Szkodniki storczyków – wełnowiec cytrusowiec

Wełnowiec – krótka charakterystyka

Choroby storczyków to jest dość obszerny temat. Skuteczne zwalczanie poprzedzone powinno być dokładną diagnozą. Jednym z częstych problemów są białe robaki na storczykach. Dokładniej mówiąc jest to sytuacja, kiedy roślinę atakuje wełnowiec cytrusowiec. Jest to łatwy do rozpoznania szkodnik storczyków z uwagi na swoją charakterystyczną budowę.

Wełnowiec przypomina z daleka pozostałości wełny. Stąd też wzięła się jego nazwa. Wełnowce na storczykach czerpią sok z liści i kwiatów. Żerując na roślinie, znacznie ją osłabiają i doprowadzają stopniowo do obumarcia. Zwalczania szkodnika nie zawsze jest łatwe i szybkie, ponieważ dzięki swojej pokrywie wełnistej odporne są na różnego rodzaju specyfiki.

Skąd się biorą białe robaki na storczykach?

Zwalczanie wełnowca najlepiej jest zacząć od zmniejszenia ryzyka jego pojawienia się na roślinie. Tylko w jaki sposób on pojawia się na storczyku? Wełnowce cytrusowce lubią wysokie temperatury i suche powietrze. Dlatego też zima czy późna jesień będą odpowiednią porą dla rozwoju szkodników. Przez resztę roku są ukryte w zakamarkach liści. Wełnowce na storczykach w fazie uśpienia są praktycznie niewidoczne dla człowieka.

Wspomniane szkodniki storczyków mogą przedostawać się do domu przez okno czy przez balkon. Drogą zakażenia są tez inne rośliny, które sąsiadują ze storczykami. Z tego głównie powodu ta choroba storczyków często pojawia się na roślinach w marketach ogrodniczych. W łatwy sposób można niezauważalnie przetransportować białego robaka na storczyku ze sklepu do domu i dodatkowo zarazić inne rośliny.

Zwalczanie wełnowców – skuteczne metody

Domowe sposoby na pozbycie się wełnowców

Najprostszy sposób to usunięcie wełnowca przy pomocy namoczonego wacika kosmetycznego. Wystarczy wymieszać wodę z mydłem, płynem do mycia naczyń czy alkoholem i delikatnie przetrzeć zainfekowane miejsce. Czynność należy wykonać starannie i dokładnie. Dobrze jest za każdym razem wymieć wacik na nowy. W sytuacji, kiedy wełnowiec znajduje się w trudno dostępnym miejscu, można skorzystać z patyczka kosmetycznego. Niestety w przypadku dużej ilości szkodników taki sposób może okazać się niewystarczający. W przypadku mocno zainfekowanych pojedynczych kwiatów czy liści lepszym rozwiązaniem będzie ich usunięcie. Przecieranie liści nie usunie wełnowców w jeden dzień. Zwykle konieczne będzie regularne powtarzanie czynności przez okres kilku tygodni.

Domowym sposobem na wełnowce będzie także wykorzystanie oleju parafinowego. Regularne smarowanie zainfekowanych liści pozwoli sukcesywnie zwalczać szkodniki. Parafinę można połączyć z płynem do mycia naczyń jak podczas sposobu wymienionego w akapicie powyżej. Olej parafinowy bez problemu można kupić w dowolnej aptece. Jego skuteczność w zwalczaniu wełnowców jest bardzo dobra z uwagi na jego działanie. Parafina dokładnie otacza wełnowca oraz zamyka mu dostęp powietrza. Na skutek tego wełnowce umierają. Na efekty trzeba jednak poczekać kilka dni. Po upływie wyznaczonego czasu wystarczy opłukać storczyk pod prysznicem. Warto wykorzystać ten sposób przy pierwszym już objawach zakażenia wełnowcami. W przypadku dużej ilości szkodników ten sposób może wymagać poświęcenia więcej czasu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o storczykach.

Chemiczne zwalczanie wełnowców na storczykach

Na samym początku walki z wełnowcami warto zacząć od domowych sposobów na pozbycie się ich. Nie zawsze jednak będzie to skuteczna droga. W skrajnych sytuacjach lepiej zasięgnąć pomocy preparatów specjalistycznych. Do zwalczania wełnowców służą opryski chemiczne, które bardzo szybko uporają się ze szkodnikami storczyków. Wystarczy jedynie spryskać zainfekowane miejsce i otoczyć foliowym woreczkiem na parę godzin. Jest to sposób podobny do tego z olejem parafinowym.

Ciekawym rozwiązaniem są preparaty chemiczne, które wnikają do wnętrza rośliny. Dzięki temu środek trujący pojawia się w sokach storczyków, które to chętnie wypijają wełnowce. Jest to tak zwane działanie systemiczne. Jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tych szkodników.

Wykaz wybranych preparatów chemicznych na zwalczanie wełnowców

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Agricolle koncentrat 15 ml

14,60 zł

Agrocover Spray 750 ml

15,99 zł

Polysect Długo Działający 005 SL 100 ml

17,99 zł

Emulpar Spray 750 ml

15,99 zł

Polysect Hobby 750 ml

18,59 zł

Wełnowce na storczykach – porady praktyczne

Choroby storczyków często pojawiają się na okazach osłabionych czy podniszczonych. Odpowiednia pielęgnacja i nawożenie rośliny to po części klucz do sukcesu. Profilaktyka będzie zawsze skuteczniejsza od zwalczania. Niemniej jednak wełnowce mogą zaatakować niestety również bardzo okazałe storczyki. Skuteczne zwalczanie wełnowców to proces długi, ale nie niemożliwy. Należy jednak pamiętać o tym, że wełnowce mogą powracać na storczyki. Najważniejsze w takiej sytuacji to dbanie o właściwe powietrze w pomieszczeniu.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wełnowce na storczykach często niezauważalnie zostają przeniesione z marketu ogrodniczego do domu. Po zakupie najlepsza opcją będzie dokładne oglądnięcie rośliny i ewentualne usunięcie szkodników. Krótkotrwała ich aktywność na storczyku nie wpłynie bardzo negatywnie na jego kondycję. Im szybsza będzie reakcja, tym lepiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły