Pnące róże angielskie w ogrodzie - rodzaje, wymagania, uprawa, pielęgnacja, cięcie
Róże angielskie to najnowsza grupa róż. Zostały wyselekcjonowane dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia, ale już zdążyły podbić serca miłośników i kolekcjonerów tych pięknych kwiatów, a także ogrodników – amatorów, którzy doceniają ładne i wytrzymałe odmiany. Jak wygląda róża angielska? I czy poradzi sobie z nią początkujący ogrodnik? Sprawdź nasz poradnik dotyczący pielęgnacji róż angielskich!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Róże angielskie krok po kroku – kilka słów o gatunku
Róża angielska w ogrodzie – pochodzenie i opis
Róże zdobią ogrody na całym świecie. Także róże angielskie pojawiają się na wszystkich kontynentach. Nie może być inaczej – są przepiękne. Nic dziwnego, że w tak krótkim czasie zdobyły tak wielką popularność. Są to róże powstałe pod koniec poprzedniego stulecia i tym samym to najmłodsza kategoria grup odmianowych. Zostały stworzone przez Davida Austina – botanika angielskiego pochodzenia. Właśnie swojej ojczyźnie zawdzięczają nazwę. Ze względu na krzaczasty pokrój część botaników określa róże angielskie jako róże parkowe lub ich podgrupę odmianową.
Róże angielskie czerpią to, co najlepsze ze współczesności i tradycji. Oznacza to, że są to unowocześnione róże historyczne. Piękne jak historyczne, typowe róże parkowe, kolorowe i pachnące jak najnowsze odmiany. Krzewy określane są jako romantyczne – mają delikatny pokrój, bardzo smukły. To wysoko rosnące krzewy, które mogą osiągnąć od 1,5 do 2 m wysokości. Rośliny raczej pełnią rolę soliterów w ogrodzie. Ich duże, intensywnie wybarwione kwiaty są najpiękniejszą ozdobą w sezonie.
Wiele odmian róż angielskich ma wyjątkowo silny, odurzający i bardzo słodki zapach. Co ciekawe, jego natężenie zmienia się wraz z rozwojem kwiatów. To bardzo nietypowa cecha, typowa tylko dla tej grupy róż. Ich kwiaty w formie pełnego kielicha (przypominającego róże historyczne) są bardzo charakterystyczne.
Róża Austina i inne odmiany róż angielskich
David Austin stworzył i wyhodował bardzo wiele odmian róży angielskich. Określane są jako róże Austina i bardzo często mają przy nazwie oznaczenie, że pochodzą od niego. Najczęściej jest ono w formie trzech liter – AUS od początku nazwiska botanika. Oczywiście powstało bardzo wiele odmian wyselekcjonowanych przez niezależnych botaników. Większość z nich jest bardzo barwna i bardzo ciekawa. Odmiany róż angielskich mogą mieć delikatne, pastelowe kolory lub wręcz przeciwnie – intensywne i ciemne. Bardzo popularne są róże bordowe, czerwone, pomarańczowe i łososiowe.
Na uwagę zasługuje ‘Pat Austin’, róża o pomarańczowych kwiatach, róża Austina, która została nazwana na cześć matki botanika. Z intensywnie kwitnących kwiatów słyną także bordowe ‘AUScrim’ i ‘Boscobel’. Do wyboru masz jednak jeszcze więcej opcji. Odmiany o różowych kwiatach ‘Oliwia Rose Austin’, ‘Royal Jubilee’ prezentują się bardzo subtelnie. Jednak najbardziej niezwykła jest chyba odmiana ‘James Galaway’. Jego wewnętrzne płatki mają ciemnoróżowy kolor, a zewnętrzne przebarwiają się aż do delikatnego różu, wręcz bieli.
Podobny układ kolorów ma ‘The Pilgrim’ z tym, że podstawą jest złocisty żółty odcień. ‘Golden Celebration’ także ma ciekawy żółty kolor, a nazwana na część angielskiej księżniczki ‘Crown Priness Margareta’ jest złociście pomarańczowa. Jak widać róże angielskie są bardzo oryginalne pod względem kolorystyki. Wspaniałe rośliny można sadzić w grupach, ale o wiele piękniej prezentują się jako solitery. Nie lubią konkurencji – potrzebują miejsca, by pochwalić się swoimi przepięknymi kwiatami.
Pnące róże angielskie
Ostatnio pojawił się trend, by wykorzystywać róże angielskie jako pnące. Czasami pędy odmian przewieszają się, aczkolwiek nie są to typowe pnące róże. Nie mają elementów czepnych, nie wczepiają się także kolcami. Dlatego trzeba je przywiązywać do podpór i oplatać je ich długimi pędami.
Nie zawsze udaje się stworzyć naprawdę ładną kompozycję. Jest to duże wyzwanie, ponieważ nie ma wyselekcjonowanych pnących odmian i nie wszystkie sprawdzą się jako pnące. Występują za to odmiany szczepione na pniu, w formie piennej, które ładnie wyglądają w eleganckich ogrodach. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy i jak przycinać róże.
Róże angielskie – uprawa i sadzonki
Sadzonki róż ze sprzedaży wysyłkowej?
Róże angielskie są bardzo popularne, więc na jesień i wiosnę nie powinieneś mieć problemu ze zdobyciem sadzonek. Pojawiają się nawet w marketach, jednak warto zachować ostrożność z ich kupowaniem. Może róża angielska nie jest najbardziej kapryśna spośród swoich kuzynek, ale z pewnością potrzebuje dobrego startu, by się przyjąć. Sadzenie egzemplarzy uszkodzonych czy przesuszonych mija się z celem, rośliny raczej się nie przyjmą. Sadzonki warto kupować w sprawdzonym miejscu, w sklepie lub centrum ogrodniczym, gdzie na pewno są dobrze przechowywane.
Dlatego wydaje się, że zakup sadzonek ze sprzedaży wysyłkowej lub przez Internet nie jest dobrym rozwiązaniem. A jednak może okazać się świetnym pomysłem! W sieci działa wiele sklepów, które mają najlepszej jakości produkty prosto od producentów lub bezpośrednio ze szkółek. Dokładają wszelkich starań, by transport był bezpieczny dla roślin. Zakupy w sprawdzonym sklepie, który ma dobre opinie w sieci mogą okazać się wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem.
Wymagania siedliskowe róż angielskich
Uprawa róż angielskich jest zdecydowanie mniej wymagająca niż uprawa starych odmian. Są one o wiele mniej wymagające i mniej podatne na chłód. W zasadzie udają się w każdym rodzaju ziemi ogrodowej. Roślina potrzebuje słonecznego i ciepłego stanowiska. Powinno być osłonięte przed wiatrem, aby silne podmuchy nie uszkodziły delikatnych pędów. Do tego podłoże powinno mieć 6,5-6 pH.
Przed sadzeniem, które następuje jesienią, należy zadbać o odpowiednią strukturę gleby dla róż. Rok wcześniej warto zastosować obornik, który poprawia przepuszczalność podłoża i sprawia, że staje się bardziej żyzne. Można zastosować także wieloskładnikowy nawóz mineralny. Świetnie się sprawdzi, ponieważ rośliny są dość wymagające.
Róża angielska – pielęgnacja krok po kroku
Pielęgnacja róż angielskich
Róże angielskie wymagają regularnego podlewania. Muszą mieć dość wilgotne podłoże przez cały czas, nie znoszą suszy. Dlatego latem i w czasie wiosennych susz mogą potrzebować częstego nawadniania. W czasie upałów należy je podlewać nawet codziennie!
Rośliny mogą potrzebować także więcej składników odżywczych, by dobrze się rozwijać. Można zapewnić im je na kilka sposobów. Najłatwiejszym jest chyba podawanie nawozów do róż. Dedykowane środki wzmacniające zawierają idealnie zbilansowane składniki, a dla tych roślin najważniejsza jest równowaga miedzy fosforem a potasem. To one odpowiadają za intensywne kwitnienie i piękne wybarwienie roślin. Nawożenie róż przeprowadza się od marca do sierpnia. Częstotliwość jest zależna od producenta – na opakowaniu nawozu masz podane informacje o dawkowaniu. Nawozy długodziałające stosuje się raz lub dwa razy w sezonie. Pozostałe mogą być podawane nawet co dwa tygodnie.
Cięcie róż
W uprawie róż cięcie jest bardzo istotnym zabiegiem. I chociaż róże angielskie czasami postrzegane są jak róże parkowe, przycina się je zupełnie inaczej. W ich przypadku najpiękniejszy jest ich naturalny pokrój. Lekki, nieco nieregularny – tak właśnie wyglądają najpiękniej. Dlatego formowanie nie jest konieczne, wręcz jest niezalecane.
Za to można usuwać przekwitnięte kwiatostany. Warto to robić, by pobudzić kwitnienie – niektóre odmiany powtarzają je jeszcze jesienią. Kwiaty jednak nierzadko utrzymują się aż do pierwszych przymrozków.