Rozchodnik ościsty - charakterystyka

Rozchodnik ościsty (Petrosedum rupestre) jest rośliną zaliczającą się do rodziny gruboszowatych. Występuje naturalnie na terenie naszego kraju, chociaż też jest też bardzo chętnie uprawiany jako roślina ozdobna. Bylina ta w warunkach naturalnych spotykana jest głównie na skałach, w związku z czym właśnie rozchodnik ościsty dedykowany jest głównie skalniakom.

Gatunek dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Wyróżnia się on płożącymi pędami, które wyróżniają się sinozielonym zabarwieniem. Porośnięte są one przez mięsiste liście, które są odpowiedzialne za gromadzenie wody. W okresie kwitnienia przypadającym od czerwca do sierpnia pojawiają się żółte kwiaty tworzące gęste baldachogrona. Jest to cenny okaz w ogrodzie ze względu na zapylanie kwiatów przez pszczoły.

Popularne gatunki i odmiany rozchodnika

Rozchodnik jest jedną z najpopularniejszych roślin, które wybieramy na nasze skalniaki. Oprócz rozchodnika ościstego często decydujemy się również na takie gatunki jak:

  • Rozchodnik Morgana (Sedum morganianum) - ojczyzną tego gatunku jest Meksyk, natomiast niemalże na całym świecie jest uprawiany jako roślina ozdobna. Wyróżnia się zwisającym pokrojem, pędy osiągają nawet do 90 cm długości. Posiada niezwykle dekoracyjne wiecznie zielone liście, które swoim wyglądem przypominają plecione sznurki. W okresie kwitnienia pojawiają się różowoczerwone kwiaty, które jednak osiągają dość niepozorne rozmiary.
  • Rozchodnik błękitny (Sedum caeruleum) - rozchodnik wyróżniający się czerwonymi pędami, na końcu których w okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty o jasnoróżowym zabarwieniu. Gatunek ten tworzy dość zwarte i gęste kępy.
  • Rozchodnik oregoński (Sedum orgonense) - ojczyzną tego gatunku są Stany Zjednoczone. Wykorzystywany jest jako roślina okrywowa na skalniakach. W okresie kwitnienia pojawiają się żółte kwiaty o gwieździstym pokroju.
  • Rozchodnik siny (Sedum hispanicum) - określany również jako rozchodnik hiszpański. Roślina osiąga zaledwie 5 cm wysokości. Mimo że rozchodnik siny pochodzi z Azji, to bardzo dobrze rośnie jako roślina ozdobna w pozostałych częściach świata. Warto jednak zadbać o odpowiednie stanowisko.

Poszukując ciekawych odmian, których możliwa jest uprawa w ogrodzie, do takich przykładów zalicza się m.in.:

  • Rozchodnik ościsty Angelina - odmiana wyróżniająca się żółtawym wybarwieniem liści
  • Rozchodnik ościsty szary - odmiana wyróżniająca się sino niebieskim wybarwieniem liści
  • Rozchodnik ościsty Aureus - odmiana wyróżniająca się żółtym wybarwieniem liści, a także kwitnąca na żółto
  • Rozchodnik ościsty Elegans - odmiana wyróżniająca się srebrzysto-niebieskim wybarwieniem liści, a także żółtymi kwiatami pojawiającymi się od czerwca do lipca

Uprawa rozchodnika ościstego - sprawdź wymagania

Uprawa rozchodnika ościstego nie będzie nam stwarzać większego problemu, ponieważ jest to roślina mająca naprawdę niewielkie wymagania. Najlepiej jest oczywiście, aby rozchodnik ościsty zajmował słoneczne stanowisko. Jednak nie są to konieczne wymagania, dlatego roślina poradzi sobie również, gdy posadzimy ją na stanowisko półcieniste. Trzeba mieć na uwadze, iż w takiej sytuacji liście mogą się nieco słabiej wybarwiać, co jedynie wpłynie na nieco mniejszą dekoracyjność rośliny.

Teoretycznie rozchodnik ościsty poradzi sobie na każdym podłożu. Dobrze będzie zadbać o przepuszczalną, najlepiej piaszczystą glebę o odczynie obojętnym. Gleby zbyt ciężkie, a także nieprzepuszczalne, które będą zbyt mokre, mogą prowadzić do gnicia sadzonek. Uprawa rozchodnika ościstego, najczęściej planowana jest w ogrodach skalnych. Można zaplanować również sadzenie tego gatunku jako rośliny okrywowej, bądź zaplanować jej uprawę w dużych donicach.

