Jak wygląda róża pustyni i czarna róża? Ogólna charakterystyka sukulentu

Róża pustyni pochodzi z Afryki i wytwarza charakterystyczny kaudeks. Jest to mocno zgrubiona część rośliny, która magazynuje zapas wody oraz substancji odżywczych. Nad kaudeksem wytwarzają się młode pędy, z których wyrastają kwiaty. Jak już wspomnieliśmy na samym początku, budowa adenium obesum może przypominać popularne drzewka bonsai.

Głównym walorem ozdobnym rośliny są jej duże kwiaty o wydłużonym kształcie i z charakterystycznie rozchylonymi płatkami. Pięciopłatkowe kwiaty mogą przybierać kolor biały, czerwony, różowy lub purpurowy. W ofertach sprzedaży znajdziemy także rośliny doniczkowe, które wytwarzają kwiaty o biało różowym odcieniu. Kwiat może osiągnąć średnice do 12 cm i pojawia się na samym szczycie pędów. Co ciekawe, są to kwiaty doniczkowe o długim okresie kwitnienia. Starsze sadzonki zakwitają już w kwietniu. Zadbana roślina kontynuuje kwitnienie aż do września, zapewniając ciekawe walory wizualne.

Kwiaty doniczkowe z rodziny adenium abesum charakteryzują się powolnym wzrostem. W warunkach naturalnych roślina dorasta do trzech metrów. Takie rozmiary nie są możliwe do uzyskania w warunkach domowych. Rosnąca w naszym kraju róża pustyni może dorosnąć maksymalnie do 70 cm. Większość odmian nie osiąga takich rozmiarów, jednak pędy można formować na wzór drzewek bonsai.

Ciekawostką jest także czarna róża pustyni, która delikatnie odbiega wyglądem od odmian klasycznych. Czarna róża pustyni nosi nazwę aeonium arboreum i występuje naturalnie na Wyspach Kanaryjskich oraz Maderze. Czarna róża rozwija pędy, na których końcach rosną zebrane w rozety, okazałe liście. Jak łatwo się domyślić, czarna róża posiada ciemne, połyskujące zabarwienie i jest dość charakterystycznym kwiatem. Podobnie jak róża pustyni jest rośliną z grupy sukulentów, a jej uprawa i pielęgnacja są niemal identyczne jak w przypadku adenium obesum.

Róża pustyni – uprawa i najważniejsze wymagania

Adenium obesum – wybór stanowiska i podłoża dla młodej sadzonki

Róża pustyni to lubiąca ciepło i słońce roślina. Uprawa w warunkach domowych powinna uwzględniać dobrze nasłonecznioną lokalizację doniczki. Tego typu kwiaty doniczkowe dobrze poradzą sobie na parapetach ulokowanych od strony południowej czy wschodnio południowej. Sadzonki lubią stanowiska słoneczne, jednak w okresie szczególnie silnych upałów możemy przestawić je nieco dalej od okna. Dzięki temu unikniemy poparzenia liści przez intensywne promienie słoneczne. W okresie od jesieni do wczesnego lata nasze kwiaty doniczkowe mogą stać w najbardziej nasłonecznionej ekspozycji.

Co ciekawe róża pustyni to kwiat, który dobrze rośnie na zewnątrz. Taka uprawa jest możliwa jedynie latem, bowiem kwiat nie lubi zbyt niskich temperatur. Róża pustyni czy czarna róża najlepiej rosną w temperaturze 20 do 30 0C. Uprawa w chłodnych pomieszczeniach nie jest najlepszym pomysłem. Tego rodzaju kwiaty doniczkowe nie tolerują temperatur poniżej 10 0C, a zatem nie powinniśmy umieszczać ich w zimie w pobliżu drzwi zewnętrznych czy otwieranych okien. Udana uprawa adenium abesum powinna uwzględniać możliwie zrównoważoną temperaturę w pomieszczeniach. Kwiaty doniczkowe z rodziny sukulentów nienajlepiej radzą sobie z różnorodnością temperatur. Szczególnie wrażliwe na spadki temperatury są młode sadzonki.

Wybierając młode sadzonki, warto także przeanalizować wybór najlepszego podłoża. Róża pustyni i czarna róża to kwiaty, które dobrze rosną w podłożach mocno przepuszczalnych. Może to być uniwersalne podłoże do kwiatów z dodatkiem perlitu lub włókien kokosowych. Uprawa może odbywać się także w specjalnym podłożu dla sukulentów. Dzięki temu roślina nie będzie narażona na nadmierny poziom wilgoci, który mógłby doprowadzić do uszkodzenia części korzeniowej. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.

Adenium obesum i jej pielęgnacja w domu – podlewanie i nawożenie

Pielęgnacja adenium odesum polega na regularnym podlewaniu. Formowana na bonsai roślina źle reaguje na błędy przy nawadnianiu. Właściwa pielęgnacja rośliny musi uwzględniać podlewanie po całkowitym przesuszeniu podłoża. Dzięki temu roślina wytworzy silny, gruby kaudeks, który magazynuje wodę. W warunkach naturalnych kaudeks pobiera wodę w okresach cyklicznych. Jeśli zapewnimy roślinie stały dostęp do wody, kaudeks nie będzie się odpowiednio wytwarzał. Częstotliwość podlewania adenium obesum będzie uzależniona od temperatury, wielkości doniczki, a także samych rozmiarów rośliny.

