10 najciekawszych rodzajów storczyków - pokochasz te odmiany
Efektowne kwiaty i dość łatwa uprawa sprawiły, że orchidea stała się jednym z najchętniej wybieranych kwiatów ozdobnych. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje storczyków, które posiadają nieco inne wymagania i walory dekoracyjne. Dlatego poniżej wskażemy top 10 najpiękniejsze odmiany storczyków domowych. Podpowiemy, jak wygląda ich pielęgnacja i warunki prawidłowej uprawy.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najpopularniejsze odmiany storczyków doniczkowych
Storczyk Phalaenopsis, czyli najpopularniejsze rodzaje storczyków do uprawy w domu
Opisując popularne odmiany storczyków doniczkowych, nie sposób pominąć orchidei Phalaenopsis. Jest to najpopularniejsza odmiana ozdobna, która znajduje zastosowanie w wielu domowych aranżacjach. Poszczególne rodzaje storczyków z rodziny Phalaenopsis okazują się dość łatwe w uprawie. Ich dużym walorem są także wielobarwne kwiaty, których rozmiar i wybarwienie zależą od konkretnej odmiany.
Storczyk Phalaenopsis wytwarza niewielką łodygę i liczne korzenie, które pobierają tlen i substancje odżywcze. Liście znajdują się na dole łodygi, posiadają ciemnozielone zabarwienie oraz wydłużony kształt. Poszczególne gatunki storczyków przeważnie wytwarzają dwa pędy kwiatowe. Dużą popularnością cieszy się storczyk Phalaenopsis w kolorze żółtym, pomarańczowym, fioletowym i niebieskim. Uniwersalnym rozwiązaniem, pasującym do każdego pomieszczenia jest też storczyk biały.
Wszystkie rodzaje storczyków z rodziny Phalaenopsis cechują się długim kwitnieniem. Prawidłowa pielęgnacja sprawia, że niektóre gatunki storczyków ponawiają kwitnienie kilka razy w ciągu roku. Najpiękniejsze, duże kwiaty mogą utrzymywać się na roślinie przez kilka miesięcy, stanowiąc wyjątkową dekorację.
Najpiękniejsze odmiany storczyków doniczkowych z rodziny Cymbidium
Jak już wiemy, storczyk Phalaenopsis cieszy się największą popularnością. Jednak w sklepach ogrodniczych znajdziemy także nieco mniej popularne, ale równie efektowne gatunki storczyków. Jedną z nich z pewnością jest Cymbidium.
Orchidea Cymbidium występuje w wielu odmianach. Niższe odmiany storczyków doniczkowych Cymbidium dorastają do 20 cm wysokości i tworzą małe, elegancko wyglądające kwiaty. Najpiękniejsze storczyki Cymbidium osiągają większe rozmiary, a ich pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Duży storczyk biały czy fioletowy Cymbidium może osiagnąć ok. metra wysokości, a z pędów wyrastają duże, efektownie wyglądające kwiaty.
Gatunki storczyków Cymbidium wytwarzają pseudobulwy, z których wyrastają podłużne liście. Pomiędzy liśćmi wytwarzają się sztywne łodygi kwiatowe, wymagające zastosowania podpór. Orchidea Cymbidium cechuje się bardzo obfitym kwitnieniem. Jeden pęd może zawierać nawet do 20 dużych kwiatów.
Odmiany storczyków doniczkowych Cymbidium i storczyk Phalaenopsis posiadają zbliżone wymagania uprawowe. Ich pielęgnacja polega na zapewnieniu dużej dawki rozproszonego światła, wysokiej wilgotności powietrza oraz umiarkowanego podlewania. Wszystkie rodzaje storczyków źle znoszą zalegającą wodę, co warto mieć na uwadze podczas pielęgnacji roślin. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat odmian i uprawy storczyków.
Mniej znane odmiany storczyków doniczkowych
Trudniejsze w uprawie odmiany storczyków Dendrobium i Cattleya
Omawiając najpiękniejsze rodzaje storczyków, nie sposób pominąć orchidei Dendrobium, która wyróżnia się bardzo dużą różnorodnością. W sprzedaży znajdziemy liczne gatunki storczyków Dendrobium, niektóre delikatnie się płożą, inne posiadają sztywny pokrój. Wszystkie z nich wytwarzają pseudobulwy, z których wyrastają niewielkich rozmiarów, podłużne liście. Co istotne, orchidea Dendrobium gubi liście na zimę i jest to zjawisko w pełni naturalne.
Storczyk biały czy żółty Dendrobium wyglądają bardzo elegancko. Właściwa pielęgnacja sprawia, że roślina może kwitnąć nawet kilka razy w roku. Niektóre rodzaje storczyków Dendrobium wytwarzają kwiaty o charakterystycznym, przyjemnym zapachu, co stanowi dodatkowy atut ich uprawy.
Na uwagę zasługuje także orchidea Cattleya. Poszczególne gatunki storczyków Cattleya mogą osiągać dużą wysokość lub delikatnie płożyć się po ziemi. Roślina wytwarza dwuletnie, podłużne liście oraz najpiękniejsze kwiaty. Znane w domowej uprawie odmiany storczyków doniczkowych Cattleya kwitną w kolorze czerwonym, purpurowym i różowym. Ciekawostką jest także storczyk biały Cattleya.
