Jak zrobić warzywniak w skrzyniach? Poradnik i instrukcja wykonania
Warzywniak w skrzynkach to sposób na to, by mieć świeże warzywa pod ręką. Mogą z niego skorzystać nie tylko osoby, które mają duży ogródek. Warzywniak w skrzyniach można zrobić także na balonie albo tarasie. Dowiedz się, jak się do tego zabrać i jakie warzywa można hodować w skrzynkach!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Warzywniak w skrzyniach – co to jest?
Warzywniak w skrzyniach to świetny pomysł! Pozwala na prostą hodowlę warzyw lub niskich krzewów i krzewinek owocowych na balkonie lub tarasie. Niektórzy wykorzystują skrzynki, podobnie jak na przykład grządki podniesione, w ogrodzie ze względów dekoracyjnych. Najczęściej jednak są po prostu sposobem mieszkańców bloku na własne warzywa i życie eko. Skrzynki pozwalają na spełnienie swoich ambicji miejskiego ogrodnika.
Warzywniak w skrzynkach pozwala na uprawy roślin, które nie mają głębokiego systemu korzeniowego. Najczęściej organizuje się go w dużych skrzyniach zbitych z drewna, nie w plastikowych skrzynkach-doniczkach, które są najczęściej wykorzystywane do sadzenia pelargonii i surfinii. Warzywa pięknie wyglądają, więc taki przydomowy ogródek jest bardzo dobrą dekoracją tarasu czy balkonu.
Uprawy są oczywiście w stu procentach zdrowe i nadają się do jedzenia. Ze względu na to, że sadzi się je blisko siebie, w mniejszej rozstawie niż na normalnych grządkach, mogą być nieco mniejsze. Jednak to wspaniałe źródło młodych warzyw, sałaty na listki czy ziół. Plon roślin z ogródka w skrzyniach na balkonie nie będzie raczej wielki, ale jest wystarczający na co dzień. Inaczej przecież konieczna byłaby piwniczka ogrodowa, w której możesz składować nadmiar plonów.
Czasami taras czy balkon są mocno nasłonecznione, ale osłonięte przed wiatrem. To sprawia, że mają lepsze warunki niż przydomowy ogródek i warzywa wschodzą, jakby wokół nich była folia. Jak założyć warzywniak bez posiadania ogródka? To prostsze, niż myślisz!
Jak zrobić warzywniak w skrzyniach
Domowy ogródek można łatwo założyć. Przede wszystkim potrzebujesz skrzynki. Najlepsze są drewniane – są naturalne, łatwiej oddychają, a przy tym ładnie wyglądają. Możesz kupić je w sklepie budowlanym typu dom i ogród lub zrobić je samodzielnie. Musisz przygotować tylko kilka desek, przyda się także folia. Dno i boki skrzynki trzeba wyłożyć folią, by ziemia i woda nie przeciekały. Dzięki temu dodatkowo masz ochronę przed wysychaniem.
Deski wystarczy ze sobą zbić w kwadrat lub prostokąt, na rogach umieszczając prostopadłościenną deseczkę. Na dno także trzeba przybić deseczki, by ziemia nie wypadała. Wielkość skrzynek należy dopasować do wysokości roślin, które będą sadzone.
Bardzo ważne jest także stworzenie warstwy drenażu na dnie skrzyni. Domowy warzywniak jest robiony w skrzyniach wyłożonych folią, co sprawia, że woda nie ma miejsca na ujście. Dlatego trzeba zadbać o drenaż, miejsce, gdzie może gromadzić się nadmiar wody w czasie podlewania. Drenaż można zrobić z warstwy małych kamyczków, żwirku lub keramzytu.
Ziemia w ogrodzie w skrzyniach
Ogród w skrzyniach nie różni się za bardzo od warzywniaka na grządkach. Ziemia musi być dopasowana do potrzeb roślin. Większość gatunków lubi typową ziemię ogrodową, średnio żyzną i przepuszczalną. Powinna być także dość dobrze przekopana i spulchniona, warto zadbać również o wysoki poziom próchnicy. Można zastosować standardową mieszankę ziemi do roślin ogrodowych lub specjalne podłoża do uprawy warzyw lub przygotować specjalne podłoże z ziemi ogrodowej, piasku i torfu. Wszystkie świetnie się sprawdzą. Warto jednak wiedzieć, że niektóre gatunki mają większe wymagania, na przykład niski poziom pH. W takim wypadku trzeba dobrać do skrzynek rośliny o takich samych oczekiwaniach. W każdej z nich możesz zastosować inny rodzaj podłoża.
