Jak rozmnażać storczyki - oto 5 kluczowych zasad rozsadzania storczyków
Storczyki są jednymi z najpiękniejszych kwiatów, które mamy okazję uprawiać w swoim domu. Chociaż na świecie wymienia się ponad 30 tysięcy gatunków, my mamy do czynienia najczęściej z kilkunastoma. Jeżeli rzeczywiście interesuje nas uprawa tych roślin w doniczce, to warto dowiedzieć się, w jaki sposób je rozmnażać.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rozmnażanie storczyków
Jak rozmnażać storczyki z keiki?
Rozmnażanie storczyków w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwe i wcale nie wymaga od nas tak dużego doświadczenia. Należy tylko postępować zgodnie z kolejnymi krokami instrukcji. Zastanawiając się nad tym, jak rozmnażać storczyki zauważymy, że do wyboru mamy przynajmniej kilka możliwości. Do nich zalicza się między innymi rozsadzanie storczyków z keiki. Keiką nazwiemy utworzoną już młodą sadzonkę, która powstaje w wyniku dużej ilości hormonu wzrostu. Bardzo łatwo ją zauważyć, ponieważ wyrasta z bulwy lub pędu kwiatowego i wyraźnie odznacza się od pozostałej sadzonki.
Młody pęd odczepiamy od storczyka dopiero wtedy, gdy osiągnie on od kilku do kilkunastu centymetrów wysokości. Niezwykle ważne jest wytworzenie korzeni powietrznych, dzięki którym szczepka storczyka będzie miała możliwość przystosowania się w doniczce. Możemy sami przyczynić się do powstania keiki. Jak zaszczepić storczyka w domowych warunkach, patrząc na ten sposób? Gdy tylko przekwitną pędy kwiatowe, to powinniśmy uciąć je w miejscu kolanka. Wtedy też mamy większe szanse, że w tym miejscu wyrośnie nowy pęd.
Jak zaszczepić storczyka z łodygi?
Innym sposobem na to, jak rozmnażać storczyki w domu, jest pozyskanie długiej łodygi, która urosła przynajmniej na 30 cm wysokości. Jest bardzo ważne, aby roślina wytworzyła również dużą ilość korzeni powietrznych. Wtedy zwiększamy szanse na przyjęcie się łodygi jako osobnej sadzonki.
Naszym zadaniem jest przycięcie takiego pędu poniżej korzeni i wsadzenie go do nowego podłoża. Należy pamiętać o tym, aby ziemia była przepuszczalna, najlepiej zmieszana z torfem. Czasami bywa tak, że robimy wszystko według wskazówek mówiących o tym, jak zaszczepić storczyka, a sadzonka nam się w ogóle nie przyjmuje. Okazuje się, że rozwiązaniem jest skorzystanie z domieszki ziemi, w której rosły starsze storczyki. To właśnie tam znajdują się grzyby mikoryzowe, które są niezbędne do uprawy storczyków.
Rozsadzanie storczyków z bulw
Każda odmiana storczyka wytwarza tak zwane pseudobulwy, które się zaczynają mnożyć. Gdy jest ich więcej niż pięć, możemy przejść do pozyskania nowego szczepka storczyka. Jak zaszczepić storczyka przy pomocy pseudobulw. Po prostu przecinamy ostrym nożykiem miejsca, w których rosną sąsiednie bulwy i jednocześnie staramy się ostrożnie oddzielić od siebie sadzonki. Ważne jest to, aby nie doszło do uszkodzenia korzeni, które może przyczynić się do zmarnowania rośliny.
Pozostałe kroki wykonujemy dosłownie w taki sam sposób, jak przy poprzednich metodach rozmnażania storczyka. Najważniejsze jest to, aby roślinie zapewnić odpowiednie podłoże, które powinno być żyzne oraz przepuszczalne. Wcześniej wspomniano, iż ziemia powinna być wymieszana z torfem. Świetnie sprawdzi się również piasek lub keramzyt. Ponieważ jak wiadomo, podlewanie storczyków musi być intensywne, ale jednocześnie nie można doprowadzić do zbyt mokrej ziemi, która przyczyniłaby się do gnicia korzeni. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o storczykach.
