Bluszcz doniczkowy - charakterystyka

Najczęściej uprawianą odmianą w mieszkaniu jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Na terenie Europy, w tym również w Polsce, występuje jako dziko rosnące pnącze dorastające nawet do 20 metrów długości. Natomiast jako kwiat uprawiany w doniczce dorasta maksymalnie do 2 metrów długości. Bluszcz hedera wyróżnia się czepnymi pędami, na których porastają dekoracyjne liście - zazwyczaj o zielonym lub zielono-kremowym zabarwieniu.

Bluszcz hedera posiada wiele ciekawych odmian. Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

  • Bluszcz hedera helix “Wonder” - jest to ciekawa odmiana rośliny, która wyróżnia się drobnymi, ciemnozielonymi liśćmi. Roślina najlepiej czuje się w mieszkaniu na stanowisku dalekim od promieni słonecznych.
  • Bluszcz pospolity hedera helix Yellow Ripple - roślina doskonale odnajduje się w mieszkaniu ze względu na występowanie w naturalnym środowisku na terenie niemalże całej Europy. Bluszcz doniczkowy tej odmiany może dorastać nawet do 10 metrów długości. Cechą charakterystyczną są ciemnozielone liście z jaśniejszymi obrzeżami.
  • Bluszcz pospolity hedera helix Martine - chociaż mamy do czynienia z odmianą wyróżniającą się liśćmi trójklapowymi to jednak tylko środkowy liść jest najlepiej wykształcony. Wymagania tej rośliny doniczkowej nie są zbyt duże, ponieważ bluszcz doskonale poradzi sobie nawet w ciemnym mieszkaniu.

Bluszcz hedera - wymagania uprawowe

Już na podstawie powyższych informacji mogliśmy zauważyć, że wymagania bluszczu pospolitego nie są aż takie duże i z powodzeniem możemy je spełnić. Bluszcz doniczkowy w mieszkaniu najlepiej czuje się na stanowiskach cienistych i półcienistych. Natomiast jeżeli wystawimy go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, to niestety sadzonka przestanie się rozwijać. Jeżeli chodzi o podłoże, to ten kwiat doniczkowy również nie ma jakichś specjalnych wymagań. W zupełności wystarczy nam podłoże, które jest umiarkowanie wilgotne, bez przymusu stosowania specjalnego drenażu. Najlepiej w tym celu sprawdzi się uniwersalna ziemia do kwiatów.

Bluszcz doniczkowy w domu stojący na parapecie, a także wymagania rośliny, uprawa i pielęgnacja w domu
Bluszcz doniczkowy w domu krok po kroku, czyli uprawa i pielęgnacja, wymagania, sadzenie oraz odmiany do uprawy w domu

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Bluszcz jest często mylony z taką rośliną, jaką jest bluszcz kurdybanek. Należy jednak pamiętać, że mówimy o zupełnie innym gatunku. Bluszcz kurdybanek zalicza się do rodziny jasnotowatych. Roślina posiada wiele cennych właściwości wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Przede wszystkim bluszcz kurdybanek doskonale wspomaga przemianę materii, jak i również redukuje poziom stresu. W czasie wystąpienia stanu zapalnego stosowanie tej rośliny znacznie podnosi odporność poprzez podwyższenie poziomu leukocytów. W związku z tym opłaca się aby bluszcz kurdybanek zagościł w naszym ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł o uprawie bluszczu pospolitego w ogrodzie.

Kwiat bluszczu - podlewanie i pielęgnacja

Podlewanie bluszczu pospolitego jest niezwykle ważne. Szczególnie gdy roślina znajduje się w okresie wegetacyjnym. Dlatego podlewanie warto zaplanować raz na tydzień, jednocześnie pamiętając o tym, aby ziemia nie była zbyt mokra, ale umiarkowanie wilgotna. Warto zadbać o to, aby nadmiar wody miał odpływ na spodek. Wtedy zbyt intensywne podlewanie nie doprowadzi do chorób grzybowych bluszczu.

Oczywiście pielęgnacja rośliny, to nie tylko podlewanie, ale również nawożenie oraz odpowiednie przycinanie. Rośliny domowe wystarczy zasilać nawozem wieloskładnikowym. Nawożenie powinno odbywać się koniecznie w okresie wegetacyjnym bluszczu doniczkowego. Natomiast przycinanie zawsze planujemy wiosną, wtedy kiedy roślina jest po okresie spoczynku.

Bluszcz pospolity - cena

Wiedząc już, jak przebiega prawidłowa pielęgnacja rośliny, a także w jakich warunkach należy ją trzymać w mieszkaniu, na pewno jesteśmy jeszcze ciekawi tego, ile kosztują poszczególne odmiany. Dlatego w poniższym zestawieniu podane są orientacyjne ceny bluszczu hedera.

Przykładowe ceny sadzonek bluszczu doniczkowego

Nazwa odmiany

Cena

Bluszcz Hedera Helix “Mein Herz”

6,99 zł

Hedera Helix “Yellow Ripple”

8,49 zł

Hedera helix Wonder Bluszcz doniczkowy

9,99 zł

Hedera Spearpoint Bluszcz doniczkowy

11,99 zł

Hedera helix Golden Kolibri

12,99 zł

Bluszcz pospolity Hedera helix “White Ripple”

10,90 zł

Bluszcz Hedera helix Goldheart żółty

20,00 zł

Bluszcz Hederaa helix Variegata

11,89 zł

Bluszcz Hedera helix “Pittsburgh”

18,50 zł

Jak widzimy, ceny nie są aż takie wysokie, jakby się mogło wydawać. Warto zatem przejrzeć sobie wszystkie popularne odmiany bluszczu Hedera. Na pewno przynajmniej jedna odmiana spodoba nam się najbardziej. Oprócz zakupu samej sadzonki nie zapominajmy również o tym, że mamy możliwość zakupienia także dekoracyjnych stojaków do wnętrz. Są one specjalnie dopasowane do rosnących pnączy w mieszkaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej