Piękna bugenwilla w ogrodzie i w domu

Jak wygląda bugenwilla?

Bugenwilla jest pnączem, który stał się pięknym elementem krajobrazu wielu państw z basenu Morza Śródziemnego. Sadzonki bugenwilli okazują się łatwe w uprawie, a w ciepłym klimacie same porastają mury, parkany i trejaże. Kwiat bugenwilli może być też uprawiany w naszych warunkach klimatycznych. Latem roślina może być z powodzeniem hodowana w ogrodzie. Dobrze posłuży jej uprawa w pojemnikach, które zimą przenosimy do cieplejszego miejsca. Bugenwilla nadaje się także do uprawy w domu, a jej piękne kwiaty stanowią ciekawą dekorację wnętrz.

Warto także wiedzieć, że bugenwilla może być prowadzona na pnącze, krzew, a także efektowne drzewko. Uprawa bugenwilli w naszych warunkach klimatycznych nie jest nadzwyczaj skomplikowana, a roślina odwdzięcza się pięknym kwitnieniem. Kwiat bugenwilli pojawia się w czerwcu i zdobi roślinę aż do końca września. Co ciekawe, rośliny uprawiane w ciepłym klimacie potrafią kwitnąć nieprzerwanie przez cały rok.

Charakterystyczną cechą bugenwilli są małe, zakrzywione ciernie, które znajdują się pod liśćmi. Same liście przybierają eliptyczne kształty i posiadają delikatny meszek na spodzie blaszki. Kwiat bugenwilli to tak naprawdę podsadki, które pokrywają wszystkie pędy rośliny. Bugenwilla może wytwarzać podsadki w kolorze białym, różowym, czerwonym, łososiowym, pomarańczowym lub purpurowym.

Możliwości zastosowania – jak wygląda uprawa bugenwilli w domu i w ogrodzie?

Popularna bugenwilla nie jest trudna w uprawie, co z pewnością wpłynęło na jej rozpowszechnienie. Roślina dobrze sprawdza się w domu i może stanowić ciekawą ozdobę. Sadzonki bugenwilli lubią stanowiska słoneczne, dlatego idealnie sprawdzają się na parapety, balkony i tarasy. Uprawiane w domu nie kwitną tak intensywnie, jednak mogą zdobić wiele przestrzeni mieszkalnych. Bugenwilla może być prowadzona w formie zwisających pędów lub pokrywać niewielką pergole. Wybór zależy od oczekiwanego efektu dekoracyjnego oraz specyfiki pomieszczenia.

Największą popularnością cieszy się bugenwilla uprawiana na tarasach, balkonach i w ogrodzie. Kwiat bugenwilli stanowi ciekawą ozdobę i z pewnością potrafi zwiększyć walory dekoracyjne otoczenia. Roślina może być hodowana przy miejscu wypoczynku. Intensywnie rosnące pędy mogą porastać ściany altanek ogrodowych czy zdobić inne elementy architektury ogrodowej.

Możliwości zastosowania są bardzo szerokie, a uprawa bugenwilli pozwala na uzyskanie wielu ciekawych efektów dekoracyjnych. Trzeba jedynie zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i dbać o nie zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Poniżej podpowiemy, jak wygląda pielęgnacja bugenwilli i jakie są najważniejsze zasady uprawy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Uprawa bugenwilli - najpopularniejsze gatunki i odmiany

Bugenwilla jest dość popularną rośliną, którą spotkamy w wielu krajach. W naszych warunkach klimatycznych sprawdzają się trzy popularne gatunki, do których należy bugenwilla gładka, bugenwilla peruwiańska oraz bugenwilla okazała.

Bugenwilla gładka czyli innymi słowy bougainvillea glabra to średnich rozmiarów pnącze, wyróżniające się bardzo obfitym kwitnieniem. Bugenwilla gładka wspina się dzięki cierniom ulokowanym po bokach liści. Kwiat bugenwilli może przybierać barwę białą, fioletową, purpurową lub pomarańczową. W Polsce najczęściej znajdziemy odmiany rośliny, które stanowią krzyżówkę bugenwilli gładkiej oraz peruwiańskiej. Drugi gatunek charakteryzuje się znacznie szybszym przyrostem pędów oraz mniej obfitym kwitnieniem. Do popularnych odmian należy tu choćby bugenwilla Deep Purple.