Najpiękniejsze storczyki Epidendrum i Miltonia
Orchidea może przybierać bardzo ciekawe kształty i wykształcać piękne, obfite kwiaty. Jednym z ciekawych przykładów jest orchidea Epidendrum. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje storczyków o wielu opcjach wybarwienia. Gatunki storczyków Epidendrum łączy wytwarzanie niewielkich kwiatów o intensywnych, ozdobnych kolorach.
Storczyk biały czy różowy Epidendrum nie jest łatwy w uprawie. Właściwa pielęgnacja bazuje na zapewnieniu dużej dawki rozproszonego światła, umiarkowanej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Wszystkie rodzaje storczyków z rodziny Epidendrum lubią umiarkowane podlewanie i regularne nawożenie. Dużym zagrożeniem uprawowym mogą okazać się wełnowce na storczykach.
Kolejny godny uwagi storczyk to Miltonia. Według wielu osób są to najpiękniejsze rośliny o dużych kwiatach. Orchidea Miltonia kwitnie intensywnie, a średnica kwiatów może dochodzić do 12 cm.
Najważniejszym utrudnieniem w uprawie jest właściwa pielęgnacja rośliny. Tego typu gatunki storczyków lubią dużą dawkę rozproszonego światła słonecznego. Możliwa jest uprawa na parapetach od strony północnej. Orchidea Miltonia preferuje wysoką wilgotność oraz umiarkowane podlewanie. Zbyt niska wilgotność powietrza prowadzi do pojawienia się chorób i utrudnia uzyskanie obfitego kwitnienia.
Mało znane odmiany storczyków doniczkowych Encyclia, Vanda i inne
Popularny storczyk Phalaenopsis to jedynie początek możliwości w uprawie orchidei. W ofertach dobrze wyposażonych sklepów znajdziemy także różnego rodzaju, mniej popularne odmiany, które urzekają swoim efektownym wyglądem. Na uwagę doświadczonych ogrodników zasługują między innymi:
● Orchidea Encyclia Cochleata – godna uwagi odmiana, która wyróżnia się efektownie wybarwionymi kwiatami o nietypowych kształtach. Dla przykładu, storczyk biały Encyclia może wytwarzać kwiatostan długości ok. 70 cm, na którym pojawiają się liczne kwiaty. Długi kwiatostan i obfite kwitnienie zapewniają wyjątkowy efekt dekoracji pomieszczeń. Roślina kwitnie od wiosny, aż do jesieni, a długi okres kwitnienia jest jej niewątpliwym atutem W lato Encyclia wymaga zapewnienia lekkiego nasłonecznienia i umiarkowanej temperatury.
● Orchidea Vanda – to kolejne mało popularne rodzaje storczyków, które możemy uprawiać w warunkach domowych. Storczyk biały czy fioletowy Vanda nie jest łatwy w uprawie. Roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza oraz dobrego nasłonecznienia. Efekty dekoracji pomieszczeń są trudne do przeoczenia. Poszczególne rodzaje storczyków Vanda wytwarzają podłużne liście, formujące się w kształt drabiny. Roślina wytwarza obfite kwiaty i świetnie sprawdza się do uprawy w szklanych kulach i w wazonach.
● Orchidea Zygopetalum – opisując mało znane rodzaje storczyków, z pewnością warto wymienić najpiękniejsze Zygopetalum. Są to ciekawe rośliny, które dopiero niedawno znalazły zastosowanie w uprawie domowej. Orchidea Zygopetalum popularny storczyk Phalaenopsis mocno się od siebie różnią. Pierwsza roślina wytwarza pseudobulwy, a jej kwiaty wytwarzają kontrastową warżkę o wyjątkowym wyglądzie. Co ciekawe, kwiaty charakteryzują się silnym, bardzo przyjemnym zapachem i utrzymują się na roślinie przez dłuższy czas. Orchidea Zygopetalum należy do trudnych w uprawie roślin ozdobnych. Storczyk biały czy czerwony Zygopetalum źle toleruje zbyt niską wilgotność powietrza, niewłaściwe nasłonecznienie, a także zbyt obfite podlewanie. Niewłaściwa pielęgnacja szybko prowadzi do pojawienia się chorób rośliny i zmniejsza szansę na jej kwitnienie.
● Orchidea Sabotek – rodzaje storczyków o bardzo nietypowym kształcie kwiatów. Roślina zapewnia ciekawy efekt dekoracyjny, a kwiaty wybarwiają się w wielu odcieniach. Storczyk biały czy czerwony Sabotek wymaga umiarkowanego podlewania. Co ważne, liście rośliny nigdy nie mogą być przemoczone. Tego typu orchidea preferuje też umiarkowaną temperaturę, która w ciągu lata nie powinna przekraczać 25 stopni. Pielęgnacja może być skomplikowana poprzez konieczność zapewniania wysokiej wilgotności powietrza.