Ważnym aspektem jest także nasłonecznienie. Na północnym czy północno-zachodnim balkonie uprawa warzyw raczej się nie uda, a jeśli rośliny wyrosną, będą słabe, wyciągnięte i plon będzie bardzo marny. Warzywa potrzebują słońca i światła, zwłaszcza jeśli chodzi o pomidory, truskawki czy cukinię, które muszą dojrzeć. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić grządki podwyższone? Wyjaśniamy, jak przygotować poszczególne warstwy.
Warzywniak w skrzynkach – pielęgnacja
Pielęgnacja roślin w warzywniaku w skrzynkach może być bardziej wymagająca niż w ogrodzie. Z drugiej strony domowy ogródek warzywny jest pod ręką i zawsze możesz go podlać. Nawadnianie jest w tym wypadku najważniejsze. Oczywiście przydomowy ogród na gruncie także trzeba podlewać, zwłaszcza w okresie suszy i upałów, ale nie zawsze trzeba robić to codziennie. Ziemia w skrzynkach przesycha o wiele szybciej niż w ogrodzie. Ma małą powierzchnię i w ciepłe dni woda szybko paruje. Na dodatek warzywa posadzone pod daszkiem mają mniejszy dostęp do deszczówki niż grządki podwyższone albo zwykły ogródek. Dlatego trzeba podlewać rośliny codziennie, a w najgorętsze dni w roku nawet dwa razy dziennie.
Podlewanie robi się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, przy zachodzie słońca a nawet w nocy. W przeciwnym razie roślinom grozi szok termiczny – kiedy ziemia jest nagrzana i polejesz ją zimną wodą, warzywa mogą zacząć marnieć. Krople wody na szerokich liściach pomidorów, cukinii czy szpinaku natomiast mogą w słońcu prowadzić do oparzeń. Zmienione miejsca na blaszkach liściowych są jak otwarta brama dla chorobotwórczych patogenów.
Uprawa warzyw wymaga także częstszego nawożenia. Rośliny są dość „żarłoczne” na składniki odżywcze, potrzebują sporo potasu i fosforu, by obficie kwitnąć a potem owocować. Regularne nawożenie jest więc kluczem do sukcesu. Można zastosować nawozy naturalne lub nawóz mineralny do rozpuszczania w wodzie. Na rynku jest wiele preparatów dedykowanych do konkretnych gatunków warzyw (na przykład do pomidorów, truskawek czy takich owoców jak malinotruskawka). Wystarczające będą także wieloskładnikowe nawozy do uprawy warzyw.
Warzywa, które można uprawiać w skrzyniach
W skrzyniach z powodzeniem wyrosną ci różne gatunki warzyw, nawet jeśli posadzisz je obok siebie. Można zrobić z nich kolorową, atrakcyjną kompozycję. Dobrym pomysłem jest posadzenie różnokolorowych roślin obok siebie lub zróżnicować je pod względem wysokości. Pamiętaj jednak, że wysokie rośliny nie powinny zacieniać tych niskich.
Do uprawy w skrzynkach idealnie nadają się zioła, szpinak czy rukolę, ale to nie wszystko. Możesz uprawiać w nich także inne warzywa, które nadają się potem do zjedzenia, jak sałata, cukinia czy rzodkiewka. W skrzynkach można uprawiać także warzywa korzeniowe, marchew, seler i pietruszkę czy buraki, a także te, które wymagają więcej uwagi, jak czosnek.
Pojedynczo w skrzynkach lub dużych donicach możesz uprawiać warzywa, które potrzebują więcej miejsca, na przykład pomidory, papryka czy cukinia. To także świetne miejsce na sadzenie truskawek lub poziomek, a także nowości jak sałata łodygowa czy malinotruskawka.