Storczyk w szkle krok po kroku – najważniejsze wymagania, pielęgnacja, podlewanie storczyków

Uprawa storczyków w szkle wygląda bardzo efektownie, jednak nie należy do najłatwiejszych. Nasz mini storczyk wymaga odpowiedniego mikroklimatu, temperatury oraz okresowego nawożenia. Storczyk uprawiany w szklanej kuli musi mieć także możliwość optymalnego przesuszenia korzeni, co zapobiegnie ich gniciu.

Pierwszym krokiem w hodowlach jest zakup odpowiednich mierników wilgotności i temperatury. Storczyk w wazonie lub w szklanej kuli posiada inne warunki niż te, które panują z dala od zbiornika. Cena mierników nie jest wysoka, dlatego warto w nie zainwestować, jeśli hodowla storczyków w szkle ma przebiegać w sposób optymalny dla rośliny.

Storczyk Vanda i inne odmiany dobrze radzą sobie w ciepłym, wilgotnym środowisku. Pielęgnacja powinna uwzględniać regularne zraszanie rośliny, a także zapewnienie jej temperatury 24 – 26 stopni. Uprawa storczyków w szkle często sprzyja utrzymaniu większej wilgotności powietrza, co z kolei sprawia, że mini storczyk będzie lepiej wzrastał.

Najprościej byłoby, gdyby orchidea w szkle nadawała się do wyjmowania. Ułatwi to podlewanie storczyków i zmniejszy ryzyko nadmiernego zawilgocenia korzeni. Pielęgnacja rośliny polega na regularnym nawadnianiu, przeprowadzonym po pełnym przesuszeniu korzeni. Storczyk Vanda czy Phalaenopsis bardzo źle znoszą zaleganie wody przy korzeniach. Dlatego hodowla storczyków musi zapewnić możliwość wydajnego nawadniania.

Podlewanie storczyków, które na stałe znajdują się w szklanej kuli, powinno być starannie przemyślane. Woda może być dostarczona do wyłożonego na dnie keramzytu, z którego będzie powoli parowała do rośliny. Trzeba przy tym pamiętać, że storczyk Vanda i inne odmiany mini storczyków powinny posiadać korzenie powyżej linii wody. Takie podlewanie storczyków będzie bezpieczne dla systemu korzeniowego.

Kolejnym warunkiem okazuje się utrzymanie optymalnych temperatur. Storczyk w wazonie i w szklanej kuli nie powinien znajdować się na mocno nasłonecznionych ekspozycjach. Pozostawiony na pełnym słońcu storczyk w szkle będzie narażony na działanie zbyt wysokich temperatur, które mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia rośliny. Dlatego prawidłowa uprawa storczyków w szkle bazuje na zapewnieniu stanowiska dobrze nasłonecznionego, a jednocześnie zabezpieczonego przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni UV. Wyjątkiem jest jedynie okres zimowy. W tym czasie hodowla storczyków może odbywać się na parapetach ulokowanych od strony południowej. Co więcej storczyk Vanda w szklanej kuli powinien być dodatkowo doświetlany. Taka pielęgnacja sprawi, że roślina będzie mogła zakwitnąć w sezonie zimowy.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Storczyk w szkle i storczyk w wazonie wymagają także systematycznego nawożenia. Rośliny na stałe umieszczone w szklanych pojemnikach możemy zasilać nawozami, które rozcieńcza się z wodą do spryskiwania. Hodowla roślin wyjmowanych z pojemników może z kolei być zasilana nawozami rozcieńczanymi w miękkiej wodzie o temperaturze pokojowej. Cena nawozów do orchidei okazuje się atrakcyjna, a dobrej jakości preparaty pozwalają na uzyskanie optymalnego kwitnienia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze nawozu do storczyków.

Orchidea w szkle – udana hodowla krok po kroku

W ofercie sprzedaży znajduje się zarówno orchidea w szkle, jak i storczyki, które musimy samodzielnie umieścić w odpowiednich pojemnikach. Cena tych drugich okazuje się bardziej atrakcyjna, dlatego wiele osób decyduje się na rozpoczęcie uprawy od podstaw.

Mini storczyk o fioletowych kwiatach stojący na parapecie w szklanej doniczce, a także storczyk w szkle, uprawa krok po kroku
Storczyk w szklanym naczyniu, czyli jak uprawiać mini storczyk w szkle krok po kroku, porady praktyczne

Sprzedawany w sklepie storczyk Vanda lub storczyk Phalaenopsis przeważnie znajduje się w okresie kwitnienia. Nie jest to do dobry okres na przesadzanie rośliny, bowiem wiąże się to z największym ryzykiem niepowodzenia. Przesadzanie możemy wykonać po pełnym zakończeniu kwitnienia.

Ważnym krokiem jest wybór odpowiednio dużego, szklanego pojemnika, który będzie pełnił funkcję mini szklarni. Storczyk w wazonie można bez trudu wyjmować do podlewania, co ułatwi hodowlę. Mini doniczkę możemy otoczyć kamykami, co ułatwi wyjmowanie roślin bez naruszenia systemu korzeniowego.

W przypadku kwiatów hodowanych na stałe w kuli, musimy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego drenażu. Na dnie warto umieścić keramzyt, który utrzyma wilgoć. Orchidea w szkle musi być wsadzona na taką głębokość, by jej korzenie nie dotykały bezpośrednio wody.

Przesadzanie rośliny na stanowisko docelowe nie jest nadmiernie skomplikowane. Hodowla tradycyjna przeważnie bazuje na podłożu do storczyków. Należy je delikatnie usunąć i dokładnie przyjrzeć się stanowi korzeni. Uszkodzone korzenie usuwamy, a następnie umieszczamy roślinę w szkle i przysypujemy nowym podłożem. W razie konieczności nasz storczyk w szkle może być dodatkowo palikowany.

Cena za storczyk w szkle. Ile kosztują popularne rośliny?

Cena zakupu będzie uzależniona od odmiany storczyka oraz sposobu jej posadzenia. Najtańsza okazuje się uprawiana w tradycyjnym pojemniku orchidea Phalaenopsis. Cena za młodą, dwupędową roślinkę przeważnie rozpoczyna się od kwoty 30 zł. Z kolei cena orchidei w szklanej kuli to ok. 50 – 80 zł.

Nieco droższa w zakupie będzie orchidea Vanda. Storczyk można uprawiać z odsłoniętym systemem korzeniowym, co daje ciekawe możliwości dekoracyjne. Cena za mini storczyk przeważnie waha się w przedziale 70 – 120 zł.

Cena za storczyk w wazonie lub w szklanej kuli może niekiedy okazać się nieco wyższa. Ozdobne pojemniki i efektowne, wyrośnięte kwiaty można nabyć za niespełna 200 zł. Najdroższe okazują się storczyki w szkle, należące do mało znanych odmian.

ikona podziel się Przekaż dalej