Rozchodnik kaukaski - charakterystyka

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium) określany jest również jako fedimus kaukaski. Roślina zalicza się do rodziny gruboszowatych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to bylina, która w stanie naturalnym spotykana jest głównie na Kaukazie. Natomiast w Europie uprawiana jest jako roślina ozdobna. Rozchodnik kaukaski dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości, wyróżniając się płożącymi pędami.

Roślina jest porastana przez mięsiste liście, które odpowiedzialne są za magazynowanie wody. W okresie od lipca do sierpnia pojawiają się kwiaty o różowym zabarwieniu. Kwiatostany w postaci podbaldachów zbierają w sobie do ok. 6 kwiatów, które są owadopylne. Dlatego właśnie warto mieć je w swoim ogrodzie, ponieważ przyciągają pszczoły.

Popularne gatunki i odmiany rozchodnika

Ten płożący rozchodnik nie jest jedynym gatunkiem, którego popularna jest uprawa na naszych skalniakach. Jeżeli interesują nas również pozostałe okazy, to do nich zalicza się m.in.:

  • Rozchodnik ościsty (Petrosedum rupestre) - gatunek spotykany w warunkach naturalnych na terenie naszego kraju. Wyróżnia się tym, że dorasta do 30 cm, tworząc płożący pokrój. W okresie kwitnienia, który przypada od czerwca do sierpnia, wyrastają dość okazałe żółte kwiaty. Rozchodnik ościsty traktowany jest również jako roślina ozdobna.
  • Rozchodnik ostry (Sedum acre) - gatunek ten spotykany jest głównie na terenie nizin naszego kraju. Rozchodnik ostry dorasta maksymalnie do 10 cm wysokości, wyróżniając się w ten sposób darniowym pokrojem. Dekoracyjne są nie tylko żółte kwiaty pojawiające się od czerwca do sierpnia, ale również mięsiste liście. Warto zdecydować się na rozchodnik ostry w swoim ogrodzie, ponieważ ten gatunek także przyciąga pszczoły.
  • Rozchodnik alpejski (Sedum alpestre) - na terenie Polski gatunek ten możemy spotkać głównie w obszarze gór. Roślina dorasta maksymalnie do 10 cm wysokości, przez co ma charakter darniowy. W okresie kwitnienia pojawiają się charakterystyczne żółte kwiaty.
  • Rozchodnik karpacki (Sedum telephium) - roślina ozdobna, którą można spotkać również na terenie Karpat. Rozchodnik karpacki dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości. W okresie kwitnienia możemy obserwować purpurowe kwiaty zebrane w spore kwiatostany.

Rozchodnik kaukaski jest rośliną, która posiada liczne odmiany, które możemy uprawiać w swoim ogrodzie. Do takich wyjątkowo popularnych odmian zalicza się m.in.:

  • Rozchodnik kaukaski ‘Fuldaglut’ - cechą charakterystyczną tej odmiany są drobne kwiaty o różowym zabarwieniu
  • Rozchodnik kaukaski ‘Roseum’ - cechą wyróżniającą te odmiany są kwiaty o jasnoróżowym kolorze
  • Rozchodnik kaukaski ‘Schorbusser Blut’ - odmiana posiadająca przebarwiające się liście na pomarańczowo-brązowo
  • Rozchodnik kaukaski ‘Tricolor’ - cechą charakterystyczną tej odmiany są pięknie przebarwiające się liście z jasną obwódką

Rozchodnik kaukaski - uprawa

Płożący gatunek rozchodnika jest bardzo wdzięczną rośliną w ogrodzie. Uprawa tej byliny nie powinna stanowić dla nas większego problemu. Roślina ta najlepiej będzie rozwijać się na stanowiskach słonecznych. Jeżeli chodzi o podłoże, to rozchodnik kaukaski nie jest zbyt wybredny. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt duża wilgoć podłoża, a także posadzenie tego gatunku na gliniastych glebach może okazać się niezbyt korzystne. Rozchodnik kaukaski zdecydowanie lepiej radzi sobie z suszą niż zbyt intensywnym nawodnieniem, na skutek czego może zacząć gnić.

Kwiaty rozchodnika kaukaskiego w ogrodzie, a także pielęgnacja, sadzenie i uprawa
Rozchodnik kaukaski do ogrodu skalnego, a także opis, wymagania i uprawa, najważniejsze informacje

Uprawa rozchodnika kaukaskiego również nie będzie wymagać od nas praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ten płożący okaz jest nie tylko mrozoodporny, ale również nie wymaga nawożenia. Tak, jak w przypadku pozostałych roślin w czasie suszy powinniśmy pamiętać o ich nawadnianiu, tak rozchodnik kaukaski doskonale poradzi sobie z takimi warunkami pogodowymi. W tym czasie roślina pobiera wodę zgromadzoną w liściach. Oczywiście powinniśmy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych rośliny, dotyczących regularnego usuwania przeschniętych, przemarzniętych lub zniszczonych części. W ten sposób zapobiegniemy, aby nie rozwijały się żadne choroby. Sprawdź także ten artykuł: Rozchodnik - wymagania, stanowisko, odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie.

Cena za sadzonki rozchodnika

Już teraz wiemy, że rzeczywiście warto mieć w swoim ogrodzie rozchodnik kaukaski, który z pewnością uświetni nasz skalniak. Dobrze jest jednak poznać ceny sadzonek, aby łatwiej zaplanować wydatki związane z dosadzeniami na planowane stanowisko. Na szczęście jest to roślina, która nie kosztuje zbyt wiele, zatem możemy pozwolić sobie na wiele różnych okazów na nasz skalniak.

Przykładowe ceny za sadzonki rozchodnika kaukaskiego, a także innych gatunków roślin ozdobnych cenionych w ogrodzie

Nazwa rośliny

Cena

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium) ‘Fuldaglut’

Cena od 5,99 zł

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium) ‘Roseum’

Cena od 5,99 zł

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium)

Cena od 8,10 zł

Rozchodnik ostry 100 nasion

8,99 zł

Rozchodnik ościsty w doniczce

1,99 zł

Rozchodnik ościsty P12

9,99 zł

Migdałowiec duże drzewo

120,00 zł

Migdałowiec Avijor, sadzonka drzewa

99,00 zł

Migdałowiec jadalny szczepiony, duża sadzonka

49,99 zł

Migdałowiec sadzonka

24,99 zł

Rozchodnik kaukaski - rozmnażanie

Wiedząc już, ile może kosztować rozchodnik kaukaski, a także gatunki pokrewne, na pewno łatwiej będzie nam ocenić, ile sadzonek jesteśmy w stanie faktycznie zakupić. Nie musimy jednak zamawiać ich zbyt wiele, ponieważ wykazując się nieco większą cierpliwością, będziemy mogli samodzielnie rozmnożyć sadzonki rozchodnika.

Rozchodniki możemy rozmnażać wegetatywnie praktycznie przez cały sezon. W tym celu należy oddzielić od macierzystej sadzonki młode okazy. Drugim sposobem na rozmnażanie tej rośliny jest pozyskiwanie nasion, a następnie ich wysiew bezpośrednio na wybrane stanowisko. Rozchodnik kaukaski bardzo szybko przyrasta, zatem na efekty nie będziemy musieli czekać zbyt długo.

ikona podziel się Przekaż dalej