Bluszcz pospolity hedera helix - charakterystyka

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) jest pnączem zaliczającym się do rodziny araliowatych. Występuje dziko rosnący nie tylko w Europie, ale również na terenie Azji. Jeszcze do 2014 roku bluszcz pnący znajdował się pod ochroną. Bluszcz hedera wyróżnia się nie tylko tym, że jest wiecznie zielony, ale również swoją długowiecznością, ponieważ zazwyczaj sadzonki są w stanie przeżyć 300 lat, a nawet znacznie więcej.

Bluszcz pnący może osiągać nawet do 20 metrów długości. Jego cechą charakterystyką są korzenie czepne, których zadaniem jest znajdowanie oparcia w drzewach lub innych podporach. Jednak w tym gatunku bluszczu za najbardziej ozdobne uznaje się liście, które są skórzaste, ciemnozielone i trój- lub pięcioklapowe. Okres kwitnienia przypada na przełom lata i jesieni. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty, których średnica nie przekracza kilku centymetrów. Należy mieć na uwadze, że kwitnienie bluszczu pospolitego przyciąga pszczoły. Warto pamiętać o tym, że bluszcz hedera jest rośliną trującą.

Bluszcz - popularne odmiany

Bluszcz pnący stał się tak popularną rośliną, iż zaczęły pojawiać się coraz to nowsze odmiany uprawowe. Obecnie jest ich około 400, dzięki czemu na pewno każdy hodowca pnączy znajdzie dla siebie idealną odmianę. Każda odmiana wyróżnia się przede wszystkim innym zakątkiem, z którego pochodzi, jak i również nieco inną budową liści.

Wśród popularnych odmian bluszczu hedera zalicza się:

  • Bluszcz wiecznie zielony Arborescens - ta odmiana bluszczu raczej dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości. Jej wyróżnikiem są przepięknie nasycone zielenią liście. Jeżeli chodzi o stanowisko to lepiej unikać ekspozycji na promienie słoneczne. O wiele lepiej czuje się ona w cieniu oraz półcieniu. Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna o odczynie zasadowym. Jest to odmiana, której wymagania uprawowe nie są zbyt wielkie, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku początkujących lub mocno zapracowanych ogrodników.
  • Bluszcz pospolity kolchidzki Sulphur Heart - odmiana uprawowa, której dość spore liście mienią się w różnych odcieniach zieleni. Bluszcz pnący osiąga długość nawet do 10 metrów. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne lub półcieniste. Wymagania co do gleby są już mniej rygorystyczne. Ponieważ ziemia może wyróżniać się odczynem lekko kwaśnym lub lekko zasadowym. Ważne jest, aby podłoże było żyzne, a także umiarkowanie wilgotne. Kwitnienie tej odmiany często zaczyna się we wrześniu i trwa aż do listopada.
  • Bluszcz pospolity Glacier - jest to odmiana pnącza, która osiąga do 15 metrów długości. Wyjątkowo dekoracyjne liście o stonowanym odcieniu zieleni posiadają jasnokremowe przebarwienia. Stanowisko powinno być cieniste lub półcieniste. Pamiętajmy o tym, aby było jak najbardziej osłonięte, ponieważ wiecznie zielony bluszcz nie jest zbyt odporny na mróz. Wymagania względem podłoża dotyczą przede wszystkim tego, aby podłoże było żyzne i umiarkowanie wilgotne. Kwitnienie tej odmiany przypada na okres od września do października.
  • Bluszcz Hedera Little Diamond - pnącze osiąga nawet do 20 metrów długości. Dekoracyjne zielone liście posiadają liczne jaśniejsze przebarwienia. Jest to odmiana, której wymagania uprawowe nie są zbyt wysokie. Przede wszystkim jest to roślina odporna na mróz. Stanowisko powinno być ustronne od bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Bluszcz zwyczajny Little Diamond będzie dobrze czuć się zarówno w cieniu, jak i również w półcieniu. Ziemia powinna być próchniczna, zawsze lekko wilgotna. Kwitnienie tej odmiany przypada na wrzesień.
  • Bluszcz zwyczajny White Ripple - jest to jedna z najbardziej dekoracyjnych odmian, której trójklapowe, postrzępione liście zostały wzbogacone o jasne obrzeża. Bluszcz pnący White Ripple osiąga do 10 metrów długości. Wymagania rośliny nie są zbyt duże. Ważne jest to, aby uchronić roślinę przed bezpośrednią ekspozycją na promienie słoneczne. Bluszcz hedera tej odmiany kwitnie od sierpnia do października. Pielęgnacja rośliny pozwala na swobodne przycinanie i formowanie pnącza.
  • Bluszcz pospolity Woerner Hedera - jest to odmiana charakteryzująca się liśćmi z widocznym białym unerwieniem. Dzięki temu bluszcz zwyczajny Woerner jest uznawany za jeden z najbardziej dekoracyjnych pnączy. Roślina osiąga nawet do 25 metrów długości. Okres kwitnienia przypada na jesieni. W tym czasie roślina obsypywana jest białymi kwiatami. Wymagania uprawowe nie są zbyt wysokie. Najważniejsze jest zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska, które powinno być cieniste lub półcieniste, jak i również podłoża wyróżniającym się zasadowym odczynem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów bluszczu w ogrodzie.

