Choroby storczyków - 5 najczęstszych schorzeń i szkodników storczyków
Uprawa storczyków nie jest skomplikowana, jeśli podąża się za podstawowymi zasadami. Dobrze jest również znać podstawowe choroby liści i korzeni storczyków, by móc w porę odpowiednio zareagować. Jakie są charakterystyczne objawy schorzeń storczyków? Jak im przeciwdziałać? Co warto wiedzieć o wełnowcach czy ziemiórkach na storczykach? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Choroby storczyków – jakie są objawy?
Uprawa i pielęgnacja orchidei może czasami przysparzać problemów. Z pewnością widok pięknie kwitnących kwiatów i liści jest czymś oczekiwanym przez każdego amatora uprawy orchidei. Zdjęcia dostępne w Internecie czy na forach dla miłośników kwiatów domowych ukazują piękno tych okazów. Nie zawsze jednak dokładna pielęgnacja i podlewanie storczyków będzie skuteczne, by w pełni zapobiegać chorobom liści czy korzeni.
Co może zaniepokoić podczas codzienne pielęgnacji storczyków takich jak przykładowo Phalaenopsis? Z pewnością będą to widoczne plamy na liściach. W taki sposób objawiają się choroby liści, które mogą doprowadzić do utraty rośliny. Choroby korzeni mogą być trudniej zauważalna z uwagi na ich położenie w doniczce. Niemniej jednak każdy z pewnością zauważy gnicie najniższych warstw orchidei.
Choroby storczyków możliwe są do zwalczenia, jeśli zostaną wykryte na wczesnym etapie. Grzybica storczyka czy wełnowce na storczyku to przykład schorzeń, które zostaną dokładnie opisane w kolejnym rozdziale. Warto znać najczęściej pojawiające się objawy, by móc w porę zareagować w odpowiedni sposób. Najważniejszym elementem zapobiegania chorobom korzeni czy grzybicy storczyka jest jego właściwa pielęgnacja.
Choroby liści orchidei – przykłady schorzeń
Grzyb na storczyku – jak go rozpoznać?
Grzyby to najpopularniejsze patogeny nie tylko storczyków, ale także innych roślin. Grzybica storczyka może obejmować zarówno liście, jak i korzenie czy pędy. Najczęściej jednak pokazuje się na liściach, stąd też łatwo ją zauważyć. W przypadku pojawienia się pierwszych oznak grzyba na storczyku trzeba szybko zadziałać, choć ryzyka przeniesienia patogenów na inne części rośliny jest niewielkie. Warto jednak nie czekać na ostatni moment na zwalczanie patogenów.
Objawem grzybicy storczyka są szare naloty na liściach. Widok taki obserwuje się na wczesnych etapach zainfekowania liści. Natomiast długotrwały grzyb na storczyku zmienia kolor z szarego na brązowy. Co zrobić, kiedy widać pierwsze objawy tej choroby storczyków? Warto szybko usunąć zainfekowany liść. W innym przypadku liść z grzybicą zamiera. Zainfekowany okaz storczyka można też odstawić w odosobnione miejsce, aby nie ryzykować przeniesieniem grzybów na innego storczyka.
Chloroza liści storczyka – co to jest?
Zdjęcia storczyków z chlorozą ukazują charakterystyczne pożółkłe liście. Skąd bierze się ta zmiana koloru na roślinie? Żółte plamy na liściach mogą sugerować niedobór żelaza, a bardziej jego niewystarczające wchłanianie z podłoża. Przyczyną tego może być za wysoki poziom wapnia w ziemi, który uniemożliwia pobór żelaza przez korzenie storczyka. Zbyt wysoki poziom wapnia można znaleźć w wodzie z kranu, a dokładniej wtedy, kiedy jest ona za twarda. Wiedząc o tym, wystarczy zadbać o odpowiedniej jakości wodę do podlewania, by tego problemu uniknąć.