W ofercie sprzedaży znajdziemy także sadzonki bugenwilli z gatunku okazałych. Jest to Bougainvillea spectabilis, która wyróżnia się silnym przyrostem pędów oraz obfitym kwitnieniem. Kwiat bugenwilli okazałej przybiera różnorodne barwy, uzależnione od konkretnej odmiany. Dużą popularnością cieszy się odmiana Ougainvillea Glabra o ciemno różowym zabarwieniu kwiatów. Uprawa bugenwilli okazałej nie jest skomplikowana, jednak warto dobrze przemyśleć stanowisko uprawy. Roślina świetnie zaprezentuje się w ogrodzie i może być efektowną rośliną pnącą. Jej pędy osiągają do 2 – 3 metrów, a zatem nie jest to najlepsza roślina do uprawy na balkonie o mocno ograniczonym metrażu.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Pielęgnacja bugenwilli – najważniejsze zasady

Jakie podłoże i stanowisko preferują sadzonki bugenwilli?

Uprawa bugenwilli rozpoczyna się z momentem zakupu lub rozmnożenia sadzonki. Ważnym aspektem okazuje się wybór odpowiedniego podłoża i lokalizacji. Bugenwilla gładka nie jest tu szczególnie kapryśna i dobrze rośnie w ziemi ogrodniczej. Ziemia może zawierać dodatek torfu oraz dużą zawartość składników odżywczych. Uprawa bugenwilli w mało zasobnym podłożu znacznie wyhamuje przyrost oraz kwitnienie rośliny.

Nowo zakupione sadzonki bugenwilli nie wymagają nawożenia przez pierwsze trzy tygodnie. To samo dotyczy roślin, które przesadziliśmy na nowe stanowisko uprawy. Po tym czasie konieczne jest rozpoczęcie nawożenia, które umożliwi optymalne kwitnienie rośliny.

Pielęgnacja bugenwilli powinna także obejmować wybór odpowiedniego stanowiska uprawy. Rośliny warto umieszczać w pojemnikach o dobrze dopasowanym rozmiarze. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i w miarę możliwości wilgotne. Roślina uprawiana w ogrodzie dobrze radzi sobie na stanowisku południowym i wschodnim. Warto wybrać lokalizacje osłoniętą przed działaniem silnych podmuchów wiatru, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia pędów.

Bugenwilla gładka może być też z powodzeniem uprawiana w domu. W lato trzeba zapewnić jej dużo słońca, ale i większą wilgotność powietrza. Zaleca się regularne otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń. Pielęgnacja bugenwilli w domu polega także na regularnym zraszaniu pędów. Takie same prace wykonujemy w przypadku rośliny znajdującej się w ogrodzie.

Pielęgnacja bugenwilli – podlewanie, nawożenie i możliwe choroby

Prawidłowa uprawa bugenwilli zapewnia stale wilgotne podłoże. W okresie letnim należy zadbać o regularne nawadnianie rośliny, co zaowocuje lepszym wzrostem i kwitnieniem. Do podlewania nadaje się woda z kranu czy deszczówka. Trzeba jedynie podlewać roślinę systematycznie. Częstotliwość podlewania będzie uzależniona od wielkości rośliny, rozmiarów donicy, a także od warunków panujących w ogrodzie czy w domu.

Bugenwilla nie lubi zalegającej wody, dlatego podlewanie powinno być umiarkowana. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie wydajnego drenażu na dnie donicy. Przy okazji podlewania możemy także przeprowadzać regularne nawożenie rośliny. Kwiat bugenwilli dobrze toleruje nawozy do roślin kwitnących. Nawożenie powinno rozpocząć się w kwietniu i być kontynuowana aż do lipca.

Nasze kwiaty doniczkowe wymagają zmniejszenia częstotliwości podlewania w okresie zimowym. Dobrze przeprowadzone zimowanie często wiąże się z pewnymi trudnościami. Roślina zimowana w domu powinna być podlewana około raz na dwa tygodnie. Zbyt duża wilgotność podłoża utrudni zimowanie i może sprzyjać rozwojowi chorób.

