Dlaczego nawożenie róż jest konieczne?

Róże zazwyczaj bardzo obficie kwitną. Zwłaszcza w przypadku róż pnących, okrywowych i wielokwiatowych mamy do czynienia z ogromem drobnych, pachnących kwiatuszków. Nic więc dziwnego, że rośliny te potrzebują dodatkowej dawki składników odżywczych, by pięknie się rozwijać i mieć wspaniałe, duże kwiaty.

Róże są bardzo wrażliwe na niedobór składników odżywczych. Wyraźnie wtedy marnieją. Swój bunt przeciwko nieprawidłowej pielęgnacji od razu zaczynają manifestować – na liściach, poprzez przebarwienia, opadanie kwiatów czy zmniejszone kwitnienie. Jednakże róże, zwłaszcza szlachetne, są także wrażliwe na przenawożenie. Nadmiar soli w podłożu nie może skończyć się dla nich dobrze. Jeśli więc chcesz hodować róże, koniecznie musisz dowiedzieć się, jakie mają wymagania pod tym względem. Optymalnie byłoby zrobić badania gleby i dowiedzieć się, jakich składników odżywczych mogą potrzebować twoje rośliny.

Jaki nawóz do róż wybrać?

Do róż możesz stosować w zasadzie zarówno naturalny nawóz, jak i mineralne nawozy granulowane. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o naturalne alternatywy, róże dobrze reagują na nawożenie przekompostowanym obornikiem. Nie tylko wspiera rozwój roślin, lecz także poprawia strukturę gleby. Nawet jeśli zamierzasz wykorzystywać nawóz mineralny, na początku uprawy warto i tak zastosować obornik. Dzięki temu rośliny szybciej się przyjmą i będą się lepiej rozwijać.

Wiele osób wybiera także inne nawozy organiczne. Skuteczny naturalny nawóz, który sprawdzi się zwłaszcza do róż doniczkowych, to biohumus z dżdżownic kalifornijskich. Rozpuszcza się go w wodzie stosowanej do podlewania i można używać go nawet co 2 tygodnie. Dobrym rozwiązaniem jest także nawóz kurzy granulowany. To specjalne przygotowany i spreparowany nawóz, który nie zawiera nasion chwastów. Niestety, niedostatecznie przefermentowany naturalny nawóz może rozprowadzać niechcianych gości po uprawie.

Drugą alternatywą są nawozy mineralne. Wiele osób stosuje je jako uzupełnienie nawożenia naturalnego, jeśli rośliny widocznie mają za mało składników odżywczych. Wieloskładnikowe nawozy mineralne są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Mogą mieć formę gotowych do zastosowania sprayów lub płynów do rozpuszczenia. Podlewa się nimi rośliny. Mogą także mieć postać granulatu, który należy wmieszać w podłoże wokół krzewów.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze opryskiwacze

Planujesz zakup opryskiwacza do roślin i nie wiesz, na jaki się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane opryskiwacze przez naszych czytelników!

Podsypywanie krzewu różanego nawozem w ogrodzie, a także jak prawidłowo nawozić róże, najlepsze terminy oraz zastosowanie nawozów do róż
Prawidłowe nawożenie róż, czyli jak nawozić róże, najlepsze terminy, sposób nawożenia oraz nawozy do róż

W sklepach ogrodniczych są dostępne specjalistyczne nawozy dedykowane do róż. Ich stosowanie jest lepszą alternatywą niż próba dopasowania składników mineralnych do potrzeb roślin. Mają optymalny stosunek azotu, fosforu i potasu (2:1:3). Dobrze sprawdzi się także zwykły, uniwersalny nawóz do róż kwitnących. Nadaje się zarówno do róż pnących, jak i ogrodowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.

Kiedy zasilać róże – najlepszy termin

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie: kiedy zasilać róże. Częstotliwość i termin są zależne od rodzaju nawozu, który wybierzesz. Najważniejsza zasada jest jedna: nawożenie róż rozpoczyna się dopiero w drugim roku po rozpoczęciu uprawy. Przed sadzeniem jednak warto dodać trochę nawozu (dobrze sprawdzi się naturalny nawóz), by rośliny mogły z niego czerpać w drugim sezonie uprawy.

  • Nawożenie obornikiem wykonuje się raz na 2-3 lata, najlepiej w terminie wiosennym lub jesiennym, podczas kopczykowania roślin przed zimą.
  • Nawóz naturalny stosuje się 2-3 razy w ciągu sezonu. Wszystko zależy od zaleceń producenta. Najczęściej pierwsze nawożenie wykonuje się wiosną, na początku kwietnia. Następnie podaje się nawóz do róż, gdy pojawiają się pąki kwiatowe. Trzecie nawożenie wykonuje się w końcu lipca. Później można zastosować nawóz jesienny, ale należy uważać, ponieważ zbyt duża ilość składników odżywczych może zwiększyć wrażliwość roślin na niską temperaturę. Nawozy mineralne 100-dniowe stosuje się tylko 2 razy w sezonie zgodnie z zaleceniami producenta.

Najlepszy mineralny nawóz do róż

Mineralny nawóz do róż to wygodne rozwiązanie. Jednak producentów, marek i produktów jest tak wiele, że bardzo łatwo się w tym pogubić. Czym nawozić róże? Najlepiej sprawdzają się nawozy długodziałające. Ich składniki powoli się uwalniają do podłoża, zasilając rośliny stopniowo przez 100 dni. Możesz wybierać między Substralem 100 dni – nawóz długodziałający do róż, lub takimi markami jak Target, Compo, Biopon lub Florovit. Ceny produktów są do siebie bardzo zbliżone. Najdłużej działający środek na rynku to Substral Osmocote do róż – stosuje się go raz na 6 miesięcy!

Możesz sięgnąć także preparaty do kilkukrotnego stosowania w ciągu sezonu. Należą do nich nawóz do róż Biopon, Florovit. Pozytywne opinie zbiera także nawóz do róż z mikroskładnikami Target. Zawiera składniki, które chronią róże przed chorobami i dbają o odpowiednie wybarwienie kwiatów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły