Jak sadzić bluszcz przy płocie?

Wymagania sadzonki i możliwości zastosowania

Zanim odpowiemy na pytanie, jak sadzić bluszcz przy płocie, omówimy najważniejsze wymagania i możliwości zastosowania tej rośliny. Bluszcz pospolity jest zimozieloną rośliną płożącą, która świetnie odnajduje się na większości stanowisk uprawy. Roślina jest mało wymagająca, rośnie w wilgotnym, jak bardziej suchym podłożu. Najlepszy wzrost osiągniemy w podłożu żyznym i zasadowym.

Na uwagę zasługuje także duża tolerancja na nasłonecznienie. Bluszcze świetnie rosną w cieniu i na stanowiskach na wpół zacienionych. Dobrze służy im nasadzenie od strony północnej. Ze względu na możliwość przemarzania podczas bardzo silnych mrozów, zaleca się sadzenie bluszczu w miejscach osłoniętych przed działaniem wiatru.

Gęsta rozstawa sadzonki sprawia, że bluszcz tworzy szczelną osłonę z ozdobnymi liśćmi. Sadzenie można wykonać tuż przy płocie, przy murze lub przy pniach drzew. W przypadku braku podpór, bluszcz zaczyna się płożyć po ziemi.

Kiedy i co ile (jak gęsto) wysadzać sadzonki. Idealna rozstawa przy płocie

Jaka jest optymalna rozstawa sadzonki bluszczu? Co ile wkopywać kolejne rośliny? Wszystko zależy od efektu, który chcemy osiągnąć. Bluszcz jest pnączem, które silnie się rozrasta. Dlatego rozstawa nie powinna być zbyt zwarta. Jeśli zależy nam, by roślina rosła bardzo gęsto i tworzyła szczelną osłonę, najlepiej sprawdzi się rozstawa co 30 – 40 centymetrów.

Co ile rozstawiać sadzonki na delikatną osłonę ogrodzenia? Maksymalna rozstawa sadzonki bluszczu to około 80 – 100 cm. Dzięki większym odległościom pomiędzy sadzonkami zapewniamy im optymalną ilość miejsca, potrzebnego do intensywnego wzrostu. Sadzonki powinny być też odpowiednio przycięte, w uzyskaniu lepszych efektów i optymalnego rozkrzewienia pędów.

Kiedy wsadzać sadzonki do gruntu? Idealny termin na sadzenie bluszczu

Kiedy przypada optymalny czas na sadzenie bluszczu przy płocie? Istnieją dwa terminy, które sprawdzą się idealnie. Jest to okres wiosenny oraz jesienny. Sadzonki możemy wsadzić już po ustaniu wiosennych przymrozków (na ogół w drugiej połowie kwietnia).

Dobrym terminem na sadzenie roślin jest też okres od września do listopada. W tym czasie spadają temperatury, a podłoże jest odpowiednio wilgotne. Należy jedynie uważać, by nie sadzić bluszczu przy zbyt niskich temperaturach. Minimalna temperatura na sadzenie rośliny to 5 – 8 stopni. Niższe temperatury mogłyby spowodować uszkodzenie sadzonki.

Sadzenie pnącza powinno być połączone z przycinaniem pędów. Jeśli przeprowadzamy sadzenie wiosenne, natychmiast przycinamy pędy do długości około 20 cm. W przypadku sadzenia jesiennego musimy się wstrzymać z przycinaniem. Zaleca się przycięcie pędów na wiosnę przyszłego roku, kiedy roślinie nie grożą już przymrozki. Sprawdź także ten artykuł na temat bluszczu pospolitego w ogrodzie.

Jak sadzić bluszcz przy płocie? Etapy prac krok po kroku

Znamy już najważniejsze wymagania bluszczu i wiemy, kiedy wkopywać młode sadzonki. Możemy przejść do działania praktycznego, którym jest sadzenie młodej rośliny. Prace dzielimy na cztery bardzo proste do wykonania kroki.

  • Krok 1. Przygotowujemy podłoże pod sadzonki – Sadzonki bluszczu najlepiej rosną w żyznym i pulchnym podłożu. Jeśli chcemy zapewnić optymalny wzrost rośliny, a na naszej działce znajduje się nieurodzajna gleba, powinniśmy ją dobrze użyźnić. W tym celu dobrze sprawdza się rozłożony kompost. Podłoże lekko przekopujemy i wyrównujemy.
  • Krok 2. Wytyczamy miejsce pod sadzonki – nasz bluszcz na żywopłot wyrośnie najlepiej, jeśli zadbamy o optymalną odległość pomiędzy sadzonkami. W przypadku gęstych nasadzeń wykorzystujemy odległości 30 – 40 cm od siebie. Dokładnie rozplanowujemy miejsce na sadzonki.
  • Krok 3. Wsadzamy rośliny – to kluczowy etap naszych prac. Gleba pod sadzonki jest już rozpulchniona, a miejsce wytyczone. Pozostaje nam tylko umieścić sadzonki w odpowiednim miejscu. Co ważne, sadzonki umieszczamy na takiej samej głębokości, na jakiej znajdowały się w pojemniku. Głębokość wykopu będzie zatem uzależniona od rozmiarów podziemnej części sadzonki. Po umieszczeniu bluszczu w wykopie dokładnie wyrównujemy i lekko uklepujemy podłoże.
  • Krok 4. Podlewamy młodą roślinę – Nasze sadzonki znajdują się już w docelowej lokalizacji. Wystarczy, że podlejemy je większą ilością wody. Strumień wody kierujemy tak, by nie stworzyć dołków w świeżo zasypanej ziemi. W razie potrzeby (sadzenie wiosenne) zaleca się także przycięcie pędów.

Wiesz już, jak sadzić bluszcz przy płocie. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. W osobnym artykule dowiesz się między innymi, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia sprawdzają się najlepiej.

ikona podziel się Przekaż dalej