Rozchodnik Morgana – rodzaje rozchodników i opis

Rozchodniki to świetne znane nam rośliny. W ogrodzie swoje wspaniałe kwiaty prezentuje rozchodnik okazały, a na skalniakach, obok takich roślin jak bodziszek drobny, wyrastają rozchodniki ostre. Jednak rozchodnik Morgana to roślina z zupełnie innej kategorii. Jest to egzotyczny, pochodzący z Meksyku sukulent, który ma grube, mięsiste łodygi i liście. Jest bardzo popularny jako roślina doniczkowa – pojawia się w domach niemal tak często jak dracena wonna, monstera czy skrzydłokwiat.

Rozchodnik Morgana (Sedum morganianum) należy do rodziny gruboszowatych. Tak jak popularny grubosz, jest to kwiat ozdobny, rosnący w domu. Mięsiste liście rośliny gromadzą wodę. Mają oryginalną budowę – składają się z 2-4-centymetrowych odcinków, grubych i ostro zakończonych, które są ze sobą złączone w długie na 1 m pędy. Na powierzchni liści pojawia się woskowy nalot, który sprawia, że wydają się szarawe lub niebieskawe. Kolor liści zależy od warunków panujących w domu. Im więcej wilgoci w powietrzu i im wyższa temperatura, tym ilość wosku jest większa.

Rozchodnik Morgana kwitnie w warunkach domowych. Następuje to późną wiosną lub latem. Wtedy pojawiają się dzwoneczkowate, malinowe kwiaty. Niektóre odmiany są bardziej pomarańczowe. Kwiat nie utrzymuje się długo, ale jest bardzo dekoracyjny, zwłaszcza, że składa się w większe wiechy.

Rozchodnik Morgana – cena i zakup sadzonek

Rozchodniki Morgana nie są aż tak dobrze dostępne jak dracena wonna czy bluszcz pospolity i nie można kupić ich w każdym markecie. Jednak już w sklepach ogrodniczych i supermarketach typu dom i ogród bez problemu dostaniesz różne rodzaje sadzonek rośliny – od małych do naprawdę okazałych egzemplarzy. Cena rozchodników jednak nie jest wysoka. Kosztują od 20 do 40 zł za sztukę. Nierzadko są sprzedawane z pasującymi doniczkami w zestawie.

Kupując rozchodnik Morgana, warto wziąć pod uwagę jakość i wygląd sadzonki. Trzeba sprawdzić, czy na liściach nie ma śladu żerowania szkodników lub plamek, które mogłyby sugerować chorobę grzybową.

Rozchodnik Morgana – stanowisko i uprawa w domu

Rozchodnik Morgana nie ma dużych wymań. Ustawia się go w jasnych, słonecznych miejscach. Potrzebuje światła i ciepła. W mniej nasłonecznionych pomieszczeniach po prostu nie będzie się rozwijał. Warto ustawić go jak najbliżej południowego lub zachodniego okna. Stawia się go na parapecie lub zwiesza w makramach albo wiszących doniczkach pod sufitem. Im większe nasłonecznienie, tym piękniej wybarwia się. Na południowych oknach, w czasie największych upałów, warto zastosować rolety dzień – noc. Dzięki temu liście rozchodnika będą ochronione przed oparzeniami.

Podłoże do rozchodnika Morgana powinno być przepuszczalne. Poleca się ziemię do kaktusów i sukulentów lub standardowe podłoże doniczkowe rozluźnione piaskiem (w proporcji 1:1). Jak wszystkie sukulenty, rozchodnik nie przepada za przelaniem i musi mieć lekką, luźną ziemię. Warto zadbać również o warstwę drenażu na dnie doniczki.

Rozchodzące się na boki i opadające pędy rozchodnika najpiękniej wyglądają zwisając z płaskich, średniej szerokości doniczek. Pojemniki koniecznie muszą mieć odpowiednie otwory w dnie, które pomagają w odprowadzeniu nadmiaru wody z podłoża. Przesadzając rozchodnik Morgana należy uważać, by nie dotykać jego liści. Wosk, który się na nich znajduje, łatwo się ściera, a wtedy roślina traci kolor. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy i pielęgnacji rozchodnika kaukaskiego.

Rozchodnik Morgana – podlewanie i pielęgnacja

Rozchodnik Morgana to sukulent, dlatego podlewanie tej wyjątkowej rośliny nie jest szczególnie istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Oczywiście roślina potrzebuje wody, ale raczej rzadko i w małych ilościach. Dlatego podlewa się ją sporadycznie, co kilka dni, niewielkimi porcjami. Latem podlewanie następuje, kiedy podłoże już dobrze przeschnie, nawet co dwa tygodnie. Zimą należy jeszcze mocniej ograniczyć podlewanie. Nie można jednak dopuścić do zasychania rośliny. Kiedy jego liście wiotczeją i lekko opadają, koniecznie trzeba ją podlać.

Rozchodnik Morgana w wiszącej doniczce, a także wymagania, uprawa oraz rozmnażanie rozchodników
Rozchodnik Morgana doniczkowy i jego uprawa, pielęgnacja, wymagania i najważniejsze informacje krok po kroku

O wiele trudniejsze jest zimowanie rośliny. Rozchodnik Morgana potrzebuje okresu spoczynku. Oczywiście radzi sobie w ogrzewanym pomieszczeniu, więc może przez cały rok stać na swoim stałym miejscu. Jednak zmniejszenie temperatury na zimę do 12-16 stopni Celsjusza zwiększa prawdopodobieństwo kwitnienia w kolejnym sezonie.

Pielęgnacja rozchodnika Morgana nie wymaga regularnego nawożenia. Można jednak sporadycznie, co 2-3 miesiące podać roślinie nawóz mineralny. Najlepiej od razu sięgnąć po nawóz do kaktusów i sukulentów, ponieważ jest mniej skoncentrowany. Jeśli sięgniesz po uniwersalny preparat do roślin ozdobnych lub zielonych, lepiej mocno rozcieńczyć dawkę. Poleca się użycie 1/3 objętości zalecanej przez producenta. Zbyt silne nawożenie nie jest korzystne dla sukulentów, które nie są przyzwyczajone do życia w żyznym podłożu.

Rozmnażanie rozchodnika Morgana krok po kroku

Rozchodniki ogrodowe, jak rozchodnik okazały czy ostry, same szybko się rozmnażają, rozprzestrzeniając się w ogrodzie. Podobnie jak rojniki czy bodziszek drobny, są dość ekspansywne. Roślina w doniczce potrzebuje jednak zupełnie innego rodzaju zabiegu. Na szczęście rozmnażanie rozchodnika Morgana jest bardzo proste. Robi się to wiosną, kiedy gatunek ma okres najbardziej aktywnego wzrostu.

Najskuteczniejszą metodą jest pobranie fragmentów pędów. Wciska się je delikatnie w lekkie i wilgotne podłoże. Należy postawić je w cieniu, w miejscu o temperaturze co najmniej 18 stopni Celsjusza. Najlepiej sprawdzają się pędy o długości 5-7 cm. Rozchodnik szybko się ukorzenia – po 2-3 tygodniach powinny pojawić się korzonki, a po kilku kolejnych roślina nadaje się do przesadzenia do docelowej doniczki.

ikona podziel się Przekaż dalej