Azalia doniczkowa – uprawa azalii w doniczce, krok po kroku

Rododendron w domu – jak kupować azalię? Ceny azalii

Azalia doniczkowa dzieli się na kilka odmian, różniących się między sobą budową kwiatów, a także ich kolorami. Jednak, zdecydowanie najbardziej popularnymi odmianami azalii są:

  • indyjskie
  • japońskie

Różanecznik rośnie w doniczce z reguły do maksymalnie 50 cm wysokości. Kiedy będziesz wybierał azalię do uprawy domowej koniecznie zobacz, czy jej liście są błyszczące i zielone. Gdy azalia gubi liście lub kwiaty, lepiej się na taką w sklepie nie decydować. Krzew nie może być zwiędnięty i nie może mieć śladów po szkodnikach. Przez nie często drzewko później nie kwitnie, co może być ogromnym problemem. Niezależnie od tego, czy kupujesz azalię w sklepie czy kwiaciarni, zawsze dobrze przyglądaj się wybranemu okazowi.

Warto, by pąki azalii były dojrzałe – to istotne zwłaszcza zimą, bo nie będzie szans na przemarznięcie niedojrzałych jeszcze pąków rośliny. Fakt, że azalia gubi liście może świadczyć, że roślina nie miała zbyt często podlewanej ziemi. Uważaj, bo to może przełożyć się na żywotność rośliny. Azalia wielkokwiatowa nie powinna mieć też brązowych pąków, bo są one oznaką grzybowej choroby azalii.

Cena azalii zależeć będzie od tego, gdzie ją kupisz, jakiej jest odmiany i czy będzie w komplecie z doniczką, czy nie. W kwiaciarni, za azalię zapłacisz średnio od 16 do 60 zł. Za odmianę pienną cena wzrosnąć może do 100 zł, zaś za kolumnową do nawet 200 zł.

Pielęgnacja azalii, krok po kroku

Kwiaty doniczkowe wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeżeli będziesz dbał o swoje drzewko, kwiaty azalii będą cieszyć domowników swoim wyglądem przez kolejne lata. Żeby roślina mogła zdrowo rosnąć, powinieneś ją ustawić w najbardziej jasnym miejscu domu – ale tylko i wyłącznie zimą. Azalia wielkokwiatowa potrzebuje wówczas dużo słońca, by żyć. Zbyt mała ilość często sprawia, że roślina nie kwitnie. Nie ustawiaj jednak kwiatu w przeciągu, bo może przemarznąć. Azalia doniczkowa mimo, iż lubi temperaturę ok. 15 st. C, nie przepada za przeciągami. Warto ją postawić na parapecie, jednak trzeba uważać z uchylaniem okna. Nie stawiaj też azalii zbyt blisko kaloryfera.

Jeżeli chodzi o podlewanie azalii, powinna mieć ona ciągle wilgotną glebę. Azalia w domu preferuje wilgotne podłoże, jednak nie możesz doprowadzić też do tego, by azalia cała stała w wodzie. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie jej systematyczne namaczanie – a więc, zanurzanie osłonki w wiaderku z odstaną wodą, na maksymalnie 5 minut. Liście wolno zamaczać, jednak nie powinno się tego robić kwiatom. Zanim umieścisz azalię w osłonce, powinieneś poczekać aż roślina wyschnie. Nie zapominaj o podlewaniu azalii, bo wówczas zwiędną jej liście lub kwiaty.

Zastanawiasz się, jak nawozić kwiaty doniczkowe? Azalia powinna być nawożona preparatami do roślin doniczkowych wrzosowatych. Nawozy uniwersalne to niekoniecznie dobra opcja, bo nie będą dostarczać azalii tego, co potrzebuje kwiat. Nawożenie jest równie istotne, co podlewanie. Powinieneś nawozić azalię co ok. 3 tygodnie. Pamiętaj jedynie, by przed nawiezieniem roślinki koniecznie ją podlać! Nie możesz tego robić, gdy azalia będzie miała suchą glebę. W przeciwnym wypadku, zniszczysz kwiat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie azalii w ogrodzie?

Azalia doniczkowa w domu – jak o nią dbać?

Jak przesadzić i przyciąć azalię?

