie może być głównym kryterium wyboru. Przed zakupem zapoznajmy się z odmianami, wybierzmy docelowe miejsce posadzenia oraz dokładnie obejrzymy kłącza piwonii. Dzięki temu ozdobimy ogród na długi czas, a wybór dobrej lokalizacji sprawi, że piwonia będzie rosła nawet przez 15 lat po zakupie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły