Czarny storczyk – jak powstaje?

Storczyki to rośliny, które ozdabiają praktycznie każdy dom. Różnorodność barw, ciekawy wygląd oraz szeroka dostępność kwiatów sprawia, że coraz częściej stają się dekoracją stołów czy parapetów. Kłopotów często przysparza właściwa ich pielęgnacja. Już w niedługim czasie po zakupie pąki kwiatowe mogą opadać na skutek nieprawidłowej uprawy. Różowe czy białe storczyki to jedna z najpopularniejszych odmian. Rosnącą popularnością cieszy się również czarny storczyk. Nie jest on jednak w pełni naturalną odmianą. Jak powstaje?

Czarny storczyk nie do końca jest koloru czarnego. Wszystko zależy od przebiegu procesu farbowania. Pod czarnymi pąkami kwiatowymi kryje się tak naprawdę biały storczyk. Sztucznie wprowadzony do łodygi barwnik powoduje zmianę koloru nowopowstających pąków kwiatowych. Niestety jednak barwnik ten działa wyłącznie w momencie podania i na kwiaty, które się zawiązują. Dochodzi więc do sytuacji, kiedy to w niedalekiej przyszłości kolejne pąki przypominają już typowe białe storczyki.

Ceny czarnych storczyków w sklepach

Proces barwienia białych storczyków pozwala na uzyskanie innych kolorów pąków kwiatowych jedynie przez kilka tygodni. Dlatego też wpływa to na ich niezbyt wielką popularność na półkach sklepowych. Porównując do innych odmian storczyków, uprawa czarnych storczyków wymaga większej ingerencji człowieka.

Czarny storczyk na tle czarnej ściany krok po kroku, czyli odmiany, sadzenie, rodzaje, pielęgnacja i uprawa storczyków
Czarny storczyk krok po kroku, czyli odmiany, sadzenie, pielęgnacja, ceny i rodzaje czarnego storczyka

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Z uwagi na wyżej przytoczone argumenty można się domyślać, że cena czarnych storczyków nie będzie niska. Koszt to co najmniej 30 zł za niewielkiej wielkości okaz. Oczywiście w przypadku większych kwiatów czy dużej ilości czarnych pąków kwiatowych cena może proporcjonalnie rosnąć. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat odmian i uprawy storczyków.

Czarny storczyk – pielęgnacja i uprawa

Wśród amatorów roślin domowych często pojawiają się błędy w pielęgnacji storczyków. Najwięcej niejasności jest w kwestii podlewania kwiatów. Nie od dziś wiadomo, że dla storczyka lepiej jest, aby był niedomiar wody niż jego nadmiar. Przelanie storczyka może doprowadzić do jego gnicia i zahamowania rozwoju. Z drugiej jednak strony nadmierne przesuszenie również nie wpłynie pozytywnie na czarnego storczyka.

Rośliny te nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie intensywnych promieni słonecznych. Dostęp do światła powinien być umiarkowany, tak aby nie doprowadzić do poparzenia liści czarnego storczyka. Standardowa wilgotność powietrza w domu czy w mieszkaniu będzie wystarczająca dla prawidłowego rozwoju czarnego storczyka. Nawożenie roślin powinno być zgodne z instrukcją producenta specyfiku. Zazwyczaj rozcieńcza się około ½ łyżeczki na 1 litr wody.

ikona podziel się Przekaż dalej