Azalia doniczkowa powinna zostać przesadzona do większej donicy po okresie kwitnienia. Oczywiście, pojemnik musi wcześniej zostać wyściełany odpowiednim drenażem. Podłoże powinno być o kwaśnym odczynie (pH 3,5-4,5). Istotne będzie również usunięcie kwiatów, które już przekwitły (np. poprzez wyłamanie palcami). Dopiero później można przyciąć azalię.

Kwitnąca azalia doniczkowa w domu, a także jej wymagania, uprawa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma azalia doniczkowa, czy sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Skrócić należy te pędy, które wystają lub odchodzą na boki – zaburzają one bowiem formę azalii doniczkowej. Gdy roślina przerzedziła się na dole, śmiało skróć każdy jeden pęd. Jeśli jednak chcesz zagęścić jej koronę, należy uszczykiwać wierzchołki pędów. Gdy azalia zakwitnie, konieczne jest, by przeszła w stan spoczynku. Właśnie wtedy azalię trzeba wynieść tam, gdzie jest chłodniej. Nie powinieneś jej wówczas też zbyt często podlewać. Oczywiście, w drugą stronę też będzie niedobrze! Nie dopuszczaj więc do przesychania gleby.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze narzędzia do przycinania drzew

Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania krzewów? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.

Jak zatroszczyć się o azalię jesienią?

Wraz z początkiem jesieni, powinieneś przesadzić swoją azalię do doniczki, która będzie wypełniona świeżym podłożem. Jak już wspominaliśmy, musisz zapewnić jej chłodniejsze pomieszczenie – najlepiej o temperaturze ok. 10 st. C. Kiedy pojawiać się zaczną na niej pąki kwiatowe, wówczas będziesz mógł wnieść doniczkę z kwiatem do pomieszczenia. Musisz jednak mieć świadomość, że azalia najlepiej kwitnie i czuje się tam, gdzie temperatura nie przekracza 15 st. C – a już maksymalnie 18 st. C. Gdy azalia przekwitnie, możesz ją przenieść do chłodnego pomieszczenia. Jeżeli masz ogród, wiosną będziesz ją mógł przenieść właśnie tam.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje azalii sprzedawane są w kwiaciarniach. Często bowiem w sprzedaży są też niskie azalie japońskie, nieodporne na mróz. Jeżeli trafisz właśnie na taką musisz wiedzieć, że nie nadaje się ona do wyziębionych pomieszczeń. Nie jesteś pewien, jaka to właściwie azalia? Dla bezpieczeństwa rośliny, zawsze lepiej będzie przenieść na okres zimowy doniczkę do pomieszczenia.  Wówczas będziesz miał pewność, że azalii nic się nie stanie.

Azalia doniczkowa – porady, które warto znać

Jeżeli dążysz do np. kulistego kształtu azalii, warto będzie przyciąć ją najmocniej już po okresie kwitnienia. Odpowiednio wcześniej przycięta azalia sprawi, że kwiaty będą się ładnie formować i utrzymywać pożądany kształt. W dodatku, wcześniejsze przycinanie wpłynie pozytywnie na zagęszczenie się pąków kwiatowych i pędów. Aby roślina była zdrowa, przycinanie azalii doniczkowej jest niemal koniecznością – tak samo, jak usuwanie z niej chorych liści. Jeżeli nie będziesz przycinał azalii, wówczas będzie ona podatna na różne choroby. Może stać się również tak, że pędy będą długie, a kwiatów… niewiele. Wedy azalia całkowicie straci swój urok.

Zanim nastąpi kwitnienie, najważniejszym krokiem będzie przeniesienie donicy do chłodniejszego pomieszczenia. Oczywiście, ciężko jest o takie, zwłaszcza gdy na dworze szaleją upały. Gdy nie masz piwnicy, dobrze będzie trzymać azalię wiosną i latem z dala od okna. Na czas letni, lepiej zapewnić jej chłodniejsze miejsce lub zacieniony kącik. Uwierz, że to dobrze jej zrobi. Nie zapominaj też o podlewaniu i nawożeniu. Wówczas, azalia doniczkowa odpłaci się pięknymi kwiatami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły