Storczyk - kilka słów o roślinie

Storczyk - Orchis, jest byliną, należącą ido rodziny storczykowatych - Orchidaceae. Do tego rodzaju zalicza się od 17 do 33 gatunków roślin. Warto wiedzieć, że najbardziej popularnym storczykiem jest storczyk falenopsis - Phalaenopsis, do którego rodzaju zalicza się 66-69 gatunków. Wszystkie te gatunki naturalnie występują na terenie południowo-wschodniej Azji i północnej Australii.

Powinniśmy wiedzieć, że to właśnie falenopsis - Phalaenopsis, jest rośliną, którą spotykamy w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych. Roślina cechuje się długotrwałym kwitnieniem i niezwykle pięknymi kwiatami, które mogą wybarwiać się na różne kolory, a ich wielkość zależy od konkretnego gatunku i odmiany. Co więcej, niektóre z nich, wyróżniają się delikatnym zapachem.

Z tego właśnie względu falenopsis pod nazwą storczyka, stał się jedną z najpopularniejszych roślin, które uprawiane są w doniczkach w naszych domach. Nie zapominajmy też o tym, że opinie na ich temat są tak dobre, ponieważ możemy wybierać spośród wielu różnych odmian oraz mieszańców międzygatunkowych i międzyrodzajowych.

Uprawa storczyków - o czym powinniśmy pamiętać

Jeśli chcemy, by nasze storczyki prawidłowo się rozwijały, a ich kwiaty były duże i ładnie wybarwione, musimy pamiętać o tym, jakie wymagania co do uprawy mają te rośliny. Zacznijmy więc od tego, że storczyki nie mają bardzo dużych wymagań świetlnych. Lepiej więc zapewnić im dość nasłonecznione miejsce, do którego będzie dochodziło rozproszone światło. W przeciwnym razie może dojść do poparzenia liści.

Kolejnym elementem jest podłoże. I tutaj musimy pamiętać, że wszystko zależy od tego, jaki gatunek i odmianę wybierzemy. Z reguły jednak najlepszym podłożem pod te rośliny jest kora, włókna drzewne, torf wysoki, perlit, czy nawet węgiel drzewny. Pamiętajmy jednak o tym, że wybierając torf, powinniśmy zastosować również naturalny nawóz, jakim jest suchy obornik.

Co więcej, musimy wiedzieć, że uprawiając storczyki, musimy zapewnić im dość wysoką wilgotność powietrza, natomiast nie powinna być ona podwyższona przez cały rok. Ważnym elementem jest podlewanie rośliny, którego częstotliwość zależy między innymi od wielkości storczyka. Tutaj występuje pewna zależność, a mianowicie mniejsze rośliny, podlewa się z reguły codziennie, a te większe, w większych pojemnikach, powinniśmy podlewać raz na tydzień. Zaleca się także moczenie storczyków zamiast ich podlewania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Nawożenie storczyków - jaki nawóz do storczyków wybrać

Nawożenie storczyków to bardzo istotny temat, o ile chcemy, by nasze kwiaty rozwinęły duże, zielone i błyszczące liście, a także najbardziej istotną część ozdobną, jaką są kwiaty. Dlatego powinniśmy zapoznać się z opinią na temat tego, czy lepsze są naturalne nawozy, czy pałeczki. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na to, jaka firma jest najlepsza, czy będzie to Agrecol, Pokon, Florovit Regenerator, czy może Biohumus. Zobaczmy więc, czym najlepiej przeprowadzić nawożenie storczyków.

Naturalny nawóz zyskuje dość kontrowersyjne opinie. Niektóre osoby zalecają nawożenie naturalne, natomiast większość opinii nie wykazuje entuzjazmu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu do storczyków, który zawiera wszelkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu roślina będzie rozwijała się prawidłowo.

Nawóz do storczyków na dłoni, a także nawożenie storczyków i porady
Nawożenie storczyków oraz porady, jaki nawóz do storczyków wybrać

Na rynku dostępne są także mineralne nawozy, które dostępne są w kilku formach, a należą do nich spraye, które stosuje się z reguły raz na tydzień dolistnie, ale również nawozy płynne, które podaje się w małych dawkach również raz na tydzień. Bardzo interesujące są pałeczki, dzięki którym częstotliwość nawożenia storczyków nie będzie tak duża, ponieważ wystarczy, gdy pałeczki zaaplikujemy raz na 2-3 miesiące. W taki sam sposób, jak pałeczki, działają również odżywki płynne, które umieszczone są w specyficznych aplikatorach i pomału uwalniane są z nich składniki odżywcze.

Warto wspomnieć również o tym, że płynne nawozy są najbardziej dostępne. Produkowane są one przez bardzo znane marki, takie jak Agrecol, Biohumus, czy Florovit. Wszelkie te nawozy dostępne są w bardzo niskich cenach, które wynoszą z reguły 5-10 zł za około 250 ml preparatu. Nie możemy jednak zapomnieć o preparacie, jakim jest Florovit Regenerator, który sprawia, że nasze rośliny mogą zakwitnąć jeszcze raz, a jego koszt to około 8 zł za 250 ml. W tym samym celu zastosować możemy także nawóz Pokon, który jest nieco droższy, a jego cena wynosi około 13 zł za tę samą pojemność.

ikona podziel się Przekaż dalej