Gdzie najlepiej sprawdzają się róże pnące powtarzające kwitnienie?

Róże pnące długo kwitnące są uniwersalną ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów. Poszczególne odmiany róż pnących możemy sadzić w ozdobnych donicach lub umieszczać bezpośrednio w gruncie. Długie kwitnienie oraz przyjemny zapach róż umożliwia stworzenie wyjątkowych, naturalnych dekoracji.

Warto także wiedzieć, że róże powtarzające kwitnienie wytwarzają pnącza prymitywne. Wszystkie odmiany mogą pokrywać pewne przestrzenie, jednak nie będą samodzielnie wspinać się po ścianach czy murkach. Pnącza prymitywne wymagają specjalnych podpór i podczepiania rośliny we właściwych miejscach. Jest to poniekąd zaleta, która ułatwia nadanie idealnego kształtu. Róże pnące długo kwitnące mogą efektownie zdobić pergole i trejaże. Ciekawie prezentują się także jako ozdoba ażurowych ścian altan ogrodowych. Różnorodne odmiany róż pnących sprawiają, że możemy dobrać roślinę idealnie pasującą do danej aranżacji.

Róże długo kwitnące nie sprawdzają się najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie intensywnie użytkowanych szlaków komunikacyjnych. Będzie to szczególnie istotne, jeśli po ogrodzie poruszają się małe dzieci. Róże pnące powtarzające kwitnienie posiadają ostre kolce, przez co dobrze sprawdzają się w lekkim oddaleniu od ścieżek i alejek. Ich wyjątkowe walory dekoracyjne z pewnością nie umkną uwadze osób poruszających się po ogrodzie.

Najpopularniejsze odmiany i gatunki róż

Jak już wspomnieliśmy, w ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne odmiany róż pnących. Rośliny dzielą się między sobą ze względu na pokrój, wymagania, rozmiary czy wybarwienie kwiatów. Dużą popularnością cieszą się gatunki róż z rodziny klimberów. Są to intensywnie rosnące rośliny o bardzo mocnym rozroście i krzaczastej formie. Ciekawostką jest także róża rambler, którą rozpoznamy po sztywnych pędach oraz znacznie luźniejszym pokroju.

Róża rambler zyskuje coraz większą popularność i świetnie sprawdza się na delikatnych podporach. Ze względu na luźny pokrój, jej pędy nie są inwazyjne, a prawidłowo prowadzone mogą efektownie ozdobić otoczenie.

Gatunki róż takich jak róża rambler doczekały się wielu odmian. Najpopularniejsze odmiany to róża rambler Bobby James czy róża rambler Kiftstage. Są to odmiany o jasnym zabarwieniu kwiatów, jednak w ofertach sprzedaży odnajdziemy także róże powtarzające kwitnienie o ciemniejszym wybarwieniu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy i jak przycinać róże.

Róże okrywowe i róże rabatowe

Opisując odmiany róż pnących, nie sposób pominąć dwóch najważniejszych kryteriów podziału. W ofertach sklepów ogrodniczych znajdują się róże okrywowe oraz róże rabatowe. Z pewnością warto poznać najważniejsze różnice i wybrać najlepiej dopasowane róże pnące powtarzające kwitnienie.

Czerwone róże pnące na pergoli, a także róże pnące powtarzające kwitnienie i długo kwitnące odmiany róż pnących
Róże pnące długo kwitnące i powtarzające kwitnienie, czyli pielęgnacja, uprawa, odmiany i sadzonki

Róże rabatowe to pięknie rosnące odmiany, które wyróżniają się bardzo obfitym kwitnieniem. Niektóre róże rabatowe ponawiają kwitnienie, przez co prezentują się efektownie przez cały sezon letni. W ofercie sprzedaży znajdziemy kwiaty o wielu opcjach wybarwienia. Róże rabatowe nie posiadają silnego zapachu, jednak ich walory dekoracyjne zwracają na siebie uwagę. Jedynym minusem jest fakt, że róże rabatowe nie są zbyt odporne na działanie mrozów. Wiele odmian jest dość delikatnych i mało odpornych na ataki szkodników.

Druga grupa to róże okrywowe, które wyróżniają się znacznie większą odpornością na przymrozki i ataki szkodników. Róże okrywowe wytwarzają duże, intensywnie pachnące kwiaty, które zaskakują swoimi walorami dekoracyjnymi. W ofertach sprzedaży pojawiają się także róże długo kwitnące. Ze względu na łatwość uprawy, róże okrywowe są polecane dla początkujących ogrodników i dobrze sprawdzają się w uprawie doniczkowej.

Róże długo kwitnące – jak zapewnić obfite kwitnienie i intensywny wzrost rośliny?

Róże powtarzające kwitnienie są efektowną ozdobą, ale i rośliną o pewnych wymaganiach. Aby zintensyfikować kwitnienie, należy pamiętać o regularnym nawożeniu. Róże pnące długo kwitnące możemy nawozić za pomocą preparatów przeznaczonych do roślin kwitnących. Dobrze sprawdzają się także naturalne nawozy z pokrzywy czy ściółkowanie. Wszystkie prawidłowo nawożone róże długo kwitnące mają szansę na lepszy rozrost i bujne kwitnienie.

Co ciekawe, róże powtarzające kwitnienie preferują stanowiska słoneczne. Prawidłowo dopasowana ekspozycja umożliwi uzyskanie najlepszych efektów. Róże pnące długo kwitnące słabo radzą sobie na stanowiskach mocno zacienionych, co może spowodować gorsze kwitnienie.

Ważnym aspektem uprawy jest także regularne przycinanie oraz zabezpieczanie przed działaniem przymrozków. Skracanie pędów sprawia, że róże pnące długo kwitnące lepiej się rozrastają, a ich kwitnienie okazuje się bardziej intensywne. Specyfika cięcia będzie uzależniona od wymagań konkretnej odmiany. Po zakończeniu sezonu letniego warto także wykonać osłonę z włókniny lub kopczykować roślinę. Takie działania zabezpieczą pędy przed przemarzaniem i umożliwią lepszy wzrost w kolejnym sezonie uprawy.

ikona podziel się Przekaż dalej