TOP 3 najpopularniejsze środki na chwasty - rodzaje, działanie, zastosowanie
Co robić, jeśli twój ogród opanowują chwasty? Jak sobie radzić, jeśli planujesz uprawę takich roślin dekoracyjnych, jak aster chiński lub aster nowobelgijski, które wymagają starannego odchwaszczania gleby? Sposobów niszczenia chwastów w ogrodzie jest wiele. Niestety żaden nie jest na tyle skuteczny, żeby nie trzeba go było powtarzać. Do dyspozycji masz pielenie mechaniczne lub środki chemiczne. Jaki dobry, silny preparat chwastobójczy wybrać? Doradzamy jak i czy stosować środki chemiczne i oprysk chwastobójczy.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zwalczanie chwastów w ogrodzie
Dlaczego chwasty są tak uciążliwe i jakie zastosować środki na chwasty, które pozwolą je zwalczyć
Dlaczego rośliny ogrodowe, na przykład aster nowobelgijski, wymagają starannego odchwaszczenia podłoża? Czy istnieje skuteczny sposób lub środek przeciw chwastom? Niestety nie. Do zwalczania chwastów musimy stosować różne metody i robić to regularnie. Chwasty są roślinami rodzimymi, które doskonale dostosowały się do naszych warunków klimatycznych i do przetrwania w ubogiej ziemi i w ciężkich warunkach. Dlatego też wyrastają praktycznie wszędzie i tak trudno je zwalczyć.
Niestety środki na chwasty są konieczne. W przeciwnym razie chwastów, czyli niepożądanych roślin, będzie tak dużo, że zagłuszą rośliny ogrodowe i zamienią ogród w nieużytek. Niektóre rośliny ogrodowe, na przykład aster nowobelgijski, wymagają starannego odchwaszczania podłoża.
Chwasty są po prostu roślinami nie mającymi wartości dekoracyjnej, które nie sposób wykorzystać w ogrodzie. Często są to pożyteczne rośliny, które mają cenne właściwości lecznicze i są wykorzystywane jako surowiec lekarski. W ogrodzie są jednak niepożądane, gdyż zaburzają jego starannie wypracowany wygląd.
Jaki środek przeciw chwastom jest najlepszy - ręczne pielenie, chemia czy wypalarka do chwastów
Do niedawna jedynym sposobem niszczenia chwastów było mechaniczne pielenie, czyli wyrywanie ich ręcznie. Jest to najlepszy sposób, aby zwalczyć niepożądane rośliny w ogrodzie. Niestety jest on trudny, pracochłonny i bardzo uciążliwy. Szybciej niszczy się chwasty przy pomocy dobrze naostrzonej motyki lub specjalnych narzędzi do mechanicznego niszczenia chwastów. Sposób ten jest jednak skuteczny tylko wtedy, gdy stosuje się go regularnie. Jednym z dobrych sposobów mechanicznego niszczenia chwastów jest wypalarka.
Chemia w ogrodzie nie cieszy się dobrą sławą, szczególnie że silny preparat działa nie tylko na chwasty lecz także na pożyteczne rośliny. Oprysk chwastobójczy jest łatwym, skutecznym sposobem na pozbycie się chwastów. Sposób ten ma jednak swoje wady. Przede wszystkim nie jest ekologiczny i zaburza ekosystem ogrodu.
TOP 3 najbardziej popularne sposoby i środki na chwasty
Wypalarka do chwastów - skuteczny sposób niszczenia chwastów
Urządzeniem, które dość skutecznie niszczy chwasty jest wypalarka do chwastów. Nie jest to urządzenie drogie, gdyż ceny wypalarek wahają się do około 50 do 150 zł. Wypalarka do chwastów działa na zasadzie palnika, który wypala rośliny. Palnik jest niewielki i wytwarza temperaturę około 600 stopni, która niszczy nie tylko części nadziemne rośliny, lecz także jej korzenie. Urządzenie trzyma się za rączkę, która znajduje się daleko od palnika, dlatego nie ma niebezpieczeństwa oparzenia.
Jak stosować wypalarkę jako dobry środek przeciw chwastom? Urządzenie to szczególnie dobrze nadaje się do wypalania chwastów między płytami chodnikowymi i kostką brukową. Można też usunąć chwasty w trudno dostępnych miejscach. Jest to dobry, ekologiczny sposób, szczególnie wtedy jeśli chemia nie wchodzi w rachubę. Wypalarka usuwa chwasty przy krawężniku, w załamaniach przy tarasie lub schodach. Niszczy ona także korzenie roślin, dlatego jest to sposób skuteczny. Urządzenie zawiera różne dysze, które pozwalają na bardzo precyzyjne wypalanie, także na trawniku.
Wypalarka ma również swoje wady. Należy uważać, aby nie zbliżać się do materiałów łatwopalnych. Wypalarka niszczy również pożyteczne owady w ogrodzie. Ponadto wysoka temperatura moża źle wpłynąć także na pożyteczne rośliny. Dlatego też wypalarkę najlepiej stosować do przygotowania grządek przed siewem.
Środki chemiczne do zwalczania chwastów w ogrodzie
Chemiczny płyn do zwalczania chwastów, najczęściej w postaci oprysku, jest skuteczny i dość łatwy w użyciu. Aby sposób ten był bezpieczny należy dokładnie stosować się do zaleceń producenta, jak również wybrać odpowiedni preparat dostosowanych do potrzeb danego ogrodu.
Aby właściwie dobrać płyn chwastobójczy należy dobrze poznać rodzaje tych środków i wybrać odpowiedni. Preparaty chwastobójcze, czyli herbicydy, dzielą się na selektywne i nieselektywne. Środki selektywne działają w określonym miejscu i nie szkodzą innym roślinom. Środki nieselektywne niszczą wszystko, dlatego stosuje się je tylko przed założeniem ogrodu. Należy unikać takich środków totalnych jak na przykład Roundup. Jest to silny płyn chwastobójczy, który niszczy wszystkie rośliny, także pożyteczne.
Preparaty chemiczne dzielą się na kontaktowe, które działają w kontakcie z rośliną, oraz takie, które działają także na korzeń. Wyróżniamy również środki doglebowe i nalistne.
Stosując oprysk chemiczny należy używać rękawic ochronnych, maseczki ochronnej i należy zastosować go w bezwietrzną, bezdeszczową pogodę bez upału. Warto również osłonić pożyteczne rośliny, na przykład kartonem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.
Naturalne sposoby zwalczania chwastów
Prócz środków chemicznych ogrodnik posiada wiele możliwości usuwania chwastów. Przede wszystkim ważne jest przygotowanie ziemi pod uprawę. Chwasty, które rozmnażają się z nasion, należy usuwać dopiero, gdy wykiełkują. Wówczas przekopujemy grządki i usuwamy chwasty. Dopiero wtedy przystępujemy do siewu lub sadzenia roślin.
Podobny sposób stosujemy na chwasty, które rozmnażają się z kłączy. Prócz tego stosuje się mulczowanie czyli przykrywanie gleby ściółką, tak aby chwasty nie otrzymywały odpowiedniej ilości światła. Podobnie działa przykrywanie gleby czarną folią na kilka tygodni.
Jeśli te sposoby zawiodą możemy zastosować ręczny wyrywacz do chwastów. Jest to narzędzie na długiej rączce, które pozwoli łatwo i bez schylania się wyrwać dobrze zakorzenione i trudne do usunięcia rośliny. Jest to dobry sposób na wyrwanie chwastów spomiędzy innych roślin lub z trawnika.