Rozchodnik ostry - opis, zdjęcia, wymagania, sadzenie
Rozchodnik ostry to niska bylina o zdolnościach zadarniających. Ma zarówno swoich fanów, jak i zaciekłych wrogów. Z jednej strony ma ciekawe, ładne kwiaty i nietypowy pokrój. Z drugiej jednak jest bardzo ekspansywna i liczebność rozchodników w ogrodzie może wymknąć się spod kontroli. Dowiedz się, jak wygląda rozchodnik ostry i jak się nim zajmować.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rozchodnik ostry – ciekawa roślina ogrodowa
Występowanie rozchodnika ostrego jest bardzo szerokie. Pojawia się w Europie i Azji, w Polsce także odnotowuje się jego występowanie w naturze, chociaż częściej można go spotkać w uprawie. Nie można odmówić rozchodnikowi ostremu uroku. Być może dlatego sadzi się go często w ogrodach. To niska roślina – dorasta zaledwie do 5-10 cm wysokości. Liczne, grube i rozgałęzione pędy są bardzo gęsto ułożone na łodydze. Same są dość atrakcyjne, mają wałeczkowaty kształt i mięsistą strukturę. Liście są ciemnozielone i zostają na roślinie na zimę. Dlatego rozchodnik ostry jest dekoracyjny przez cały rok.
Kwitnienie rozchodnika odbywa się latem. Pierwsze kwiaty pojawiają się w czerwcu i utrzymują się aż do końca lipca. Na szczytach pędów pojawiają się liczne baldachy złożone z drobnych, pięciopłatkowych kwiatów. Są żółte i pięknie pachną, przyciągając owady zapylające, zwłaszcza pszczoły. Kwitnienie z reguły jest tak obfite, że kwiaty zdają się przykrywać całą roślinę, że jest prawie niewidoczna pod kwiatami.
Rozchodnik ostry to bardzo popularna roślina, ale trzeba wiedzieć, że wszystkie jego części są trujące. Sok rośliny ma właściwości drażniące na skórę, a przypadkowe spożycie rozchodnika powoduje poważne zaburzenia układu pokarmowego.
Zastosowanie rozchodnika ostrego
Rozchodnik ostry ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej używa się go na skalniak, ponieważ jest niski i ma niezbyt głęboki system korzeniowy. Może być sadzony w szczelinach pomiędzy kamieniami i płytkich nieckach w skałach. Do tego ta roślina zadarniająca czasami bywa wykorzystywana jako sposób na ukwiecenie ścieżki czy deptaka – pojawia się między kamieniami i płytami chodnikowymi.
Kwiaty rozchodnika ostrego pięknie wyglądają także na murkach i skarpach – tutaj w ogóle znaleźć można wiele roślin z kategorii „na skalniak”. W towarzystwie takich roślin jak floks szydlasty, macierzanka, bodziszek łąkowy, rojniki czy rozchodnik okazały (większy i bardziej dekoracyjny kuzyn rozchodnika ostrego) roślina pięknie wygląda także na rabatach. Niewielkie kwiaty świetnie sprawdzają się również w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Wymagania i sadzenie rozchodnika
Wymagania rośliny są bardzo niewielkie. Najważniejsze jest tylko to, by stanowisko do jego uprawy było suche i mocno nasłonecznione. Poza tym rozchodnik nie ma większych oczekiwań. Będzie rósł nawet w miejscu piaszczystym i ubogim. Im więcej próchnicy w glebie, tym większy rozrost roślin, a im więcej nawozów – tym bardziej wybujałe się stają, tracąc ładny pokrój. Wybierając miejsce do uprawy rozchodnika ostrego warto pamiętać, że roślina jest bardzo ekspansywna. Trudno utrzymać go w ryzach, więc sadzenie między kamieniami czy przy innych rozrastających się roślinach, jak bodziszek łąkowy, rojniki, maciejki czy rozchodnik okazały, będzie najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli uprawiasz rozchodniki w donicach, warto dobrać dla nich odpowiedni pojemnik. Może być ceramiczny lub gliniany, sprawdzą się jednak także tańsze, plastikowe donice. Warto pamiętać o warstwie drenażu na dnie doniczki, by nadmiar wody nie dotykał korzeni. Do uprawy rozchodników w doniczkach wystarczy standardowa mieszanka doniczkowa.
Sadzonki rozchodnika sadzi się do gruntu wiosną. W maju do ogrodu wynosimy także doniczki z gotowymi roślinami. Wcześniej rośliny nie przemarzną, ale nie warto ich wynosić. Wiosną sadzonki w ogrodzie będą intensywniej rozwijały korzenie, co może znacznie ograniczyć kwitnienie. Sadzenie wykonuje się kopiąc niewielki dołek w ziemi. Sprawdź także ten artykuł: Rozchodnik - wymagania, stanowisko, odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie.
Rozchodnik ostry – pielęgnacja krok po kroku
Pielęgnacja rozchodników jest mało wymagająca i rośliny nie potrzebują w zasadzie za wiele uwagi. Tak naprawdę będą rosły same, ale jeśli chcesz, by lepiej się rozwijały, trzeba o nie trochę zadbać. Przede wszystkim warto ograniczać ich ilość, jeśli zauważysz, że zbyt mocno się rozwijają i rozprzestrzeniają. Po posadzeniu młodych roślin warto zadbać o regularne odchwaszczanie, by okolica była czysta, a rozchodniki mogły swobodnie wzrastać.
Jeśli chodzi o podlewanie, rozchodniki nie są miłośnikami dużej ilości wody w podłożu. Oczywiście w czasie największych upałów można podać im trochę wody. Rośliny w doniczkach, wystawione na pełne słońce, trzeba podlewać trochę częściej, ale dopiero wtedy, kiedy podłoże dobrze przeschnie. Co ważne, nie warto zajmować się nawożeniem – im więcej nawozów, tym bardziej rozchodniki tracą swój urok, robią się wybujałe i przerzedzone.
Rozchodniki to byliny, które dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Dlatego osłony na zimę stosuje się tylko w pierwszym roku po posadzeniu. Przykrywa się rośliny gałęziami drzew iglastych, by ochronić je przed chłodem i śniegiem. Największe ryzyko przemarznięcia pojawia się podczas bezśnieżnych, ale mroźnych zim. Jeśli tylko niskie temperatury się skończą, osłony trzeba usunąć, by zapobiec gniciu roślin.
Rozchodnik ostry – najciekawsze odmiany
Odmiany rozchodnika ostrego występują dość rzadko. Jest ich zaledwie kilka, ale warto zwrócić na nie uwagę. Ładnie prezentuje się zwłaszcza ‘Aureum’. To odmiana o jasnozielonych liści, które przebarwiają się na żółto w górę pędów. Cała żółto-zielona kępa wspaniale się prezentuje zwłaszcza w czasie kwitnienia. Drugą najbardziej popularną odmianą jest ‘Yellow Queen’. To roślina o żółtych plamkach na liściach, które dodają całości ogromnego uroku.