Bluszcz pospolity - charakterystyka

Bluszcz pospolity (Hedera helix) określany również mianem bluszczu Hedera, jest pnączem zaliczającym się do rodziny araliowatych. Występuje nie tylko naturalnie na terenie Polski, ale również przedstawicieli tego gatunku możemy spotkać w Europie oraz Azji mniejszej. Bluszcz pospolity rośnie nawet do 20 metrów wysokości. Zastanawiając się, ile roślina osiąga metrów w uprawie doniczkowej, jest to o wiele mniej, ponieważ zaledwie do 2-3 metrów.

Za najbardziej dekoracyjne uchodzą zimozielone liście, które są skrętoległe. Przybierają one ciemnozielone zabarwienie, na którym wyjątkowo ciekawie uwidacznia się jasnozielone unerwienie. W okresie kwitnienia pojawiają się niepozorne kwiaty zebrane w wiechy. Po ich przekwitnięciu pojawiają się drobne owoce o ciemnym lub żółtym zabarwieniu.

Bluszcz pospolity - uprawa i pielęgnacja

Bluszcz pospolity jest rośliną, dla którego zarówno ziemia, jak i również stanowisko nie odgrywają kluczowej roli. Tak naprawdę pnącze jest w stanie się zadomowić w każdych warunkach. Oczywiście roślina najlepiej rośnie na miejscu, gdzie gleba będzie wyróżniać się zasadowym odczynem, ponadto będzie ona przynajmniej umiarkowanie żyzna.

Ziemia do uprawy tego pnącza może być także dość wyjałowiona, ponieważ roślina doskonale sobie poradzi z tym faktem. Natomiast zdecydowanie lepiej posadzić ją na stanowisku cienistym lub w półcieniu. Pielęgnacja bluszczu pospolitego także nie będzie stanowić większego problemu. Jednak dobrze jest wybierać stanowiska osłonięte od wiatru, ponieważ w innych miejscach pnącze może przemarzać.

Podlewanie i rozmnażanie bluszczu pospolitego

Podlewanie bluszczu w ogrodzie nie jest konieczne. Chyba że mamy do czynienia z długotrwałą suszą, wtedy faktycznie warto zadbać o nawodnienie pnącza. Zupełnie inaczej wygląda podlewanie tej rośliny w domu. Wtedy podlewanie powinno być dość intensywne. Nawadniamy pnącze nawet do 2 razy w ciągu jednego tygodnia. Pamiętając jednocześnie o tym, że w sezonie zimowym częstotliwość podlewania powinna być mniejsza.

Kolejnym aspektem, który może nas interesować w przypadku uprawy bluszczu pospolitego, jest jego rozmnażanie. Nowe sadzonki pozyskujemy, wykorzystując dwa popularne sposoby. Pierwszym z nich jest tworzenie okładów. W tym celu pędy kładziemy na podłoże, a następnie przysypujemy je ziemią. Po pewnym czasie zauważymy, że pędy wytworzą korzenie, przez co będziemy mogli oddzielić nowe sadzonki.

Innym sposobem na rozmnażanie bluszczu pospolitego, jest pozyskanie sadzonek przy pomocy odciętych wierzchołków pędów. Jeśli chcemy wiedzieć, ile powinna wynosić taka sadzonka, to najlepiej odciąć pęd o długości kilkunastu centymetrów. Następnie pędy umieszczamy w ukorzeniaczu, po czym umieszczamy w podłożu. Ważne jest, aby gleba była cały czas wilgotna. Następnie po wytworzeniu korzeni, sadzonki z powodzeniem możemy umieścić w wybranym stanowisku, a ich pielęgnacja będzie wyglądać identycznie, jak w przypadku dorosłych okazów. Sprawdź także ten artykuł: ​​Bluszcz pospolity w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, polecana ziemia, porady.

Co zrobić aby bluszcz szybko rósł?

Jak długo rośnie bluszcz pospolity, by w końcu osiągnął zadowalające rozmiary? Okazuje się, że średni roczny przyrost tego pnącza wynosi ok. 1 metr/rok. To właśnie dlatego często chcemy sprawdzić, co zrobić, aby bluszcz szybko rósł, by na przykład skutecznie zasłonił nasze ogrodzenie lub element architektury ogrodowej. Pierwszym takim sposobem jest zadbanie o to, aby gleba była żyzna. Dlatego możemy zasilać bluszcz pospolity nawozami uniwersalnymi o długotrwałym działaniu.

Innym sposobem na pobudzenie przyrostu młodych pędów jest regularne przycinanie rośliny. Zastanawiając się nad tym, ile razy możemy przycinać bluszcz pospolity, to odpowiedź brzmi: dwa razy w roku. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną, a drugie tuż przed nadejściem sezonu zimowego. Jak długo powinniśmy przycinać nasze pnącze? Tak naprawdę dobrze jest robić takie przycinanie w każdym roku, ale na późniejszym etapie przyrostu rośliny, nie jest konieczne już z taką częstotliwością.

Ile kosztuje bluszcz pospolity?

Mając na uwadze, co zrobić aby bluszcz szybko rósł, a także jaka gleba wtedy powinna być dla niego najlepsza, dobrze jest sprawdzić również, ile kosztuje wybrane przez nas pnącze. Dzięki temu będziemy mogli oszacować ostateczne koszty związane z zakupem konkretnych odmian lub nawet innych gatunków pnączy, a nie tylko najbardziej popularnego bluszczu pospolitego.

Ceny bluszczu pospolitego i nie tylko

Nazwa rośliny

Cena

Bluszcz pospolity Hedera 60 cm

21,00 zł

Bluszcz kolchidzki Dentata

29,90 zł

Bluszcz pospolity Thorndale

19,90 zł

Bluszcz pospolity Białystok

21,90 zł

Rdest Auberta bucharski

21,00 zł

Rdest Auberta P9/C1

16,99 zł

Rdest Auberta

Cena od 11,99 zł

Rdest Auberta, pnącze C1/C2

19,99 zł

Organizacja ogrodu - warzywniak w skrzyniach

Już wiemy, jak długo rośnie bluszcz pospolity, a także jaka ziemia jest potrzebna, aby osiągnąć jak najszybszy przyrost pnącza. Pamiętajmy jednak, że nasz ogród składa się też z innych części. Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem jest warzywniak w skrzyniach. Może pojawiać się pytanie, jak długo trwa okres wegetacyjny tak uprawianych warzyw. Okazuje się, że jest on o wiele dłuższy, ponieważ ziemia w takich skrzyniach jest cieplejsza niż w gruncie.

Warzywniak w skrzyniach oczywiście będzie wymagał zastosowania pojemników o odpowiednich wymiarach. Szczególnie jeżeli zdecydujemy się na uprawę warzyw korzeniowych. Każdy okaz rośnie głęboko w dół, przez co pojemniki nie mogą być zbyt płytkie. Ponadto warzywniak w skrzyniach posiada zaletę polegającą na lepszej ochronie uprawianych roślin przed szkodnikami oraz chorobami. Ponieważ zachowujemy pewien porządek, a także niektórym szkodnikom takim jak ślimakom, będzie ciężej dostać się do naszych warzyw.

ikona podziel się Przekaż dalej