Przeźroczyste doniczki do storczyków

Najważniejszą cechą doniczek dla storczyków powinna być ich transparentność. Jest to szczególnie ważne z kilku powodów. Przeźroczyste doniczki do storczyków pozwalają na dokładną kontrolę stanu całego systemu korzeniowego. Wygląd korzeni może sugerować o stanie nawodnienia czy ewentualnej chorobie rośliny. Dla storczyków każde przesuszenie czy zbyt duże nawodnienie może być szkodliwe. Są to rośliny wrażliwe na nieprawidłową ilość wody.

Przeźroczysta doniczka plastikowa pozwala również na dostarczenie roślinie dużej ilości promieni słonecznych. Trzeba pamiętać o tym, że storczyki żyjące w naturalnych warunkach rosną na wysokości, dlatego też ich korzenie nie są schowane wewnątrz gleby. Im więcej powierzchni, którą mogą przyjmować światło słoneczne, tym lepiej dla ich rozwoju.

Optymalne doniczki do storczyków powinny mieć także specjalne otwory na dnie. Zabezpieczają one przed nadmiernym gromadzeniem wody w systemach korzeniowych i dzięki temu chronią przed zapoczątkowaniem procesów gnilnych. W przypadku braku posiadania właściwej doniczki w domu, można zawsze skorzystać z dowolnej osłonki i wykonać samodzielnie wspomniane otwory.

Doniczki plastikowe w różnych kolorach

Dobrym rozwiązaniem są doniczki plastikowe. Są lekkie, a zarazem wystarczająco wytrzymałe. Wynika to z wykorzystania do produkcji wysokiej jakości tworzyw sztucznych o znikomej toksyczności. Osłonki plastikowe niekoniecznie muszą kojarzyć się z prostotą czy wręcz tandetą. Dostępne są osłonki w wielu różnych kolorach z zachowaniem ich transparentności.

Doniczka ceramiczna ze storczykiem w czasie kwitnienia, a także najlepsze doniczki do storczyków oraz osłonki do storczyków
Doniczki do storczyków krok po kroku, czyli zakup i wybór doniczki do storczyków, osłonki i doniczki do orchidei

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Na rynku ogrodniczym można także spotkać doniczki ceramiczne. Nie zawsze będzie to jednak dobre rozwiązanie. Choć sama doniczka ceramiczna ma wiele zalet, to ma również wady, które mogą doprowadzić do niszczenia storczyka. Tego rodzaju doniczki przepuszczają dużo powietrza, a mało promieni słonecznych. Jak już wcześniej zostało wspomniane, naturalne słońce docierające do systemu korzeniowego jest bardzo istotne dla rozwoju rośliny. Wyjątek stanowią tylko te odmiany storczyka, które nie potrzebują zbyt dużo światła. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat odmian i uprawy storczyków.

Różne wzory osłonek i ich wielkość

Doniczka do storczyka może być w różnych kolorach, ale także i wzorach. Różnorodność kształtów pozwala dobrać optymalną osłonkę do danego wnętrza. Wielkość doniczki powinna być dopasowana do rozmiaru korzeni. Nie może być ona zbyt ciasna, ale też za duża. W przypadku rozrostu korzeni czy całej rośliny należy wymienić doniczkę na większą.

Dostępne są także niestandardowe typy doniczek. Jedną z nich jest podwójna lub potrójna doniczka. Jak sama ich nazwa wskazuje, można do nich wsadzić dwa lub trzy osobne okazy. Jest to ciekawe i praktyczne rozwiązanie. W potrójnej doniczce każda roślina ma swoje miejsce. Nie należy umieszczać kilku storczyków w jednej doniczce, jeśli nie można zapewnić im komfortowych warunków do rozwoju.

Pełna paleta kształtów osłonek do storczyków sprawia, że osłonki nie są uważane tylko za przejściowe rozwiązanie. Można kupić model doniczka o falowanych ścianach czy w formie koszyczka. Również podstawa otoczki może być odwzorowaniem innego kształtu. Przykładem mogą być doniczki do storczyków na planie sześciany czy owalu. Popularne są także przeźroczyste doniczki ze sztucznie zrobionymi pęknięciami.

ikona podziel się Przekaż dalej