Róże pnące - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Róże są uznawane za królowe ogrodów. To atrybut zakochanych i poetów, który bez problemu na każdego rzuci nieodparty urok. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni ostatnich kilku stuleci powstało aż kilka tysięcy odmian. Wprowadzono specjalna klasyfikację – podział na grupy odmianowe. Jedną z nich są właśnie róże pnące, czyli odmiany o pędach czepnych, ozdobione pięknymi, często pachnącymi kwiatami. Oto pnące odmiany róż w pigułce!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Róże pnące idealne do ogrodu
Róże pnące – opis grupy odmianowej
Róże to bardzo duża rodzina roślin. Znajdują się w niej bardzo skrajne gatunki i odmiany: róże rabatowe, urocze i niskie róże okrywowe, a także zachwycające pięknem róże wielokwiatowe. Róże pnące są zupełnie inne od swoich kuzynek. Jednak jest coś, co łączy je z innymi przedstawicielami tej rodziny: wszystkie są przepiękne i mają wyjątkowe kwiaty.
Róże pnące w ogrodzie mogą roztaczać swój urok na ogrodzeniach, balustradach, altanach i pergolach. Często przygotowuje się dla nich specjalne kratki, po których mogą się swobodnie piąć. Bardzo często obok nich sadzi się róże pienne – pnąca róża jest dla nich ciekawym tłem.
Co ciekawe róża pnąca nie ma korzeni czepnych, nie potrafi się wić jak wiciokrzew czy powój. Jej narzędziem pomocniczym do pięcia się w górę są kolce. Wczepiają się w podporę podczas wzrostu, ale oczywiście roślinie można w tym pomóc. Większość odmian róż pnących wytwarza bardzo liczne kwiaty różnej wielkości. Na dodatek są to pachnące róże. Ich upajający zapach będzie dobrze wyczuwalny w ogrodzie. Termin kwitnienia jest zależny od odmiany, najczęściej jednak przypada na lato. Niektóre odmiany róż pnących powtarzają kwitnienie późnym latem lub jesienią. Róże pnące są łatwe w uprawie, o wiele łatwiejsze niż róże rabatowe, róże wielokwiatowe czy róże pienne.
Odmiany róż pnących
Róże pnące występują w najciekawszych kolorach i odmianach. Doczekały się ich aż kilkuset, jednakże nie wszystkie sadzi się w ogrodzie. W sklepach i szkółkach ogrodowych możesz dostać tylko kilkadziesiąt odmian. Ale nic nie szkodzi – i tak jest z czego wybierać. Róże to najbardziej popularne kwiaty ogrodowe. Sadzonki różnych odmian możesz bez problemu kupić. Tak samo, jak róże rabatowe, róże okrywowe, róże wielokwiatowe czy róże pienne.
Odmiany róż pnących są podzielone na dwie grupy. Są to klimbery i ramblery. Klimbery charakteryzują się sztywnymi pędami, które szybko się pną. Mogą osiągnąć nawet do 8 metrów długości. Nie muszą wymagać podwiązywania do podpór i mają bardzo duże kwiaty. Rablery są niestety nieco mniej popularne, ale nie mniej urocze. Rośliny mają około 5 m długości. Dobrze sprawdzają się na ściany i na pergole. Do tego mają drobne kwiaty, których jest bardzo wiele – podobnie jak róże wielokwiatowe.
Odmiany róż mogą mieć różne kolory. Może warto je ze sobą pomieszać, by stworzyć wielobarwną ozdobę w ogrodzie? Te kwiaty ogrodowe raczej nie powinny być sadzone z innymi pnączami, ponieważ mogą dla siebie stanowić konkurencję. Jakie odmiany róż wybrać do uprawy?
Klimbery:
- ‘Guinee’
- ‘Climbing Rose’
- ‘New Dawn’ (stara odmiana szlachetna)
- ‘Manita’
- ‘Kir Royal’
- ‘Golden Gate’
- ‘Laguna’ (powtarza kwitnienie)
Ramblery:
- ‘Rotfassade’
- ‘Guirlande d’Amour’
- ‘Perennial Blue’ (możliwa uprawa w cieniu)
- ‘Lykefund’ (możliwe sadzenie w cieniu, powtarza kwitnienie)
Ostatnie dwie odmiany sprawdzają się w uprawie w zacienionych ogrodach. Można sadzić je także przy dużych krzewach lub mogą oplatać krzewy ozdobne. Ramblery prowadzone bez podpór sprawdzają się jako róże okrywowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.
Róża pnąca w uprawie dla amatorów
Róże pnące – sadzonki i sadzenie
Róże to zdecydowanie najbardziej popularne kwiaty ogrodowe. Są dostępne w sklepach ogrodniczych, szkółkach, nawet w marketach. Jeśli jednak zależy ci na powodzeniu uprawy, koniecznie kup wysokiej jakości sadzonki. Powinny być świeże i zielone. Ważne, by miały cały system korzeniowy i całe, jednolicie wybarwione liście. Najlepiej sprawdzi się róża pnąca w pojemnikach. Sadzonki z nagim korzeniem przyjmują się gorzej, ponieważ szybko przesychają. Są jednak nieco tańsze.
Sadzenie róż przeprowadza się jesienią, najlepiej od połowy września do października. W tym czasie te krzewy ozdobne mają możliwość ukorzenienia się i zadomowienia przed nadejściem chłodów. Wiosną rozpoczną wegetację i szybko się rozwiną.
Róże pnące należy posadzić w uprzednio przygotowanym podłożu. Należy wykopać specjalny otwór i wsypać do niego niewielką warstwę drenażu na dno. Krzewy ozdobne sadzi się bardzo delikatnie, by nie uszkodzić systemu korzeniowego. Dotyczy to także róż. Od razu w czasie sadzenia warto znaleźć dla rośliny odpowiednie podpory. Róża pnąca potrafi być dość ciężka – pędy, boczne rozłogi, kwiaty, to wszystko waży. Może się okazać, że drewniane pergole lub ogrodzenia się załamią pod ich ciężarem. Dlatego od razu warto się zastanowić, czy nie sadzisz zbyt wielu roślin na jednej podporze.
Róża pnąca i jej wymagania
Róża pnąca ma dość duże wymagania. Jednak bez problemu możesz ją uprawiać w ogrodzie. O wiele bardziej wymagające są róże pienne czy róże rabatowe. Także róże okrywowe mogą wymagać nieco więcej pielęgnacji i uwagi. Róże pnące są dość tolerancyjne względem podłoża i stanowiska. Dobrze sprawdzają się w miejscach słonecznych, ale duża część z nich może rosnąć także w nieco zacienionych.
Pachnące róże pnące powinny być sadzone w przewiewnym i lekkim podłożu. Najlepiej będą czuły się w glebie piaszczysto-gliniastej i napowietrzonej. Dzięki temu będą bardziej odporne na choroby grzybowe. Nie ma bowiem nic gorszego dla róż niż mokre podłoże. Przed sadzeniem ziemię należy wzmocnić nawozem. Wystarczy standardowy nawóz mineralny lub nawóz do róż – wszystkie grupy odmianowe w ogrodzie można nawozić tym samym preparatem.
Róże pnące w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja
Róża pnąca w ogrodzie – pielęgnacja
Chociaż te kwiaty ogrodowe są mniej wymagające niż inne odmiany róż, nie można zapomnieć, że te rośliny wymagają nieco uwagi. Jednak w przypadku tych odmian, najważniejsze są podlewanie i nawożenie. Te krzewy ozdobne potrzebują odpowiedniej ilości wody, jednak nie mogą mieć zbyt mokro. Wtedy są bardziej podatne na choroby grzybowe. Niestety większość odmian źle sobie z nimi radzi i wymaga zastosowania fungicydów. Dlatego podlewanie róż pnących konieczne jest tylko w czasie suszy lub w najbardziej upalne dni.
Pielęgnacja powinna skupiać się także na nawożeniu. Pachnące róże pnące potrzebują wiele składników odżywczych, by rosnąć w górę i wytwarzać piękne kwiaty. Nawożenie może także zmniejszyć prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby. Nawożenie róż przeprowadza się kilka razy w sezonie. Warto stosować preparaty dedykowane różom, ponieważ zwierają odpowiednio dużo potasu i fosforu, które mają ogromne znaczenie dla rozwoju kwiatów. Nawożenie przeprowadza się regularnie co kilka tygodni lub dwa razy w sezonie – jest to zależne od wybranego produktu.
Kwiaty ogrodowe warto osłaniać przed zimą. Róże pnące mogą potrzebować ochrony. Wystarczy jednak zakopczykować korzenie rośliny – na przykład przysypać je liśćmi lub korą sosnową. Samą roślinę można także zabezpieczyć agrotkaniną.
Uprawa róż – cięcie
Jeśli chcesz, by twoje wspaniałe, pachnące róże pnące miały duże kwiaty, konieczne jest przycinanie. Regularne cięcie odmładza roślinę i stymuluje ją do wypuszczania nowych pędów i kwiatów. Róże pnące przycina się dopiero w trzecim roku uprawy. Jednak co roku na bieżąco musisz usuwać zeschnięte kwiaty. To może sprawić, że pozostałe będą utrzymywać się znacznie dłużej.
Rośliny, które powtarzają kwitnienie przycina się na wiosnę. Jednak te kwitnące tylko raz dopiero wczesną jesienią. Należy skrócić pędy o 30-40 cm. Ale uwaga – gałązki powinny mieć zostawione 5-6 oczek. Te kwiaty ogrodowe należy także odmładzać co mniej więcej 5 lat, intensywniej obcinając wszystkie pędy. Róże pnące są wieloletnie i mogą dość długo cieszyć cię swoim pięknem. Trzeba jednak zadbać o ich potrzeby, by naprawdę dobrze się rozwijały.