Bluszcz pospolity hedera helix i bluszcz wiecznie zielony - wymagania

Patrząc na najpopularniejsze odmiany bardzo szybko zauważymy, iż rzeczywiście roślina nie posiada zbyt dużych wymagań uprawowych. Większość odmian preferuje stanowisko cieniste lub półcieniste. Chociaż należy uważać, ponieważ przykładowo bluszcz pnący Sulphur Heart doskonale odnajduje się przy bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne.

Bluszcz pospolity o ciemnozielonych liściach pnący się po pniu drzewa w ogrodzie, a także uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, podlewanie oraz sadzenie
Bluszcz pospolity krok po kroku, czyli uprawa w ogrodzie, pielęgnacja, zastosowanie oraz sadzenie pnącza

Niezwykle ważnym elementem w uprawie jest odpowiednia ziemia. Chociaż niskie wymagania rośliny często wskazują na to, że pnącze poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach. To pamiętajmy, iż zapewnienie jej próchnicznego podłoża o odpowiednim odczynie, znacznie przyspieszy wzrost rośliny, a także wzmoży jej intensywność kwitnienia. Większość odmian doskonale poradzi sobie przy bardzo silnych mrozach. Jeżeli jednak wiecznie zielony bluszcz uprawiany jest w doniczce, to w sezonie zimowym musimy zapewnić pnączu przeniesienie do chłodniejszego pomieszczenia.

Bluszcz zwyczajny - kwitnienie

Jeżeli spełnimy wszystkie wymagania pnącza, to możemy spodziewać się niezwykle intensywnego i bujnego kwitnienia. Okres pojawienia się kwiatów często przypada na miesiące jesienne. Przy niektórych odmianach kwitnienie kończy się dopiero wczesną zimą. Należy mieć na uwadze, iż kwiaty nie pojawiają się przy młodych sadzonkach. Na ten etap musimy często poczekać nawet kilka lat. Niestety roślina nie wydaje kwiatów o przyjemnym zapachu. Dlatego pod tym względem możemy cieszyć się raczej walorami estetycznymi.

Bluszcz pnący uznany jest za roślinę miododajną. Rzeczywiście w momencie, kiedy w naszym ogrodzie kwiaty zaczynają przekwitać, bluszcz jest jedną z ostatnich roślin, do której przylatują pszczoły. W czasie suchych dni mamy do czynienia z produkcją nektaru o większej zawartości cukru. Dlatego z powodzeniem bluszcz zwyczajny możemy dopisać do listy roślin, które sprzyjają tym pożytecznym owadom.

Bluszcz hedera - pielęgnacja

Wiecznie zielony bluszcz hedera ma niewielkie wymagania uprawowe oraz pielęgnacyjne. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie nawadnianie. Roślina lubi umiarkowanie wilgotne podłoże. To oznacza regularne podlewanie, ale nie doprowadzanie do tego, aby ziemia była mokra. Trzeba być wyjątkowo wyczulonym w czasie suszy lub gdy panują wyjątkowo upalne dni. Jednocześnie niektóre odmiany bluszczu zwyczajnego potrzebują intensywnego nawadniania przed okresem zimowym.

Pielęgnacja polega również na przycinaniu pędów. Wiosną należy wykonać cięcie sanitarne, usuwając w ten sposób pędy chore, połamane lub uschnięte. W ten sposób nie tylko odmłodzimy sadzonkę, ale również uchronimy ją przed rozwojem różnych chorób. Pamiętajmy o tym, że większość odmian jest inwazyjnych. Stąd też trzeba skracać pędy, które zaczynają nachodzić na inne rośliny lub na budynki.

Jeżeli chcemy rozmnożyć naszą sadzonkę, to najlepiej zrobimy to poprzez przycięcie pędów. Możemy tego dokonać przez cały okres wiosenno-letni, a nawet jesienią. Pielęgnacja młodych sadzonek niczym się nie różni od zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przy dorosłych pnączach. Musimy koniecznie pamiętać o tym, aby młody bluszcz zwyczajny był regularnie podlewany, a także nawożony. Najlepszym rozwiązaniem okażą się na pewno naturalne nawozy w postaci biohumusu lub kompostu. Pielęgnacja taka może odbywać się również przy pomocy nawozów długodziałających, które stosujemy wczesną wiosną.

Niestety nieodpowiednia pielęgnacja lub też niespełnione wymagania uprawowe mogą przyczynić się do rozwoju różnych chorób lub inwazji ze strony szkodników. Wśród najczęściej występujących chorób wymienia się Fytoftorozę, którą rozpoznamy przede wszystkim po brązowieniu liści. Brak interwencji doprowadza roślinę do zamierania. Inną chorobą, która również bardzo często atakuje bluszcz hedera, jest zgorzel zgnilakowa. Choroba najczęściej atakują w czasie ciepłych oraz wilgotnych dni. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie dedykowanych preparatów zwalczających patogeny, tak aby choroba dalej się nie rozprzestrzeniała. Natomiast porażone części rośliny należy jak najszybciej usunąć, aby nie dochodziło do dalszego zarażania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły