Rosa centifolia (róża stulistna) – uprawa, pielęgnacja, wybór sadzonki
Róża stulistna znana również jako rosa centifolia to przepiękna roślina ogrodowa. Róża nie tylko doskonale potrafi uzupełnić aranżację ogrodową, ale też posiada znakomite właściwości lecznicze oraz zdrowotne. Jakie działanie wykazuje róża stulistna? Jaka jest cena za sadzonki tej odmiany róży? Gdzie warto posadzić roślinę? Sprawdź najważniejsze informacje o kwiatach róży stulistnej.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Róża stulistna – właściwości róży rosa centifolia
Jak wygląda kwiat róży stulistnej? Czym wyróżnia się rosa centifolia?
Róża stulistna bardzo często określana jest również jako róża mchowa. Wyhodowano ten urodziwy kwiat we Francji pod koniec XVI wieku. Dziś nie występuje jednak wyłącznie we francuskich ogrodach, ale i ogrodach na całym świecie – również w naszym kraju. Róża stulistna to krzew o silnie pachnących kwiatach, który wyróżnia się krzaczastym pokrojem i wieloletnim kwitnieniem. Róża dorasta nawet do 200 centymetrów i posiada rozgałęzione, kolczaste pędy z mocno zielonymi liśćmi. Kwiaty róży z reguły zakwitają na przełomie czerwca-lipca i są koloru różowego. Kwitnienie jest bardzo obfite, przez co czasami mogą połamać się nawet gałęzie róży. Właśnie dlatego zaleca się stosować do róży stulistnej specjalne podpory, by nie uszkodzić krzewów.
Kwiat róży sadzany jest w ogrodach chyba najczęściej na całym świecie. Nic dziwnego, skoro róże potrafią tak doskonale wpłynąć na wygląd całej aranżacji ogrodowej. Róża stulistna jest jednym z najciekawszych gatunków róż ogrodowych. Dzieli się ona także na wiele ciekawych odmian, które różnią się od siebie:
- Muscosa – posiada mocno omszone szypułki i pączki, które intensywnie pachną. Róża rośnie do maksymalnie 2 metrów
- Cristata – wyróżnia się gęstymi włoskami, które dodatkowo są kędzierzawe. Charakterystyczny jest też kielich róży oraz jego działki. Ta odmiana róży stulistnej dorasta do ok. 1,5 metra.
Uprawa i pielęgnacja róży stulistnej krok po kroku
Róża mchowa powinna być odpowiednio uprawiana i pielęgnowana, by mogła prawidłowo się rozwijać i przyozdabiać ogród. Najlepiej będzie posadzić różę w słonecznym stanowisku, choć niestraszny będzie jej również półcień. Musisz dobrze przemyśleć miejsce dla róży stulistnej i zapewnić jej glebę umiarkowanie żyzną, próchniczną oraz lekko kwaśną. Miejsce hodowania róż centifolia powinno być też przewiewne – to roślina wyjątkowo odporna na mróz czy choroby typowe dla roślin ogrodowych. Nie musisz jej poświęcać dużo czasu, ponieważ roślina należy do samowystarczalnych. Jednak nie powinieneś zapominać o jej podlewaniu – róża stulistna potrzebuje regularnego nawadniania, by mogła zdrowo kwitnąć.
Konieczne jest również podcinanie krzewu róży. Należy robić to wiosną, przycinając krzew krótko – zazwyczaj 2 albo 3 letni. Trzeba usunąć wówczas również chore, uszkodzone albo złamane pędy. Warto stosować też kopczykowanie róż mchowych na jesień, by żaden mróz nie przestraszył tej pięknej rośliny. Hodowcy róż zalecają to robić mimo, iż róża stulistna wykazuje stosunkowo dużą mrozoodporność. W uprawie róży mchowej może pojawić się problem z mszycami i mączniakiem prawdziwym, dlatego należy regularnie badać roślinę i sprawdzać, czy ma wszystkiego czego potrzebuje. Zaleca się zasilać róże nawozami dedykowanymi dla nich, najlepiej w sezonie kwitnienia.
Róża stulistna świetnie będzie ozdabiać każdy ogród. Wyróżnia się ona nie tylko znakomitym wyglądem i bujnym kwitnieniem, ale też przepięknym zapachem. Możesz posadzić ją np. pod własnym oknem, ale też w okolicy drzwi wejściowych. W ten sposób będziesz mógł ciągle czuć zapach róży w pobliżu. Ta odmiana róż przepięknie wygląda również w ogrodzie, posadzona w okolicy altanki albo bezpośrednio przy niej. Korzystnie wygląda również w parku, będąc niesamowitą jego ozdobą. Niektórzy decydują się robić z róży centifolii żywopłot, a także sadzają ją w większych lub mniejszych grupkach. Chyba nie ma takiego miejsca, w którym róża stulistna by się nie sprawdziła. Ona wszędzie wygląda dobrze i doskonale potrafi odmienić przestrzeń – ogrodową lub parkową. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych polecanych nawozach do róż.
Właściwości róży stulistnej i cena sadzonek
Działanie róży stulistnej – co warto o nim wiedzieć?
Rosa centifolia posiada właściwości, które są korzystne dla człowieka. Robi się z jej płatków specjalistyczny olejek, dzięki któremu można wygładzić, wzmocnić, natłuścić i nawilżyć skórę. Róża stulistna charakteryzuje się również właściwościami antyoksydacyjnymi, a więc może ochronić skórę przez szkodliwymi promieniami UV. Dzięki niej uchronić można się także przed wystąpieniem nowotworów różnego rodzaju. Warto stosować olejek z róży stulistnej również na:
- wzmacnianie naczynek krwionośnych,
- poprawienie cyrkulacji i odżywienie komórek skóry,
- zmniejszenie zaczerwienień na skórze,
- szybszą regenerację naskórka,
- poprawienie elastyczności skóry.
Można stosować olejek z róży mchowej na każdy rodzaj skóry, a już zwłaszcza ze skłonnością do podrażnień, delikatną i dojrzałą.
Cena za sadzonki róży stulistnej
Sadzonki róży stulistnej można kupić w każdym dobrym sklepie ogrodniczym – przez Internet albo stacjonarnie. Często zakupić można różę centifolia również w szkółkach roślin. Ceny za sadzonki różnią się od siebie i często zależą od:
- Miejsca zakupu – producent może wyceniać je bardzo różnie, zależnie od miejsca sprzedaży
- Odmiany róży – trudniej dostępne odmiany róży stulistnej są z reguły droższe
- Wielkości sadzonki – większe sadzonki kosztują stosunkowo więcej pieniędzy
- Stanu sadzonek – słabiej rozwinięte mogą kosztować o wiele mniej pieniędzy
Sadzonki róży stulistnej wahają się z reguły między 20 a 30 zł. Jeżeli masz możliwość, warto będzie porównać ceny sadzonek w kilku miejscach i na tej podstawie dokonać ostatecznego wyboru. W niektórych sklepach można również trafić na świetne promocje, dlatego warto śledzić ich oferty na bieżąco.