Róże pnące – klasyfikacja odmian

Róże pnące to jedna z głównych kategorii w klasyfikacji odmian róż do ogrodu. Została podzielona na dwa osobne podrodzaje – Rambler i Climber. Tak zwane klimbery są najbardziej popularne. Mają wiotkie pędy i bardzo mocno się rozrastają. Rosną także nieco wolnej.

Róże pnące szybko rosnące to ramblery. Mają długie, elastyczne, usztywnione pędy. Wyróżniają się bujnym pokrojem, a ich gałązki mogą dorosnąć nawet do 5 metrów! Częściej jednak kończą wzrost na mniej więcej 1-2,5 m długości. To właśnie szybkiemu wzrostowi i tendencji do rozprzestrzeniania się zawdzięczają nazwę – ramble to po angielsku rozrastać się, rozprzestrzeniać.

Rośliny więc potrzebują naprawdę dużo miejsca w ogrodzie. Wymagają także podpór, ponieważ te wyjątkowe rośliny nie mają własnych wąsów czepnych ani innych tego rodzaju elementów. Wczepiają się w podpory za pomocą kolców, ale będą o wiele bardziej stabilne, jeśli będziesz im pomagać poprzez owijanie kratek, słupków czy pergoli ich długimi pędami.

Odmiany róż pnących Rambler

Wszystkie odmiany róż pnących mają kilka wspólnych cech. Po pierwsze – mogą piąć się w górę, po drugie – mają drobne, ale niezwykle liczne kwiaty. Różnią się w zasadzie tylko kolorami i odpornością na choroby róż czy mróz. Chociaż ramblery są dość mało wymagające, warto zwrócić uwagę, czy konkretna odmiana naprawdę znosi niskie temperatury. W tej grupie znajdują się także róże pnące powtarzające kwitnienie.

Zdecydowanie najpopularniejszą, i to mimo upływu czasu, odmianą róż pnących typu rambler jest ‘Ghislaine de Feligonde’. Odmiana została wyselekcjonowana we Francji 100 lat temu! Długo kwitnie, niemal przez całe lato. Jej kwiaty mają morelowy, bardzo oryginalny kolor i przyjemnie, dość intensywnie pachnące kwiaty. Pędy osiągają około 2-3 m długości. Co ciekawe, te róże ogrodowe mają bardzo małe wymagania. Można je sadzić nawet w niezbyt dobrym podłożu.

Kolorowe róże pnące szybko rosnące na pergoli w ogrodzie, a także uprawa, pielęgnacja i jak szybko rosną róże pnące
Róże pnące szybko rosnące krok po kroku, czyli wymagania, pielęgnacja, odmiany oraz uprawa krok po kroku

Na uwagę zasługują także bujne odmiany ‘Frau Eva Schubert’ i ‘New Dawn’. Ta pierwsza odmiana wytarza bardzo długie pędy, które szybko się rozprzestrzeniają. Jest to idealna odmiana do prowadzenia na pergolach, podczas gdy ‘New Dawn’ lepiej sprawdza się na słupach i altanach. Obie odmiany są różowo-kremowe.

Najdłużej kwitnie ‘Perennial Blue’. Jest to odmiana bardzo odporna na mróz, może rosnąć w chłodnych i zacienionych miejscach. Nadaje się do prowadzenia na ścianach budynków. Kwitnie aż do pierwszych przymrozków! To ozdoba, która będzie cię zachwycać przez cały sezon. Długo kwitnie także ‘Joanne de Feligonde’. Odmiana wyróżnia się jednak większą wytrzymałością i jeszcze bardziej obfitym kwitnieniem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy i jak przycinać róże.

Jak szybko rosną róże pnące?

Odpowiedź na pytanie, jak szybko rosną róże pnące nie jest wcale tak łatwa, jak można by się było tego spodziewać. Rośliny faktycznie rozwijają się szybciej niż inne róże ogrodowe, jak róża rabatowa czy nawet okrywowa. Jednak tempo wzrostu jest zależne od kilku czynników, a zwłaszcza od odmiany. W końcu róże mają różną długość pędów.

Najczęściej jednak roczne przyrosty pędów wynoszą około 40-50 cm. Roślina więc szybko się rozwija, dzięki czemu możesz mieć pewność, że błyskawicznie pokryje całą zaplanowaną pergolę czy kratkę na ścianie.

Róże pnące szybko rosnące w ogrodzie

Róże pnące ramblery pielęgnuje się tak samo, jak pozostałe róże. A nawet jest to nieco łatwiejsze, ponieważ niektóre odmiany mają znacznie mniejsze wymagania. Krzewy najlepiej będą rosły na słonecznym stanowisku, przewiewnym i ciepłym. Lubią żyzne podłoże, najlepiej o przepuszczalnej strukturze. Róże Rambler możesz uprawiać także w gorszej jakości ziemi ogrodowej. Wystarczy zasilić je obornikiem lub nawozem mineralnym.

Poza tym pielęgnacja skupia się na podlewaniu w czasie suszy i upałów. Susza im nie służy, ale nie lubią także nadmiaru wilgoci – to może powodować choroby róż. Rośliny nie wymagają cięcia. Jednak róże pnące powtarzające kwitnienie powinny mieć usuwane suche pędy i przekwitłe kwiaty. Dzięki temu obficie zakwitną po raz drugi.

ikona podziel się Przekaż dalej