Choroby storczyków - często pojawiające się choroby grzybowe

Choroby grzybowe storczyków - jak je rozpoznać i co z nimi zrobić

Rośliny doniczkowe jest dużo łatwiej kontrolować niż rośliny, które rosną w naszym ogrodzie. Dodatkowo mamy też dużo większy wpływ na to, by utrzymać odpowiedni stopień nasłonecznienia i wilgotność powietrza. Niestety czasami zdarza się też tak, że pojawiają się na nich szkodniki czy też choroby storczyków, które obejmują zarówno liście, korzenie, jak i same kwiaty.

Często możemy również spotkać się z chorobami grzybowymi, które są niestety bardzo niebezpieczne. Z ich objawami możemy spotkać się na korzeniach, ale jest to także choroba liści, która przejawia się na ich dolnych i górnych powierzchniach w postaci szarych, a później brązowych plam, które się rozrastają. Po pewnym czasie cały liść zostaje porażony.

Jeśli choroba grzybowa porazi już bulwy, pędy i korzenie, wtedy nie mamy szansy na ocalenie rośliny. Natomiast jeśli porażone zostaną tylko liście, powinniśmy w pierwszej kolejności odizolować storczyki od innych roślin, dzięki czemu patogeny nie przejdą na inne kwiaty. Dodatkowo powinno się usunąć zainfekowane liście. W przypadku, gdy choroba zostanie zidentyfikowana wcześnie, może nam się przydać wywar z czosnku.

Orchidea - jak przejawia się zgnilizna

Plamy na liściach, które powstają w wyniku porażenia przez choroby grzybowe, nie są jedynym zagrożeniem dla naszych pięknych kwiatów. Inna choroba, która wielokrotnie poraża kwiaty to zgnilizna liści, pędów i bulw storczyka. Właśnie ta choroba bardzo bazuje na tym, jak przeprowadzana jest pielęgnacja.

Otóż zgnilizna liści, pędów i bulw storczyka występuje najczęściej wtedy, kiedy pielęgnacja, a dokładniej podlewanie, jest zbyt intensywne. Wtedy na wszystkich tych częściach rośliny możemy zaobserwować to, że stają się one o wiele bardziej miękkie, a następnie ich kolor zmienia się na brązowy. Konsekwencją może być również to, że pędy i liści po prostu odpadną.

Musimy pamiętać, że powietrzne korzenie, nie powinny mieć długotrwałego kontaktu z wodą, bo wystarczy im jedynie krótki czas namaczania. Warto wiedzieć, że jeśli porażenia chorobom nie są aż tak duże, a uszkodzone są tylko np. niektóre bulwy, wtedy możemy zacząć walkę z tą dolegliwością.

Zacznijmy więc od usunięcia wszystkich zwiędłych części roślin. Następnie powinno się przesadzić storczyki do zupełnie nowego podłoża. Przed tym jednak zadbajmy również o usunięcie brązowych i zwiędłych korzeni powietrznych. Dodatkowo na dno doniczki powinno się wyłożyć warstwę drenażu, by zabezpieczyć korzenie przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o storczykach.

Choroby liści storczyków- chloroza na liściach

Szkodniki na liściach, np. bawełnica korówka, jak i choroby liści, pędów i kwiatów, są bardzo dużym zagrożeniem dla naszych roślin. Niektóre z nich są zdecydowanie bardziej groźne i wyniszczają całą roślinę, aż do obumarcia jej, natomiast inne nie są aż tak poważne. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się przebieg chlorozy.

Jeśli na naszych liściach zaobserwujemy, że ich kolor staje się żółty, prawdopodobnie jest to oznaka niedoboru żelaza. Żółte plamy na liściach, które później pokrywają całe liście, ale widoczne są zielone nerwy liściowe, są ewidentnym objawem na pojawienie się chlorozy storczyków. Dodatkowo z czasem liście zaczynają wysychać od krawędzi.

Porażone liście storczyka oraz choroby storczyków, choroby liści, objawy, zwalczanie
Jakie są powszechne choroby storczyków, czyli ich objawy i pielęgnacja

Przyczyną pojawienia się chlorozy na naszych storczykach, może być to, że zostały one podlewane zbyt twardą wodą. Jeżeli chcemy tego uniknąć, powinniśmy zawsze przeprowadzać podlewanie przy użyciu wody miękkiej. Doskonale sprawdzi się do tego woda deszczowa, czyli tzw. deszczówka, a także woda, która została odwapniona. Z kolei, jeśli podłoże jest za bardzo zasadowe, wtedy powinniśmy je zmienić na nowe, które będzie bardziej kwaśne.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Inne choroby storczyków - jakie choroby powinniśmy znać

Choroby bakteryjne - jakie są ich objawy

Z plamami na liściach możemy spotkać się także w przypadku chorób bakteryjnych storczyków. Jeśli więc zaobserwujemy na naszej roślinie drobne i czarne plamki, prawdopodobnie mamy do czynienia z chorobą bakteryjną. Musimy wiedzieć, że choroby bakteryjne są bardzo zaraźliwe i bez problemu przechodzą również na inne rośliny.

Warto zwrócić uwagę na to, że plamki charakteryzują się ostrymi krawędziami. Musimy także wspomnieć o tym, że wokół plamek, nie występują jasne obwódki, ale wokół plamek powstaje wilgotna i dość śluzowata tkanka. Te drobne plamki z biegiem rozwoju, mogą pokryć nawet cały liść, który wskutek porażenia choroby odpada.

Z reguły porażone bakteryjnymi chorobami są storczyki, których liście są miękkie, np. falenopsis. Jednak nie oznacza to, że na innych gatunkach choroba ta nie może się pojawić. Dlatego warto wiedzieć, że by ją zwalczyć, musimy odizolować storczyk od innych roślin, a dodatkowo zaleca się usunięcie wszystkich porażonych części roślin. Miejsca cięcia musimy wtedy posypać węglem drzewnym i dodatkowo wykonać też oprysk specjalistycznym preparatem.

Orchidea i opadanie kwiatów - dlaczego do tego dochodzi

Rośliny doniczkowe, jakimi są storczyki, w momencie zachorowania liści, z reguły tracą również i kwiaty. Jest to zupełnie normalne i nie ma w tym nic dziwnego. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy opadanie kwiatów nie występuje w trakcie innej choroby, w której chorują także liście.

Otóż opadanie tylko i wyłącznie kwiatów, może dać nam do zrozumienia, że storczyki są niestety źle pielęgnowane. Musimy też pamiętać o tym, że każdy gatunek i odmiana storczyka, może mieć inne wymagania co do pielęgnacji, z którymi powinniśmy zapoznać się już po zakupie danego gatunku storczyka.

Właśnie z tego powodu, po wystąpieniu opadania samych kwiatów, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy nasz storczyk nie jest w miejscu, w którym pojawiają się zimne przeciągi, które mają zły wpływ na odporność kwiatów, co wiąże się z ich opadaniem. Podobny wpływ ma postawienie storczyka w miejscu, w którym będzie miał on kontakt z ciepłym nawiewem lub też będzie znajdował się w miejscu, w którym nie ma odpowiedniego nasłonecznienia.

ikona podziel się Przekaż dalej