Jak przesadzić storczyka? Wyjaśniamy krok po kroku
Przesadzanie storczyków wcale nie jest taką trudną czynnością. Trzeba oczywiście pamiętać o kilku istotnych zasadach. Nie tylko o tym, jaka ziemia oraz jakie doniczki są najlepsze. Powinniśmy wiedzieć, jak przesadzić storczyka, aby na pewno nie uszkodzić sadzonki. Ponadto musimy wiedzieć, w jakim momencie jest to wskazane oraz całkowicie bezpieczne dla rośliny.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak przesadzić storczyka? Przesadzanie storczyków w doniczce
Warto mieć na uwadze, że przesadzanie storczyków może odbywać się z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest rozmnażanie rośliny. Natomiast drugim powodem jest przesadzanie rośliny do większej doniczki. Niezależnie od przyczyny, dla której decydujemy się na przesadzanie orchidei, zawsze musimy pamiętać o bardzo ostrożnym obchodzeniu się z rośliną. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia pseudobulw lub korzeni, to niestety sadzonka może przestać rosnąć lub zacznie chorować.
Przesadzanie storczyków do nowej doniczki powinno odbywać się po okresie kwitnienia, bądź też w momencie, gdy roślina wypuszcza nowe liście sercowe bądź łodygi. Musimy być bardzo uważni, ponieważ uprawa storczyka, a także jego okres wegetacyjny nie zawsze jest taki sam, jak w przypadku wielu innych rodzin. Dlatego pora przesadzania powinna być dopasowana do konkretnej odmiany, którą hodujemy.
W pierwszej kolejności musimy koniecznie ostrożnie wyjąć storczyka ze starej doniczki. Jak już wcześniej wspomniano, musimy bardzo uważać, aby nie naruszyć systemu korzeniowego. Zanim przesadzimy roślinę do nowego miejsca, powinniśmy przyciąć sekatorem wszystkie uszkodzone lub martwe części rośliny. Skupiamy się przede wszystkim na brązowych korzeniach, a także na częściach roślin, które zostały zaatakowane przez szkodniki.
Jeżeli chcemy przesadzić palaenopsis, to musimy koniecznie pamiętać o centralnym ułożeniu sadzonki w nowej doniczce. Dzięki temu korzenie będą miały miejsce na swobodny rozwój. Jak przesadzić storczyka? Takie pytanie pojawia się szczególnie, jeżeli nie wiemy jaka ziemia jest rzeczywiście najlepsza. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowego substratu dedykowanego do przesadzania orchidei.
Jest to mieszanka zawierająca przede wszystkim korę sosnową, która jest odpowiedzialna za przepuszczalność powietrza, jak i również utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża. Bardzo często w takich gotowych mieszankach znajdziemy również torf odpowiedzialny za dostarczenie potrzebnych składników mineralnych. W tego typu substratach możemy spotkać się również z domieszką włókien kokosowych lub keramzytu.
Wiedząc już, jaka ziemia będzie najlepsza dla storczyków, możemy przejść do kolejnego etapu przesadzania. Przesadzanie orchidei palaenopsis dobrze jest przeprowadzić do specjalnie dedykowanych do tej odmiany doniczek. Takie doniczki wyróżniają się przede wszystkim tym, że są one bezbarwne oraz posiadają więcej otworów na dnie wspomagających swobodny drenaż wody. Na samym dnie doniczki usypujemy warstwę substratu. Dopiero na niej kładziemy sadzonkę, uważając aby nie połamać korzeni.
W sytuacji, gdy nie wiemy, jak przesadzić storczyka palaenopsis, ze względu na jego rozbudowane korzenie, warto włożyć sadzonkę na pięć minut do letniej, przegotowanej wody. Dzięki temu korzenie zmiękną i pozwolą się zwinąć bez ryzyka połamania, w ten sposób mieszcząc się bez problemu w doniczce.
Po usadowieniu sadzonki przysypujemy ją ziemią do storczyków, pamiętając jednocześnie aby nie jej nie ugniatać. W innym przypadku możemy niestety doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego. Wiedząc już, jak przesadzić storczyka, na pewno nie będziemy mieli żadnego problemu z wykonaniem tej czynności. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o storczykach.
Jak przesadzić storczyka - przesadzanie storczyków i podlewanie po przesadzeniu
Do istotnych informacji zalicza się nie tylko to, jaka ziemia do storczyków okaże się najlepsza, ale również musimy wiedzieć, jak wygląda podlewanie po przesadzeniu. Przede wszystkim wiele odmian nie do końca dobrze odnajduje się po przesadzeniu. Dlatego rośliny często z tego powodu przechodzą w stan spoczynku. W związku z tym podlewanie po przesadzeniu powinno być mniej intensywne.