Dużym ułatwieniem okazuje się obserwacja kaudeksu, a zatem pielęgnacja rośliny wymaga regularnej kontroli jej wyglądu. Wraz z przesuszeniem podłoża, kaudeks robi się coraz bardziej wiotki. Jest to sygnał świadczący o tym, że nasze bonsai przesuszyło podłoże i wymagane jest kolejne nawodnienie rośliny. Warto przy tym podkreślić, że roślina znacznie lepiej znosi delikatnie zbyt duże przesuszenie niż nadmierne podlewanie.

Umiejętna pielęgnacja adenium abesum doprowadzi do szybszego wzrostu rośliny i stworzenia efektownego kaudeksu, na którym wyrosną pędy z kwiatami. Roślina powinna być podlewana bezpośrednio do podstawki z uniknięciem namaczania części naziemnych. Istotny będzie tutaj także sam drenaż, który musimy wykonać na dnie doniczki.

Nawożenie i przesadzanie adenium obesum. Jakie wymagania posiada roślina przypominająca bonsai?

Wszystkie kwitnące kwiaty doniczkowe wymagają regularnego nawożenia. Tak jest także w przypadku róży pustyni. Roślina wymaga nawożenia już od pierwszego roku od nabycia sadzonki. Najlepszym rozwiązaniem będzie uniwersalny biohumus lub nawóz dedykowany dla sukulentów. Nawożenie wykonujemy razem z podlewaniem, mieszając specyfik z odpowiednią ilością wody. Trzymamy się tu zaleceń podanych na opakowaniu nawozu.

Róża pustyni (Adenium obesum) o różowych kwiatach w doniczce, a także pielęgnacja, wymagania, cena, sadzenie oraz sadzonki
Róża pustyni, czyli Adenium obesum krok po kroku, uprawa rośliny, pielęgnacja, wymagania oraz cena sadzonek

Róża pustyni i czarna róża powinny być nawożone wraz z rozpoczęciem sezonu wiosennego. Umożliwi to efektowne kwitnienie oraz większy wzrost rośliny. Wraz z zakończeniem kwitnienia należy zrezygnować z nawożenia i dodatkowo ograniczyć podlewanie. Pielęgnacja będzie wtedy polegała jedynie na delikatnym podlewaniu po pełnym przesuszeniu podłoża.

Po kilku sezonach wegetacji nasza róża pustyni może wymagać przesadzenia. Jest to roślina, która dobrze rośnie przy niewielkiej ilości podłoża, dlatego przesadzanie wykonujemy jedynie w ostateczności, gdy bryła korzeniowa mocno przerośnie ziemię. Formowana na bonsai roślina wymaga przesadzenia do nieco większej doniczki z dobrym drenażem i przepuszczalną ziemią.

Przy okazji przesadzania możemy pozyskać sadzonki pędowe. W tym celu przycinamy część rośliny i ukorzeniamy w wodzie. Po pełnym ukorzenieniu sadzonki możemy umieścić ją w podłożu przeznaczonym dla sukulentów. Innym sposobem na rozmnażanie jest wysiew z nasion. Cena nasion jest bardzo atrakcyjna, jednak róża pustyni rośnie bardzo powolnie. Na pierwsze kwiaty możemy poczekać nawet 8 lat, a niektóre wysiane z nasion rośliny wymagają jeszcze dłuższego czasu do zakwitnięcia.

Róża pustyni – cena nasion i cena sadzonki

Jak już wiemy, adenium obesum można pozyskać przez wysiew nasion lub przez sadzonkę. Pierwsze rozwiązanie nie cieszy się zbyt dużą popularnością ze względu na długi czas oczekiwania na zakwitnięcie rośliny. Cena za opakowanie nasion adenium obesum wynosi 4 do 10 zł w zależności od źródła zakupu.

Cena sadzonki z pewnością okaże się wyższa, jednak pozwoli na szybsze uzyskanie kwiatów. Koszt zakupu będzie uzależniony od jakości sadzonki, a także od jej rozmiarów. Cena za małych rozmiarów sadzonki wynosi około 20 – 30 zł. Cena starszych, dobrze ukorzenionych sadzonek będzie już nieco wyższa. Cena za prowadzone w formie bonsai kwiaty może przekraczać kwotę 100 zł. Z kolei cena dorosłych, idealnie wyrośniętych egzemplarzy może okazać się wydatkiem ponad 150 zł.

Idealnym okresem zakupu rośliny jest późna wiosna. Dzięki temu zapewnimy sobie możliwość bezproblemowego przesadzenia sadzonki do docelowej doniczki. Pamiętajmy jednocześnie, że róża pustyni nie lubi dużych zmian temperatur ani spadków poniżej 10 0C. Dlatego zakup najlepiej zaplanować na cieplejszy okres, który nie będzie stanowił zagrożenia podczas transportu rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej