Kiedy sadzić róże? Jak sadzić róże prawidłowo? Oto szczegółowy poradnik
Marzy ci się piękny krzew róż w ogrodzie albo pergola porośnięta pachnącymi różami pnącymi? Te wyjątkowe kwiaty są najlepszą dekoracją każdego ogrodu, sprawdzą się nawet w tych małych, w których nie ma miejsca na liczne rośliny ozdobne. Ich pielęgnacja jest co nieco wymagająca, ale pierwszym krokiem do udanej uprawy są odpowiednie sadzonki i prawidłowe sadzenie. Dowiedz się, kiedy sadzić róże i jak to zrobić!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy sadzić róże?
Sadzonki róż są dostępne w sklepach zarówno jesienią, jak i wiosną. Dlatego wiele osób zastanawia się, kiedy sadzić róże. Przyjmuje się, że rośliny w pojemnikach można wysadzać przez cały sezon wegetacyjny, jednak w przypadku róż warto dostosować się do jednego z dwóch terminów – jesiennego lub wiosennego.
Jesienne sadzenie jest bardziej polecane z kilku względów. Przede wszystkim posadzone we wrześniu lub październiku róże o wiele szybciej się przyjmują i ukorzeniają. A to znaczy, że wiosną szybciej rozpoczną wegetację. Jesienią sadzi się zwłaszcza róże z nagim korzeniem. Łatwiej się wtedy przyjmują, ale jesienne sadzenie sprawdzi się w przypadku wszystkich sadzonek.
Termin wiosenny jednak także ma swoje zalety. Sadzi się je, jeśli ziemia jest gliniasta lub znajduje się w niej dość dużo wody. Wtedy rośliny lepiej się przyjmą. Bardzo wilgotna gleba jesienią może doprowadzić do gnicia korzeni zanim sadzonka zdąży się przyjąć. Ryzyko, że z uprawy będą nici jest dość duże. Wiosną należy skrócić pędy przed sadzeniem. Jesienią należy jednak tego unikać, ponieważ rany po cięciu mogą stać się wrotami infekcji grzybowych lub sprawić, że sadzonki będą bardziej podatne na chłód.
Sadzonki róż – jakie wybrać?
Najlepsze sadzonki róż
W sklepach ogrodniczych i szkółkach bez problemu znajdziesz sadzonki róż. Dostępne są zarówno proste, jak i bardziej wyszukane odmiany. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup róż, musisz zwrócić uwagę na kilka elementów. Tylko sadzonki wysokiej jakości dają ci gwarancję, że rośliny przyjmą się szybko, a ich pielęgnacja nie będzie szczególnie wymagająca.
Sadzonki dzikiej róży i innych gatunków róż powinny mieć przynajmniej dwa silne i nieuszkodzone pędy o średnicy około 8 mm (grubość ołówka). Do tego rośliny powinny mieć naprawdę silne korzenie, nieuszkodzone, jasne i pełne drobnych włośników. Wtedy masz pewność, że roślina jest zdrowa i była dobrze pielęgnowana w szkółce.
Oczywiście nie zawsze będziesz w stanie zobaczyć korzenie roślin. Najczęściej róże sprzedaje się w doniczkach. Dotyczy to zwłaszcza niskich gatunków i odmian, na przykład egzemplarzy róży ogrodowych. W przypadku róż piennych częściej jednak mamy do czynienia z sadzonką z nagim korzeniem. Są one o wiele tańsze, jednakże mają więcej wad. Sadzonki w doniczkach szybciej się przyjmują na stałym miejscu, są także lepiej nawodnione i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne w transporcie. Z drugiej strony jednak trudniej je przewieźć i nie sposób ocenić ich jakości. Można wyrokować tylko po wyglądzie liści – powinny być całe, bez śladów żerowania szkodników i przebarwień. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.
Jakie róże wybrać?
Zastanawiasz się, jakie róże wybrać do posadzenia w ogrodzie. Cóż, decyzja nie jest łatwa, ponieważ ogrom odmian, gatunków i kolorów jest po prostu ogromny! Tak dużo, że róże zostały podzielone na grupy odmianowe o różnym pokroju. W ogrodzie najczęściej pojawiają się róże pnące. Ich pędy wiją się i czepiają podpór, pergoli i kratek. Róże pnące często powtarzają kwitnienie i są piękne przez całe lato, co jest ogromnym plusem.
Wśród róży ogrodowych wyróżniają się także róże wielkokwiatowe. Jak sama nazwa na to wskazuje, mają duże, pękate kwiaty o typowym kształcie. Róże wielkokwiatowe są niestety nieco bardziej wymagające niż egzemplarze róż piennych lub róż okrywowych. Te ostatnie – róże pienne także świetnie się sprawdzają. Mają postać krzewów, często szczepionych na pniu, które pokrywają się przepięknymi kwiatami. Mogą mieć bardzo różne kolory. Wybór róż piennych na pewno będzie dobrym wyborem, ale jeśli wolisz nieco bardziej sielskie aranżacje w ogrodach, lepiej zaopatrz się w sadzonki dzikiej róży. Jej pojedyncze kwiaty o różowym kolorze są bardzo dekoracyjne, a owoce możesz wykorzystać w ziołolecznictwie.
Jak sadzić róże?
Jak sadzić róże krok po kroku
Technika sadzenia róż nie jest skomplikowana i poradzi sobie z tym nawet początkujący ogrodnik. Sadzenie róż piennych i innych gatunków, jak róże wielkokwiatowe lub pnące, zaczynami od przygotowania roślin. Te z nagim korzeniem należy zamoczyć w wodzie na kilka godzin, wtedy szybciej się przyjmują, a znajdujące się w doniczkach należy najpierw obficie podlać.
Należy wykonać dołek. Musi być na tyle głęboki, by korzenie znajdowały się w nim pionowo. Zadbaj o to, by były rozłożone równomiernie – to o wiele łatwiejsze w przypadku sadzonek z nagim korzeniem. Ich sadzenie jest jednak trudniejsze, ponieważ gleba nie rozkłada się równomiernie. By tak było, w czasie zasypywania korzeni krzew należy podciągnąć do góry i w razie potrzeb podsypać większą ilością ziemi. Tę należy dokładnie udeptać i obficie podlać.
Wokół róż możesz usypać także niewielki kopczyk (około 20 cm). Uchroni to rośliny przed przemarzaniem, dlatego warto go wykonać zwłaszcza jesienią. Wtedy też zabezpiecza się krzewy przed mrozem – otulając je gałęziami iglaków, agrotkaniną i zabezpieczając korzenie liśćmi lub korą sosnową.
Stanowisko i ziemia do róż
Niektóre gatunki róż mają większe, a inne mniejsze wymagania. Róże pnące są mniej wymagające, ale sadzenie róż piennych może wymagać zapewnienia roślinom naprawdę idealnego podłoża. Jednakże w ogrodzie w zasadzie możesz sadzić wszystkie gatunki i grupy odmianowe. Ich ogólne wymagania są do siebie dość zbliżone.
Obojętnie, który termin sadzenia wybierzesz, zawsze trzeba przygotować podłoże dla róż ogrodowych. Polecany odczyn pH to 6,5. Warto to sprawdzić – ziemia ogrodowa, zwłaszcza po sadzeniu innych roślin ma tendencje do zakwaszania się. Jeśli pH jest za niskie, możesz je podnieść dodając nieco wapna nawozowego.
Zadbaj także o strukturę podłoża. Można je poprawić, dodając do ziemi odrobinę kory sosnowej przefermentowanej. Można także dodać węgiel brunatny, ponieważ magazynuje składniki pokarmowe, a róże są dość żarłoczne. Do róży ogrodowych warto dodać także nieco obornika. Wzbogacają podłoże w próchnicę i składniki mineralne. Jednakże ten składnik należy podać dość wcześnie, kilka tygodni przed sadzeniem. Krzewy nie powinny mieć kontaktu ze świeżym nawozem. Róże lubią słoneczne stanowisko. Powinno być ciepłe i osłonięte przed wiatrem, by podmuchy nie połamały wiotkich pędów. Róże są odporne na chłód, jednak niektóre szlachetne odmiany mogą przemarzać, zwłaszcza jeśli zostały źle zabezpieczone przed zimnem.