Milin amerykański (Campsis radicans) - co warto wiedzieć?

Pnącze milin - charakterystyka

Milin amerykański (Campsis radicans) jest pnączem zaliczającym się do rodziny bignoniowatych. Jak nazwa tego gatunku wskazuje, roślina rzeczywiście pochodzi z Ameryki Północnej, a dokładniej z południowo-wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych. Pnącze milin dorasta do ok. 10 metrów wysokości. Z pędów wyrastają ciemnozielone liście o długości sięgającej nawet do 30 cm. Okres kwitnienia zaczyna się w lipcu i trwa aż do września. W tym czasie na pędach pojawiają się trąbkowane liście o pomarańczowym lub czerwonym odcieniu.

Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce torebkowe, które swoim kształtem przypominają strąki. W warunkach naturalnych dochodzi do wysuszenia torebki, a następnie jej pęknięcia. Dzięki temu nasiona z łatwością przenoszą się w różne miejsca. Rozmnażanie w naszych warunkach klimatycznych odbywa się przez odkłady. Jeżeli chcemy przedłużyć okres kwitnienia, to zaleca się regularne usuwanie strąków. Już wiemy, że nie są one nam do niczego potrzebne, a dzięki ich pozbyciu się z pnącza, roślina dłużej będzie wydawać piękne kwiaty.

Milin amerykański (Campsis radicans) - popularne odmiany

Decydując się na pnącze milin, możemy wybierać spośród kilku popularnych odmian. Różnią się one między sobą kolorami kwiatów, ich wielkością, a także czasami okresem kwitnienia. W ten sposób będzie można posadzić rośliny, które najbardziej trafiają w nasz gust pod względem wyglądu. Oczywiście warto mieć na uwadze konkretne warunki uprawowe każdej odmiany, chociaż większości z nich wymagania są identyczne.

Do najpopularniejszych odmian zalicza się:

  • Pnącze milin “Flamenco” - odmiana wyróżnia się pomarańczowo-czerwonymi kwiatami zebranymi w dość gęste kwiatostany liczące nawet po kilkanaście sztuk charakterystycznych trąbek. Kwiaty osiągają około 4-6 cm długości.
  • Milin amerykański “Fkava” - uprawa milinu tej odmiany nie różni się niczym innym od pozostałych kultywarów. Roślina wyróżnia się żółtymi kwiatami o długości od 6 do 10 cm. Okres kwitnienia pnącza przypada od sierpnia do września.
  • Campis radicans “Florida” - odmiana wyróżniająca się pomarańczowoczerwonymi kwiatami, które pojawiają się od lipca do września.
  • Pnącze milin “Ursynów” -  odmiana wyhodowana w Polsce. Roślina dorasta do 8-10 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną są ciemnopomarańczowe kwiaty, które pojawiają się w lecie i dopiero wczesną jesienią przekwitają. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Uprawa milinu (Campsis radicans)

Wymagania uprawowe

Uprawa milinu jest dość łatwym zadaniem, jednak trzeba pamiętać o tym, aby roślinie zapewnić odpowiednie warunki. Podstawą jest żyzna gleba, która będzie miała dość grubą warstwę próchniczą. Podłoże powinno wyróżniać się pH na poziomie od 5,5 do 7,5. Pnącze należy posadzić na słonecznym stanowisku, które będzie osłonięte od wiatru. Dlatego najlepiej sprawdzi się stanowisko południowo-wschodnie, południowe lub południowo-zachodnie.

Warto zadbać o to, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne. Jednak nie można doprowadzić do przelania ziemi, ponieważ możemy doprowadzić do pojawiania się chorób grzybowych. Uprawa milinu powinna być zaplanowana przy wysokiej pergoli, altance lub murze budynku. Dzięki temu pnącze będzie mogło piąć się do góry, bez ryzyka połamania pędów. Kwitnienie przypadające najczęściej od lipca do września wymaga od nas regularnego usuwania owoców. W ten sposób na miejscu strąków będą pojawiać się nowe kwiaty.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki możemy umieszczać w gruncie niemalże przez cały okres od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Jednak według zaleceń, najlepiej tę czynność jest zaplanować od połowy maja do końca kwietnia lub w sezonie jesiennym, od połowy sierpnia do drugiej dekady października. Przed posadzeniem pnącza należy odpowiednio przygotować podłoże. Pierwszym krokiem jest odchwaszczenie ziemi. Jeżeli uprawa milinu ma być zaplanowana przy murze budynku, to należy zachować odstęp wynoszący od 0,5 do 0,9 metra.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Wykopując dołek, powinniśmy pamiętać o zachowaniu większej przestrzeni niż bryła glebowa wokół korzeni sadzonek. W przypadku gliniastej gleby warto przemieszać ziemię ze żwirem oraz piaskiem. Natomiast jałowe podłoże najlepiej jest wzbogacić kompostem. Wykopując dołek przy murze budynku, należy zachować kąt 45 stopni. Dzięki temu ustawimy korzenie w kierunku przeciwnym do muru, przez co nie będą rozrastać się pod fundamenty.

