Róże wielkokwiatowe – popularne odmiany w ogrodzie

Róża wielkokwiatowa - wygląd i uprawa róż wielkokwiatowych

Róże wielkokwiatowe uznawane są za najpiękniejsze róże w ogrodzie. To pachnące kwiaty, które potrafią rosnąć do kilkuset centymetrów wysokości. Kwiaty róż wielkokwiatowych są pełne lub półpełne i jak sama nazwa wskazuje mogą być naprawdę duże – często osiągając nawet 20 cm średnicy. Róże wielkokwiatowe z reguły kwitną między czerwcem a wrześniem. Jako że tolerują zanieczyszczone powietrze, często obsadza się nimi np. alejki w miejskich parkach. Warunki, które powinno się zapewnić różom wielkokwiatowym podobne są do tych tolerowanych przez róże herbaciane. Aby dobrze rosły i rozwijały się, zapewnij różom wielkokwiatowym:

  • Słoneczne i otwarte stanowisko (lubią je nie tylko róże herbaciane, ale i np. róża stulistna)
  • Glebę piaszczysto-gliniastą o lekko kwaśnym odczynie (ok. 7 pH)

Unikaj gleb gliniastych, ciężkich, suchych lub bardzo mokrych. Jeśli ziemia jest zła powinieneś dodać do niej torf ogrodniczy. Sadzonki powinno się sadzić w rozstawie podobnie, jak lubi rosnąć dzika róża czy róża pomarszczona. Wysadzaj róże wielkokwiatowe co ok. 50 cm. Dokonaj zakupu w sprawdzonym sklepie ogrodniczym by mieć pewność, że róże będą zdrowe. Nie zapominaj o podlewaniu róż – obficie, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Róża wielkokwiatowa w ogrodzie - jak pielęgnować róże wielkokwiatowe?

Jeśli zasadzisz róże w ogrodzie jesienią, powinieneś wykonać dla nich ziemny kopczyk w celu uchronienia rośliny przed mroźną zimą. Musi on mieć wysokość ok. 20-30 cm. Kopczyk będzie można rozgarnąć stopniowo, ale na wiosnę. Bardzo ważne jest też przycinanie róż wielkokwiatowych, czyli pozbywanie się martwych lub wyschniętych pędów. Tnij je od połowy w przypadku gatunków, które wzrastają w średnim tempie. Szybko rosnące róże powinno się ucinać mniej tak, by zawsze zostało ok. 8 oczek. Rzecz jasna pozbywać należy się całkowicie przekwitłych kwiatów.

Profesjonalni hodowcy róż zalecają zasilanie ich obornikiem albo kompostem, najlepiej co 2 lata. Powinno się go wówczas rozłożyć między krzewami, pamiętając o przekopaniu gleby w celu nie zniszczenia korzeni róży wielkokwiatowej. Ważne jest też regularne i dokładne podlewanie róż. Należy to robić odstaną wodą tak, by nie pomoczyć liści – wówczas nie zaatakują ich żadne grzyby. Gdy posadzisz róże wielkokwiatowe w możliwie słonecznym miejscu ogrodu, pachnące róże szlachetne będą przepięknie zdobić teren posiadłości, rozpylając cudowną woń wokół siebie.

Popularne odmiany róż wielkokwiatowych

Które odmiany róż wielkokwiatowych posadzić w ogrodzie?

Na pewno zastanawiasz się teraz, które odmiany róż wielkokwiatowych najpiękniej ozdobią ogród. Zarówno czerwona, jak i różowa bądź pomarańczowa roślina znakomicie wypełni przestrzeń ogrodową, nadając jej niepowtarzalnego klimatu. Do najczęściej sadzonych róż wielkokwiatowych zaliczają się następujące odmiany:

Duży krzew róży wielkokwiatowej o pomarańczowych kwiatach przy drewnianym stoliku, a także zastosowanie, uprawa i pielęgnacja
Róża wielkokwiatowa w ogrodzie krok po kroku, czyli odmiany róż, zastosowanie, kolory, uprawa i pielęgnacja
  • Fryderyk Chopin – posiada kremowobiałe kwiaty i potrafi rosnąć do naprawdę okazałych rozmiarów.
  • Nostalgie – tak jak Fryderyk Chopin wyróżnia się kremowobiałymi kwiatami z tą różnicą, że posiada wiśniowe brzegi oraz przepięknie pachnie cytrusami.
  • Gloria Dei – jest różowo-żółta i mocno pachnąca. To jedna z najmniej wymagających róż wielkokwiatowych, której nie są straszne choroby typowe dla róż w ogrodzie. Poleca się ją zwłaszcza amatorom w uprawie róż.
  • Papa Meilland – posiada ciemnoczerwone kwiaty i bardzo intensywnie pachnie. Inna czerwona róża wielkokwiatowa to np. Barkarole, Uncle Walter albo Grande Amore. Wszystkie doskonale nadają się również na róże cięte.
  • Mainzer Fastnacht – bywa nazywana niebieską, choć w rzeczywistości róża jest bardziej liliowa. Z całą pewnością Mainzer Fastnacht doskonale podkreśli aranżację każdego ogrodu.

Warto wspomnieć, że do popularnych gatunków róż wielkokwiatowych zalicza się też pomarańczowa (m.in. Tea Time i Ashram), różowa (m.in. Parole i Lady Like), a także wielokolorowa (m.in. Nostalgie i Gloria Dei). Wszystkie świetnie sprawdzą się jako kwiaty cięte. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych polecanych nawozach do róż.

Pozostałe popularne odmiany róż wielkokwiatowych do ogrodu

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów można oczywiście kupić inne sadzonki róż wielkokwiatowych. Do równie popularnych i najpiękniejszych zaliczyć możemy róże wielkokwiatowe:

  • Dominica – popularna ciemnoróżowa odmiana (cena ok. 30 zł)
  • Vogaye – jest to odmiana różowa i wysoka na ok. 100 cm (cena ok. 30 zł)
  • Prins Alexnder – zupełnie bezkolcowa i z zaróżowionymi kwiatami (cena ok. 40 zł)
  • Parfum de Liberte – niezwykle efektowna i odporna na typowe choroby róż (cena ok. 40 zł)
  • Amdiral – mówi się o niej, że jest czarna. W rzeczywistości jest jednak ciemno-bordowa i potrafi znieść bardzo duże spadki temperatury, nawet do -25 st. C (cena ok. 25 zł)
  • Wenzel Geschwind – czerwona róża o pełnych kwiatach i mocnym zapachu (cena ok. 30 zł)

Róże wielkokwiatowe charakteryzują się niesamowitymi barwami, pięknymi kształtami płatków oraz intensywnym zapachem. Z całą pewnością dodadzą urok każdej przestrzeni ogrodowej. Pamiętaj jedynie, że warto sadzić róże wielkokwiatowe w miejscach szczególnie wyeksponowanych. Możesz np. posadzić ją w centralnej rabacie lub rozsadzić po jej brzegach. Róża wielkokwiatowa doskonale wygląda posadzona i zebrana w kilka krzewów, ale świetnie obroni się rosnąc również pojedynczo. To roślina, którą zdecydowanie powinieneś mieć w swoim ogrodzie, zwłaszcza że nawet amator nie powinien mieć problemów z jej uprawą i pielęgnacją.

ikona podziel się Przekaż dalej