Zmienione zasady codziennej pielęgnacji pozwolą na zachowanie liści storczyka w dobrej kondycji. Dobrym rozwiązaniem będzie zmiana wody do podlewania ze zwykłej kranowej i wodę deszczową. W przypadku braku opadów, które pomogłyby nagromadzić deszczówkę, można wodę z kranu zmiękczyć. Podchodząc do tematu pielęgnacji z drugiej strony, można spróbować zastosować specjalistyczne nawozy, które zwiększają poziom żelaza w podłożu tak, by roślina mogła go sobie bez przeszkód uzupełnić. Sprawdź także ten artykuł na temat podlewania storczyków krok po kroku.
Wełnowce na storczyka – jak je zwalczać?
Wełnowce to szkodniki, które chowają się w liściach, a następnie przemieszczają się na całą roślinę. Na zdjęciach dostępnych w Internecie można zobaczyć, jak one wyglądają, by móc zauważyć je na swojej roślinie. Wełnowce na storczykach to dość duży problem, dlatego z pomocą przychodzą specjalne preparaty do ich zwalczania. Są to produkty przeznaczone do rozpylania, dlatego ich użycie jest w pełni bezpieczne.
W przypadku braku reakcji ze strony hodowcy może dość do obumarcia całej rośliny. Wełnowce stopniowo wypijają sok z nadziemnych części storczyka, co doprowadza do jego powolnego osłabienia. Dostępne są także domowe sposoby na zwalczanie tych szkodników, ale są one czasochłonne i nie zawsze w pełni skuteczne. Przykładem może być przecieranie liści szmatką z wodą czy spirytusem.
Choroby korzeni storczyków – przykłady schorzeń
Ziemiórki – szkodniki atakujące całą roślinę
Ziemiórki to kolejne szkodniki, których trudno się pozbyć. Ich szybkie rozmnażanie się znacznie utrudnia ich całkowite wytępienie. Dlatego też już wczesne objawy zainfekowania ziemiórkami powinny być poddane celowanej interwencji. Ziemiórki atakują całą roślinę, od liści po korzenie storczyka. Zainfekowane korzenie to etap, do którego lepiej nie doprowadzać. Wtedy to szanse na wytępienie ziemiórek są niewielkie.
W celu zwalczenia ziemiórek można użyć specjalnych płynów do przelewania czy spróbować przesadzić roślinę i usunąć zainfekowane korzenie. Praca w celu wytępienia ziemiórek może być żmudna i czasochłonna, ale warto poświęcić temu czas. Dużo porad praktycznych można również znaleźć na grupach czy forach poświęconych uprawie storczyków. Nie ma nic lepszego niż doświadczenie innych amatorów tej rośliny.
Czarna zgnilizna – jak się objawia?
Jest to kolejna choroba, która dotyka nie tylko liście, ale także korzeni i doprowadza do całkowitego obumarcia rośliny. W początkowym stadium choroby widoczne zmiany są jedynie na liściach, dlatego szybka diagnoza będzie w tym przypadku kluczowa. Plamy na liściach mają barwę fioletową, brązową lub czarną, ale też czasami widać żółte przejaśnienia na skrajnych ich częściach. Czarna zgnilizna może również zaatakować od razu korzenie, dlatego też objawy na liściach nie będą wtedy widoczne.
Aby móc w pełni zabezpieczyć roślinę przed czarną zgnilizną, dobrze jest zadbać o odpowiednie warunki uprawy. Mowa tu głównie o właściwej temperaturze i poziomie wilgotności. Im wyższa wilgotność powietrza, tym większa szansa na zachorowanie storczyka na czarną zgniliznę. Osuszacze powietrza czy przenośne wiatraki to będzie idealne rozwiązanie.
W przypadku pojawienia się pierwszych oznak czarnej zgnilizny najlepiej będzie usunąć zainfekowane miejsce. Powstałą ranę na roślinie trzeba dokładnie opatrzyć i osuszyć. Zapobiegawczo warto danego storczyka odstawić w miejsce z dala od innych okazów. Jeśli w domu jest fungicyd do storczyków, to można go spokojnie użyć w celach profilaktycznych.