Choroby bugenwilli są przeważnie spowodowane niewłaściwymi warunkami uprawy. Zbyt duże przesuszenie bryły korzeniowej lub niska wilgotność powietrza mogą doprowadzić do opadania kwiatów. Częstym problemem jest także słabe kwitnienie, spowodowane zbyt wysoką temperaturą podczas zimowania. Bugenwilli mogą także towarzyszyć choroby wywołane przez szkodniki. Głównym zagrożeniem dla roślin są mszyce i mączliki szklarniowe.

Sezonowa pielęgnacja bugenwilli

Bugenwilla i jej zimowanie. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe w okresie zimowym?

Pielęgnacja bugenwilli w zimie stanowi jeden z ważniejszych aspektów uprawy. Rośliny uprawiane w ogrodzie nie są odporne na mróz i wymagają przeniesienia do pomieszczenia. Niestety pozostawiona na zewnątrz bugenwilla nie ma szans na przetrwanie nawet w delikatną zimę.

Bugenwilla o fioletowych kwiatach w czasie kwitnienia, a także odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja i sadzenie
Bugenwilla krok po kroku, czyli ciekawa roślina doniczkowa i jej wymagania, sadzenie, odmiany oraz uprawa i pielęgnacja

Zimowanie rośliny powinno być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. W październiku rezygnujemy z nawożenia i mocno ograniczamy podlewanie rośliny. Dzięki temu bugenwilla przejdzie w stan spoczynku, a jej pędy zaczną lepiej reagować na zmianę warunków uprawy. W tym czasie możemy zaobserwować opadanie liści, co jest zjawiskiem normalnym.

Zimowanie bugenwilli wymaga starannego wyboru stanowiska. Roślina preferuje lekkie nasłonecznienie i temperaturę w przedziale 10 do 15 stopni Celsjusza. Zimowanie może odbywać się także w cieplejszym pomieszczeniu, ale efektem okaże się znaczne osłabienie kwitnienia w kolejnym sezonie.

Nasze kwiaty doniczkowe nadal posiadają żywe pędy, dlatego podłoże nie może być nadmiernie przesuszone. Umiarkowane podlewanie umożliwi przezimowanie rośliny w dobrym stanie. Pod koniec lutego możemy przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia. Jednocześnie zwiększamy intensywność podlewania, a po pewnym czasie rozpoczynamy nawożenie. Bugenwilla szybko wytworzy nowe liście i będzie dobrze przygotowana do rozpoczęcia nowego sezonu.

Pielęgnacja bugenwilli – przycinanie i rozmnażanie bugenwilli

Jak pielęgnować bugenwille od wczesnej wiosny? Podstawą okazuje się odpowiednie przycinanie, które wzmocni roślinę i zapewni jej dobre rozkrzewienie. Przycinanie wykonujemy na zeszłorocznych pędach i skracamy je o jedną trzecią długości. Przy okazji możemy usunąć pędy, które uszkodziły się podczas zimowania.

Przycinanie powinno być wykonane przed przejściem rośliny w stan wegetacji. Prace łączymy z przeniesieniem bugenwilli do cieplejszego miejsca i z rozpoczęciem bardziej intensywnego podlewania. Co pewien czas możemy też przeprowadzić przycinanie wierzchołków pędów. Takie działania mają na celu wzmocnienie rośliny oraz uzyskanie odpowiedniej długości.

Kolejną wartą uwagi kwestią jest rozmnażanie bugenwilli. Niestety w naszych warunkach klimatycznych rozmnażanie bugenwilli przez wysiew nasion nie jest możliwe, ze względu na to, że roślina ich nie wytwarza. Znacznie popularniejszym okazuje się zatem rozmnażanie bugenwilli z sadzonek. Prace wykonujemy od stycznia do marca, pobierając półzdrewniałe fragmenty pędów.

Długość sadzonki powinna wynosić około 10 cm. Należy usunąć z nich dolne liście i zastosować dobrej jakości ukorzeniacz. Następnie umieszczamy sadzonkę w zasobnym, wilgotnym podłożu. Rozmnażanie bugenwilli wymaga utrzymania temperatury do 20 stopni Celsjusza. Ważne jest także utrzymanie wysokiej wilgotności, dlatego możemy lekko okrywać sadzonki i dodatkowo je zraszać. Pielęgnacja bugenwilli na etapie ukorzeniania trwa do sześciu tygodni. Po tym czasie młode sadzonki mogą być z powodzeniem umieszczone w docelowym miejscu uprawy.

ikona podziel się Przekaż dalej