Pielęgnacja i podlewanie rozchodnika ościstego

Sadzenie i uprawa rozchodnika ościstego w swoim ogrodzie, niemalże nie wiąże się z większymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Podlewanie rośliny nawet w czasie suszy nie jest konieczne, ponieważ mięsiste liście gromadzą wodę, przez co doskonale radzą sobie z jej niedoborem w naturze. Natomiast jeżeli już chcemy zadbać o podlewanie, to na pewno nie powinno być ono zbyt intensywne, tak aby podłoże nie było mokre.

Rozchodnik ościsty o delikatnych kwiatach, a także sadzenie, pielęgnacja i uprawa rozchodnika ościstego
Rozchodnik ościsty idealny do ogrodu skalnego, a także opis rośliny i jej wymagania

Rozchodnik ościsty jest także rośliną niezwykle odporną na mróz. W związku z tym nie ma żadnego wymagania związanego z okrywaniem rośliny na zimę. Ważne jest, aby stanowisko zajęte przez rozchodniki regularnie oczyszczać z nieproszonych gości, czyli chwastów. Niestety mogą one mocno zagłuszyć roślinę, przez co sadzonki rozchodnika nie będą się tak bujnie rozwijać. Ponadto dobrze jest w sezonie wiosennym, a także jesienią przejrzeć kępy rozchodników usuwając przeschnięte lub przemarznięte pędy. Sprawdź także ten artykuł: Rozchodnik - wymagania, stanowisko, odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie.

Cena sadzonek rozchodnika ościstego

Jak widzimy, sadzenie rozchodnika ościstego w swoim ogrodzie jest naprawdę dobrym pomysłem. Nie tylko nie musimy dbać o regularne podlewanie, ale także roślina może z powodzeniem zajmować stanowisko z innymi kwiatami dobrze czującymi się w promieniach słonecznych. Planując zatem sadzenie tego gatunku, warto dowiedzieć się, w jakiej cenie dostępne są sadzonki poszczególnych odmian.

Ceny rozchodnika ościstego, a także innych roślin ozdobnych, które upiększą każdy ogród

Nazwa gatunku

Cena

Rozchodnik ościsty Elegans

7,90 zł

Rozchodnik ościsty szary

6,00 zł

Rozchodnik ościsty Angelina

6,00 zł

Rozchodnik Morgana ‘Magnum’

9,99 zł

Rozchodnik Morgana Sedum morganianum

13,59 zł

Rozchodnik Morgana Sedum Buritto

9,99 zł

Rozchodnik Morgana doniczka ok. 9 cm

35,00 zł

Kamelia japońska Pink, sadzonka

47,99 zł

Kamelia japońska White, sadzonka

47,99 zł

Kamelia japońska sadzonka 150 cm

1953,00 zł

Kamelia japońska Margaret Davis

29,90 zł

Kamelia japońska (Camelia japonica) Brushfield

30,00 zł

Rozchodnik karpacki Cherry Truffle

10,49 zł

Rozchodnik purpureum

6,00 zł

Rozchodnik makinoi

6,00 zł

Rozchodnik ościsty - rozmnażanie

Rozmnażanie rozchodnika ościstego jest bardzo łatwe i możemy to wykonać na trzy sposoby. Pierwszy z nich polega na rozmnażaniu rośliny poprzez pobranie nowych sadzonek. Sadzonki pobieramy z całej kępy, wykopując rozchodnik z ziemi, a następnie dzieląc na mniejsze części. Następnie młode sadzonki od razu wkopujemy na wybrane stanowisko. Podlewanie nowych roślin nie jest konieczne, chyba że dokonujemy rozmnażania rozchodnika ościstego w czasie suszy.

Kolejnym sposobem na rozmnażanie rozchodnika jest pozyskiwanie nasion. Nie jest to trudne, ponieważ z łatwością je wydobędziemy po okresie kwitnienia. Natomiast wysiewamy je na przygotowane stanowisko dopiero wiosną. Istnieje możliwość również rozmnażania rozchodnika przez pozyskanie pędów. Te jednak lepiej jest przed zasypaniem ziemią zanurzyć w ukorzeniaczu, co zwiększy szansę na ich dalszy rozwój.

ikona podziel się Przekaż dalej