Najlepiej będzie, jeżeli taką roślinę na jakiś czas odstawimy do chłodniejszego pomieszczenia. Po kilku miesiącach powinno wszystko wrócić do normy. Oczywiście trzeba bacznie obserwować storczyki, ponieważ może się okazać, że jednak intensywniejsze podlewanie po przesadzeniu będzie jak najbardziej potrzebne.
Istotne jest nie tylko to, czy podlewanie po przesadzaniu powinno być intensywne, czy jednak nie. Kluczową informacją jest również to, jaką wodą podlewamy storczyki. Jeżeli są one podlewane miękką wodą destylowaną lub pochodzącą z deszczówki, to nie musimy zbyt często dbać o przesadzanie storczyków. Taki proces możemy z powodzeniem zaplanować średnio co 2-3 lata. Niestety, jeżeli podlewamy storczyki wodą z kranu, to musimy pamiętać o corocznym przesadzaniu do nowego podłoża.
Uprawa i pielęgnacja storczyków w doniczce
Zarówno uprawa, jak i również pielęgnacja, nie zaliczają się do zbyt łatwych zadań. Jednak przy odrobinie wiedzy oraz nabyciu odpowiedniego doświadczenia, nie powinniśmy mieć już z tym żadnego problemu. Przesadzanie orchidei wymaga od nas większej precyzji niż przy przesadzaniu innych roślin. Jednak dzięki powyższym wskazówkom możemy dokładnie określić jakie wymagania ma orchidea.
Przede wszystkim uprawa tej rośliny wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża. Zastanawiając się nad tym, jaka ziemia okaże się najlepsza, warto skorzystać nie tylko z gotowych mieszanek, ale jednocześnie możemy z powodzeniem samodzielnie przygotować podłoże dla naszych storczyków. To, jaka ziemia będzie stanowiła podłoże dla orchidei, stanowi niezwykle ważny czynnik mający wpływ na rozwój oraz stan zdrowotny storczyków.
Jeżeli nie chcemy skorzystać z gotowych mieszanek, to pamiętajmy o tym, aby podłoże było przede wszystkim żyzne oraz przepuszczalne. Zastanawiając się nad tym, jaka ziemia jest dedykowana przede wszystkim do storczyków, możemy być spokojni o to, iż z powodzeniem sprawdzi się ziemia uniwersalna do kwiatów. Ważne jest jednak to, żeby ją koniecznie wymieszać z torfem, piaskiem lub też keramzytem. Dzięki temu uprawa storczyka nie będzie zagrożona zbytnim przelewaniem.
Niezależnie od tego, czy chcemy hodować storczyki palaenopsis, czy też inne odmiany, koniecznie musimy pamiętać o utrzymywaniu w pomieszczeniu odpowiedniej dla storczyków temperatury oraz poziomu wilgotności powietrza. Uprawa storczyków pod tym względem jest dość wymagająca. W zależności od odmiany storczyki najlepiej czują się w pomieszczeniach, w których panuje temperatura w przedziale od 18 do nawet 27 stopni Celsjusza. Natomiast wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie od 40 do 70%.
Jeżeli jednak planujemy przesadzanie orchidei, to zazwyczaj musimy pamiętać o przeniesieniu rośliny do chłodniejszego pomieszczenia, w którym będzie panować temperatura od 10 do 16 stopni Celsjusza. Uprawa i pielęgnacja storczyków obejmuje także podlewanie i nawożenie. Wiedząc, jak przesadzić storczyka do nowej doniczki, mamy świadomość, iż nawożenie rośliny w tym czasie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Jednak w okresie wegetacyjnym, taka pielęgnacja jest jak najbardziej wskazana.
Zarówno palaenopsis, jak i również inne odmiany storczyków powinny być zasilane nawozami o dużej zawartości azotu. Pielęgnacja obejmuje także podlewanie storczyków. Przesadzanie orchidei jest czynnością powodującą zmniejszenie intensywności podlewania. Ponadto rzadziej podlewamy również po kwitnieniu rośliny. Natomiast w okresie kwitnienia, pielęgnacja przez podlewanie powinno następować średnio co tydzień.
Storczyki takie jak palaenopsis lubią być przelewane. Jednak taki stan utrzymujemy tylko przez kilkanaście minut. Niestety pod tym względem często pielęgnacja jest nieprawidłowa, ponieważ tak przelane sadzonki zostawiamy na kilka dni. Natomiast storczyki muszą mieć przesuszane podłoże. W innym przypadku taki stan doprowadzi do gnicia korzeni, a ostatecznie do zachorowania storczyka. Jeżeli jednak będziemy prawidłowo pielęgnować naszą sadzonkę, to na pewno doczekamy się przepięknych kwiatów.