Milin amerykański wiszący na płocie, a także milin amerykański, uprawa milinu i jego sadzenie
Pnącze milin amerykański i wszystko, co warto wiedzieć, czyli uprawa milinu amerykańskiego

Przed posadzeniem sadzonki dobrze jest skrócić korzenie o ok ⅓ długości. Do tego celu wykorzystujemy ostry sekator. Jest to zabieg mający na celu pobudzenie rozrostu korzeni. Oprócz tego usuwamy przy pomocy sekatora wszelkie chore, suche lub zniszczone pędy. Na ich miejscu wyrosną zdrowe i mocne gałązki. Po posadzeniu milinu amerykańskiego warto zadbać o ściółkowanie gleby. W ten sposób uchronimy roślinę przed pojawieniem się chwastów, a także utratą wilgoci. Warto mieć na uwadze, iż milin amerykański nadaje się do uprawy nie tylko w ogrodzie, ale również w pojemnikach na tarasie.

Pnącze milin - pielęgnacja i ceny sadzonek

Jak dbać o milin amerykański?

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się przede wszystkim regularne podlewanie rośliny. Kwitnienie milinu jest wyjątkowo urodzajne, jeżeli podłoże będzie stale wilgotne. Nie można jednak doprowadzić zarówno do przesuszenia, jak i również przelania gleby. Pielęgnacja milinu amerykańskiego obejmuje również odpowiednie nawożenie. Istnieje przynajmniej kilka możliwości, z których warto skorzystać. Wśród nich zalicza się m.in. nawożenie ekologiczne przy pomocy naturalnego kompostu lub biohumusu. Warto zdecydować się również na nawożenie wiosenne i jesienne przy pomocy gotowych preparatów. Tutaj najlepiej sprawdzą się nawozy o długotrwałym działaniu.

Uprawa w ogrodzie milinu wiąże się również z regularnym przycinaniem. Cięcie pędów jest niezwykle ważne szczególnie w pierwszym roku uprawy pnącza. Wtedy należy przyciąć pędy na wysokości 15 cm od ziemi. Dzięki temu roślina wzmocni się i jeszcze bardziej ukorzeni się w ziemi. Od drugiego roku uprawy, cięcie wykonujemy nad 2 lub 3 nabrzmiałym pączkiem. Ważne jest to, aby pędy przycinać pod lekkim skosem, w tym samym kierunku, w którym rośnie pączek. Należy pamiętać o tym, aby cięcie zawsze wykonywać w marcu.

Rozmnażanie i ochrona na zimę

Już wiemy, że rozmnażanie milinu amerykańskiego w naturalnych warunkach odbywa się poprzez rozsiewanie nasion z pękniętych strąków. Natomiast w uprawie kontrolowanej pnącze możemy rozmnażać poprzez odkłady, a także sadzonki korzeniowe z korzeni czepnych. Ten drugi sposób jest dla wszystkich ogrodników najłatwiejszy. Jeżeli będziemy prawidłowo dbać o roślinę, to milin okaże się wyjątkowo odporny na choroby. Jedynie nadmierne podlewanie może doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej. Należy uważać także na mszyce, które lubią pojawiać się na liściach pnącza.

Kwitnienie milinu często przeciąga się do wczesnej jesieni. To jednak nie oznacza, że pnącze jest odporne na warunki atmosferyczne panujące zimą. Pielęgnacja rośliny na zimę w ogrodzie, dotyczy przede wszystkim okrycia pnącza przy pomocy agrowłókniny. Doskonale sprawdzi się również usypanie kopczyka z torfu lub kory. Dzięki temu milin amerykański jest nie tylko dobrze zabezpieczony przed mrozem, ale również utratą wilgoci.

Cennik sadzonek

Przykładowe ceny sadzonek milinu amerykańskiego

Nazwa produktu

Cena

Milin amerykański Judy

Cena od 26,99 zł

Milin amerykański Ursynów

Cena od 26,40 zł

Uprawa hibiskusa - sadzonka szczepiona na pniu

Cena od 45,00 zł

Dyptam jesionolistny różowy

25,71 zł

Bluszcz pospolity

7,90 zł

Bluszcz pospolity

Od 5,00 zł

Milin amerykańskie Flamenco

26,99 zł

ikona podziel się Przekaż dalej