Rozmnażanie storczyków i uprawa w domu i w ogrodzie
Jak rozmnożyć storczyki z nasion?
Wielu hodowców interesuje zagadnienie, jak zaszczepić storczyka z nasion. Trzeba jednak już na samym początku odpowiedzieć, że w domu taki proces jest bardzo trudny, a nawet niemożliwy do wykonania. Nawet jeżeli jakimś cudem uda nam się uzyskać nasiona, to wyrastające sadzonki będą bardzo mocno różnić się od rośliny matecznej. Dlatego najlepszym sposobem na rozsadzanie storczyków tą metodą będzie skorzystanie z gotowych nasion zakupionych w sklepie.
Eksperymentując rozmnażanie storczyków z nasion warto na pewno stworzyć sadzonkom jak najbardziej naturalne warunki. Podczas gdy normalnie rośliny są zapylane przez ptaki, to w domowych warunkach musimy tego dokonać samodzielnie. Ze słupków męskich przenosimy pyłek na słupki żeńskie. W ten sposób po kilku miesiącach powinniśmy się doczekać nasion, które wysiewamy obok rośliny matecznej. Inną metodą na to, jak szczepić storczyki metodą generatywną, jest sadzenie pozyskanych nasion w specjalnych odżywkach. Niestety nie zawsze doczekamy się sadzonek, a jeżeli już one będą to kwiaty mocno różnią się od kwiatów pojawiających się na roślinie matecznej.
Uprawa storczyków
Jak widzimy, rozsadzanie storczyków nie jest aż tak trudnym zadaniem. Jednak, aby sadzonki na pewno były zadbane, trzeba wiedzieć, w jaki sposób przebiega uprawa storczyków, a także czy jest możliwa ich hodowla w ogrodzie. Okazuje się, że istnieją specjalne gatunki ogrodowe, które doskonale rosną na podmokłych terenach. Jednocześnie warto zadbać o słoneczne stanowisko dla tych oryginalnych kwiatów. Warto mieć na uwadze, że przesadzanie storczyków gruntowych będzie łatwiejsze.
Dowiadując się, jak szczepić storczyki uzyskaliśmy od razu informację na temat tego, jakie podłoże będzie dla tych roślin najlepsze. Należy zadbać o przepuszczalną glebę, która będzie bogata we wszystkie potrzebne składniki mineralne. Kolejnym elementem, o który należy zadbać, jest odpowiednia wilgotność powietrza, a także temperatura wynosząca często powyżej 18-21 stopni Celsjusza.
Pielęgnacja storczyków
Rozmnażanie z liścia, z pseudobulw lub z pędów, zawsze będzie oznaczać również odpowiednią pielęgnację storczyków. Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacyjnych jest podlewanie storczyków. Bardzo często popełnianym błędem jest przelewanie storczyków i doprowadzenie gleby do bardzo wysokiego poziomu wilgoci. Rzeczywiście podlewanie storczyków wykonujemy poprzez wlanie wody do połowy osłonki. Jednak roślinę w takim stanie pozostawiamy tylko przez 15 minut, a następnie wodę wylewamy. Roślinę doprowadzamy do przesuszenia, po czym po 1-2 tygodniach, w zależności od temperatury powietrza, powtarzamy cały proces.
Pielęgnacja storczyków również obejmuje ich przesadzanie do większych doniczek. Podobny proces zresztą przechodzimy, gdy przeprowadzamy rozmnażanie z liścia lub pędu. Przesadzanie storczyków zawsze powinno odbywać się z bardzo dużą starannością, tak aby nie uszkodzić kłączy. Przed wsadzeniem rośliny do nowej doniczki, przy użyciu sekatora pozbywamy się starych korzeni. Następnie roślinę umieszczamy delikatnie w przygotowanym podłożu, tak aby sadzonka była jak najbardziej stabilna.