Bluszcz hedera - charakterystyka

Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest pnączem zaliczającym się do rodziny araliowatych. Już wiemy, że roślinę spotykamy dziko rosnącą nie tylko na terenie Polski, ale również całej Europy, a także Azji Mniejszej. Obecnie mamy do czynienia z kilkudziesięcioma odmianami uprawowymi. Warto mieć na uwadze, że w ogrodzie lub w warunkach naturalnych roślina dorasta nawet do 20 metrów długości. Podczas gdy bluszcz hedera uprawiany w domu jest 10 razy krótszy.

Roślina posiada bardzo długie pędy, które po napotkaniu przeszkody, zaczyna się wokół niej owijać. Jeżeli nie zapewnimy pnączu żadnego podparcia, wtedy pędy będą swobodnie zwisać w dół. Dobrze jest wtedy umieścić doniczkę na odpowiedniej wysokości, przez co stworzymy ciekawą dekorację. Bluszcz doniczkowy wyróżnia się trój- lub pięcioklapowymi liśćmi. W zależności od odmiany są one zielone lub przebarwione jasnymi plamami bądź obrzeżami. Bluszcz pospolity hedera helix to wybór wart rozważenia.

Bluszcz pospolity - właściwości

Zanim przejdziemy do leczniczych właściwości, jakimi wyróżnia się ta pnąca roślina, nie można zapomnieć również o tym, że jednak wydziela ona toksyczne substancje, które są szkodliwe dla człowieka oraz zwierząt. Trującą częścią rośliny są przede wszystkim jagody, które po zjedzeniu wywołują szereg dolegliwości takich jak wymioty, czy też problemy z oddychaniem. Ponadto bluszcz hedera w pozostałych częściach pnącza wydziela saponiny, które także są bardzo trujące. W związku z tym zaleca się, aby jednak nie uprawiać tej rośliny w mieszkaniach, w których są dzieci lub zwierzęta.

Co ciekawe bluszcz hedera helix wyróżnia się również właściwościami leczniczymi. Oczywiście bluszcz doniczkowy nie powinien być pod żadnym pozorem elementem własnych eksperymentów, chociażby ze względu na obecność trujących składników. Jednak wyciąg z tego pnącza możemy spotkać w wielu lekach oraz kosmetykach. Bluszcz helix posiada właściwości zdrowotne dla osób cierpiących na uporczywy kaszel. Ponadto wyciąg z tej rośliny pomocny jest przy leczeniu stanów zapalnych w miejscach intymnych, przy eliminowaniu cellulitu, a także pomoże przy oczyszczaniu skóry z trądziku.

Bardzo często z tym popularnym pnączem mylony jest bluszczyk kurdybanek, którego możemy spotkać na łąkach. Bluszczyk kurdybanek jest rośliną zaliczającą się do rodziny jasnotowatych. Roślina jest często traktowana przez nas jako chwast, a okazuje się, że ze względu na swoje cenne właściwości klasyfikuje się do ziół. Bluszczyk kurdybanek polecany jest przede wszystkim dla osób, które dbają o swoją wagę, ponieważ wspomaga on przemianę materii. Jeżeli walczymy z przeziębieniem, bądź też cierpimy na schorzenia związane ze stawami, to również w takich okolicznościach warto sięgnąć po bluszczyk kurdybanek. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów bluszczu w ogrodzie.

Jasnozielone liście bluszczu hedera i owocostany, a także wymagania, sadzenie, pielęgnacja w ogrodzie bluszczu
Hedera, czyli bluszcz w ogrodzie krok po kroku, wymagania, sadzenie, pielęgnacja oraz uprawa

Bluszcz doniczkowy - wymagania

Pnącze gedera jest rośliną, której wymagania nie są zbyt trudne do spełnienia. Przede wszystkim warto posadzić bluszcz helix w żyznym podłożu, które będzie miało zapewnione regularne nawadnianie. Stanowisko może być cieniste lub półcieniste. Roślina ta świetnie radzi sobie w chłodnych pomieszczeniach. Natomiast przy wzroście temperatury jednocześnie zwiększa się zapotrzebowanie rośliny na podlewanie. Bluszcz pospolity również bardzo lubi zraszanie wodą. Należy pamiętać, aby do tego celu korzystać najlepiej z przegotowanej i przefiltrowanej lub destylowanej wody.

Warto zdecydować się na pnącze gedera do swojego domu, ponieważ jest to roślina niezwykle mocno oczyszczająca powietrze. Bluszcz domowy lubi się rozrastać, dlatego też nie możemy zapominać o systematycznym przycinaniu pędów. Najlepiej robić to po sezonie zimowym, kiedy roślina zaczyna wkraczać w okres wegetacyjny. Nie tylko przycinamy bluszcz doniczkowy na długości, ale jednocześnie pozbywamy się uszkodzonych lub uschniętych pędów.

Bluszcz domowy - pielęgnacja

Jak widać, wymagania jakie posiada bluszcz doniczkowy nie są skomplikowane. Jednak jeżeli nie zostaną one spełnione to niestety możemy spodziewać się pojawienia się chorób lub szkodników. Najczęściej bluszcz domowy jest przez nas zbyt często podlewany. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni nie tylko zmniejszyć nawadnianie, ale jednocześnie profilaktycznie zastosować środek na patogeny grzybowe. O nadmiernym podlewaniu dowiemy się, kiedy pnącze gedera zacznie się przebarwiać na liściach.

Jednym z popularnych szkodników, który może zaatakować bluszcz domowy jest tarcznik. Niestety są one bardzo trudne w likwidacji ze względu na twarde korpusy chroniące przed różnymi preparatami. Dlatego zaleca się, aby każde pnącze gedera przeglądać z osobna i zdejmować szkodniki ręcznie. Jest to żmudna czynność, ale dająca największa pewność usunięcia tarczników.

ikona podziel się Przekaż dalej