Powojnik tangucki - charakterystyka, wymagania, uprawa, porady
Powojniki nazywane są królami pnączy, ze względu na swoją bujną formę i kwitnienie. Jednym z nich jest powojnik tangucki. Roślina ta jest atrakcyjna pod względem ozdobnym, co czyni ją popularnym wyborem w wielu ogrodach. Jest dekoracyjna niemal cały rok, dzięki swoim kwiatom, liściom i owocostanom. Świetnie nada się do okrywania siatek, pergoli, altanek i innych. Zobacz, jak je uprawiać i pielęgnować?
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Powojnik tangucki – pochodzenie i charakterystyka rośliny
Powojnik tangucki (łac. clematis tangutica) to gatunek rośliny pnącej należącej do rodziny jaskrowatych. Pochodzi on z Dalekiego Wschodu, gdzie rośnie dziko w lasach liściastych i mieszanych oraz na brzegach rzek. Roślina ta została sprowadzona do Europy w XIX wieku i szybko zyskała popularność ze względu na swoje atrakcyjne, kolorowe liście, które zmieniają barwę w ciągu sezonu, kwiaty, a także puchate owocostany.
Obecnie powojnik tangucki jest uprawiany w wielu krajach świata, w tym w Polsce, głównie jako roślina ozdobna. Jest to roślina pnąca, która może osiągnąć nawet 10 metrów długości. Jego kwiaty są drobne, dzwonkowato zwisające i mierzą około 5 cm średnicy. Kwitną bardzo bujnie. Mają żółty kolor i pojawiają się na pędach, zależnie od odmiany między czerwcem a październikiem. Po przekwitnięciu pojawiają się na nich puchate owocostany, przypominające peruki, które utrzymują się aż do stycznia.
Liście powojnika tanguckiego mają trójlistkowy kształt i rosną parami na przeciwległych stronach łodygi. Każdy listek jest wydłużony, posiada ząbkowanie oraz widoczną siatkę nerwów. Jesienią, przed opadnięciem, liście tego powojnika nabierają pięknego złotego koloru, co stanowi ich atrakcyjny element ozdobny.
Roślina doskonale nada się do obsadzania siatek, drabinek, pergoli, altanek itp. Sadzonki będą potrzebowały dwóch sezonów, żeby je gęsto obrosnąć. Powojniki tanguckie wspinają się, okręcając ogonki przy liściach. Sprawdzają się również jako rośliny okrywowe na poziomym podłożu.
Uprawa powojnika tanguckiego
Powojnik tangucki to roślina pnąca, która jest stosunkowo łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, z glebą przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną. Roślina ta nie lubi gleby zbyt suchej, ani zbyt wilgotnej, więc należy zadbać o regularne podlewanie. Gleba powinna być żyzna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, warto ją wapnować.
Clematis tangutica sadzi się na początku wiosny lub jesienią. Roślina ta jest pnączem, dlatego należy zapewnić jej odpowiednie podpory, np. siatki, druty lub pergole.
Gatunek ten należy regularnie nawozić nawozami wieloskładnikowymi. Z nawozów mineralnych zaleca się wybierać te, które mają mniej azotu, a więcej fosforu i potasu. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszanki dla powojników i innych roślin pnących np. od Biopon, Target, Planta.
Powojnik tangucki – przycinanie
Ten powojnik pnący najlepiej przycinać na przełomie marca i kwietnia. Cięciu podlegaj zeszłoroczne pędy na wysokość drugiego lub trzeciego węzła, czyli nad parą zdrowych pąków. Takie cięcie pobudza tworzenie nowych pędów. Jeśli pędy zaczynają przerastać podporę, warto je skracać także latem. Szukające oparcia wierzchołki tworzą bowiem niekształtne poduchy. Aby zachować kształt i poprawić kondycję rośliny, najlepiej przycinać ją na bieżąco, kiedy widać przesuszone i chore pędy oraz te nadmiernie rosnące.
Zimowanie clematis tangutica
Zimowanie powojników zależy od rodzaju i odmiany, ale ogólnie większość powojników jest roślinami wieloletnimi, które dobrze znoszą mrozy, ale wymagają pewnych działań pielęgnacyjnych przed zimą.
Powojnik tangucki jest mrozoodporny, lecz młode okazy warto zabezpieczyć przed zimnymi wiatrami i przymrozkami. Można to zrobić przykrywając roślinę materiałem takim jak np. gałęzie, liście, kora drzew czy słoma. Ponadto jeśli uprawiasz powojniki w gruncie na obszarach o surowych zimach, to każdego roku warto je przykryć agrowłókniną lub innym materiałem.
Powojniki w pojemnikach warto przenieść do chłodnego, ale chronionego przed mrozem miejsca np. do piwnicy. Upewnij się, że powojniki mają odpowiednią wilgotność gleby, ale nie podlewaj ich nadmiernie jesienią i zimą, ponieważ to może prowadzić do zamarznięcia korzeni. Sprawdź także ten artykuł: Powojnik pnący - charakterystyka, wymagania, uprawa, ciekawostki.
Powojnik tangucki rozmnażanie
Powojnik tangucki rozmnaża się zwykle przez sadzonki lub przez wysiew nasion. Sadzonki najlepiej pobierać na wiosnę lub jesienią z końcówek pędów, a następnie umieszczać je w ziemi, po uprzednim przygotowaniu gleby.
Nasiona należy umieścić w wilgotnym podłożu (np. w torfie) na okres około 6-8 tygodni, aby nastąpiło ich kiełkowanie. Następnie siewki należy przenieść do doniczek z dobrą jakością podłoża, np. z ziemią torfową i piaskiem. Doniczki z siewkami należy umieścić w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu i regularnie podlewać. Na miejsce stałe roślinę przesadzamy dopiero w połowie maja.
Rozmnażanie przez sadzonki pędów polega na pobraniu w okresie letnim silnych pędów powojnika tanguckiego. Sadzonki powinny mierzyć około 10-15 cm. Dolną część sadzonek umieścić w doniczce z dobrej jakości podłożem i podlewać regularnie.
Odmiany powojnika tanguckiego
'Last Dance' – kwiaty tej odmiany mają żółtopomarańczową barwę. Niestety kwitnie bardzo późno, bo od września do listopada. Liście barwy zielonej mają niebiesko-siny odcień.
'Golden Tiara-Kugotia' – kwiaty tej odmiany są żółtozłote, z widocznymi, purpurowo-fioletowymi pręcikami w środku. Kielichy mierzą 6 cm średnicy. Kwitną od lipca do października.
'Bill MacKenzie' – odmiana wytwarza żółte kwiaty o średnicy do 7 cm. Odmiana silnie i długo rosnąca. Dorasta do 3,5-4,5 m kwitnie wcześnie, bo od czerwca do listopada.
‘Helios’ – odmiana ma niewielkie kwiaty, o żółtej barwie, z mocno wywiniętymi na zewnątrz płatkami, kwitnie od czerwca do lipca. Dorasta do około 3 metrów wysokości.
A może powojnik dla początkujących? Sprawdź, jak uprawia się powojnik viticella?