10 najczęściej spotykanych chwastów w ogrodzie - rodzaje, opis, zwalczanie
Chwasty w ogrodzie, na działce, na trawniku, a szczególnie w ogrodzie warzywnym, stanowią prawdziwe utrapienie. Pospolite chwasty rosnące w nieoczekiwanych miejscach, burzą estetykę ogrodu, zabierają składniki odżywcze pożądanym roślinom, zagłuszają je. Dlatego też konieczne jest regularne usuwanie chwastów. Przedstawiamy najpopularniejsze chwasty występujące w ogrodach w naszym klimacie. Poznaj ich rodzaje, nazwy i zdjęcia oraz sposoby zwalczania. Dowiedz się czy można zrobić skuteczny, naturalny, domowy preparat na chwasty.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najbardziej pospolite, uciążliwe chwasty w ogrodzie i na działce - rodzaje, nazwy, zdjęcia
Dlaczego rosnące w ogrodzie i na działce chwasty są tak uciążliwe
Chwasty są zmorą każdego ogrodnika, rolnika, czy też właściciela rekreacyjnego ogrodu czy działki. Dlaczego pojawiają się chwasty ogrodowe i rosną tak licznie, podczas gdy pożądane rośliny musimy starannie pielęgnować, aby dobrze rosły. Wydaje się, że chwasty rosną same, bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzieje się tak dlatego, że chwasty są roślinami rodzimymi, które przystosowały się do niesprzyjających warunków glebowych i atmosferycznych. Niektóre chwasty są wartościowymi roślinami leczniczymi i surowcem zielarskim. Jednak w ogrodzie nie tylko szpecą, lecz także zabierają potrzebnym roślinom składniki odżywcze w glebie, niektóre zaś są także żywicielem dla szkodników.
Dlaczego regularne usuwanie chwastów jest niezbędne dla prawidłowego prowadzenia ogrodu? Chwasty to rośliny ekspansywne, dlatego też zaniedbanie ogrodu spowoduje ich nadmierny rozrost. Zwalczanie chwastów w ogrodzie i na trawniku ma na celu przede wszystkim zachowanie estetycznego wyglądu ogrodu. Natomiast w ogrodzie warzywnym uciążliwe chwasty są nierzadko pośrednim żywicielem popularnych szkodników. Chwasty zabierają roślinom składniki odżywcze z gleby, dlatego też rośliny w ogrodzie warzywnym rosną słabiej. W związku z tym niezbędne jest regularne usuwanie chwastów.
Najpopularniejsze chwasty w ogrodzie - nazwy i zdjęcia
Popularne chwasty stanowią rodzime rośliny, które nie mają walorów ozdobnych lub są na tyle pospolite, że nie uważamy ich za ozdobne. Są to jednocześnie rośliny ekspansywne, które przystosowały się do trudnych warunków bytowych i wyrastają między kamieniami, wzdłuż ścieżek i oczywiście na grządkach.
Chwasty dzielimy ze względu na sposób rozmnażania na nasienne i korzeniowe. Bardziej uciążliwe są chwasty nasienne, gdyż ich nasiona rozprestraniają się z wiatrem i mogą dostać się wszędzie.
Najczęściej rosnące, pospolite chwasty ogrodowe:
- mniszek lekarski,
- perz,
- rdest ptasi i plamisty,
- komosa biała,
- szarłat szorstki,
- trawa łąkowa,
- wilczomlecz ogrodowy,
- gwiazdnica pospolita,
- żółtlica drobnokwiatowa,
- przymiotno kanadyjskie.
Uciążliwymi chwastami jest rdest plamisty i ptasi. Niepozorna roślina jak rdest ptasi wyrasta na podjazdach, między kostką brukową, na ścieżkach ogrodowych. Wykorzystuje ona najbardziej jałowe gleby. Najlepszym sposobem pozbycia się tej rośliny jest ręczne wyrywanie. Warto zadbać o żyzność gleby w ogrodzie, gdyż rdest wybiera raczej ziemię jałową.
Chyba najpopularniejszym chwastem ogrodowym jest mniszek lekarski, zwany potocznie mleczem. Rośnie szczególnie na trawnikach i bardzo trudno jest go usunąć ręcznie. Zwalczanie mlecza nie zawsze jest konieczne, gdyż roślina ta korzystnie spulchnia i napowietrza glebę, ponadto wyciąga składniki odżywcze z głębszych warstw gleby. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.
Coraz częściej pojawiającym się, uciążliwym chwastem jest przymiotno kanadyjskie. Jest to wysoka roślina ekspansywna nie mająca walorów ozdobnych. Pochodzi z Ameryki Północnej i rozprzestrzania się na całym świecie. Jest to najczęściej spotykana roślina obcego pochodzenia w Polsce. Jest odporna na glifosat i przystosowana do jałowej gleby. Co ciekawe przymiotno kanadyjskie ma właściwości lecznicze i jest surowcem zielarskim.
Często występującym chwastem jest komosa biała, która rozprzestrzeniła się na całym świecie. Jest to roślina jednoroczna, która porasta nieużytki, przydroża, śmietniki, miejsca ruderalne, poprzemysłowe. Jest to roślina trująca. Korzeń i ziele stanowią surowiec zielarski. Młode liście są jadalne, natomiast ze starych liści można łatwo pozbyć się trucizny przez gotowanie.
Zwalczanie chwastów - chemiczny czy domowy preparat
Jakie są najpopularnieszje sposoby na zwalczanie chwastów? Podstawowym działaniem jakie musimy wykonać w ogrodzie jest pielenie. Ręczne wyrywanie chwastów jest uciążliwe, czasochłonne i męczące. Jednak regularne usuwanie chwastów w ten sposób jest najbardziej skuteczne. Jesli wykonujemy tę pracę regularnie i usuwamy małe rośliny, nie rozrastają się one i łatwo je wyrwać z korzeniami. Problem pojawia się wtedy, gdy nie mamy czasu na regularne pielenie ogródka, lub jeśli chwasty pojawiają się na działce, gdzie jeżdzimy raz w tygodniu lub rzadzej. Jak usunąć popularne, typowe chwasty ogrodowe w naturalny sposób, najlepiej bez użycia chemii.
Zwalczania chwastów w ogrodzie lepiej nie zaczynać od oprysków herbicydami. Środki chemiczne usuwają chwasty, lecz działają również negatywnie na rośliny ogrodowe. Powodują degradację środowiska, niszczą pożyteczne owady i zwierzęta żyjące w ogrodzie, a tym samym zaburzają ekosystem. Użycie herbicydów jest niewskazane jeśli w ogrodzie bawią się dzieci i zwierzęta. Nie chcemy również, aby środki chemiczne dostały się do naszych upraw w ogrodzie warzywnym, które chcemy uprawiać w sposób naturalny.
Sposobem na ograniczenie ilości chwastów jest ściółkowanie gleby wokół roślin. Popularne rodzaje chwastów na ścieżkach, przy ogrodzeniach, między kamieniami pomoże usunąć wypalarka do chwastów. Można także zastosować domowy preparat jakim jest ocet, soda oczyszczona lub olej jadalny.
Aby ograniczyć chwasty występujące na trawniku, należy regularnie kosić trawnik. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie gleby pod trawnik, tak aby miała odczyn pH 5,5 - 6,5. Trawnik powinien być także dobrze oświetlony, gdyż chwasty pojawiają się częściej na zacienionym trawniku. Najpopularniejsze chwasty na trawniku to mniszek lekarski, babka lancetowata lub koniczyna.