Rozmnażanie storczyków – sposoby i porady

Sadzonki, nasiona czy metoda in vitro?

Sposób rozmnażania storczyków często zależny jest od danej odmiany. Przykładowo małpia orchidea czy storczyk niebieski mogą charakteryzować się różnymi sposobami rozmnażania. Jeśli chodzi o metody to jedną z nich jest rozmnażanie storczyków przy wykorzystaniu sadzonek. Odpowiednio wypreparowana łodyga może rozkwitnąć w doniczce z charakterystycznym dla storczyków podłożem.

Kolejnym sposobem jest rozmnażanie przez podział. Jest to metoda wykorzystywana głównie w domach, ponieważ jest niezwykle łatwa. Pojedyncza orchidea może zostać podzielona na kilka mniejszych odrostów. Aby ta metoda była efektywna, każdy taki odrost powinien być już na tyle samodzielny, aby potrafił wytworzyć własne liście oraz korzenie. Dzięki temu małpia orchidea czy storczyk niebieski będą mogły się przytulnie zapełniać przestrzeń domową.

Rozmnażanie storczyków z nasion to już bardziej skomplikowana metoda. Nasiona storczyka dostępne są sklepach ogrodniczych. Alternatywnym sposobem pozyskania nasion jest zapylanie kwiatów rośliny matecznej. Wymaga to jednak większego doświadczenia oraz dobre znajomości procesu zapylania. Orchidea jest w stanie wytworzyć nawet do 2-3 milionów nasion w ciągu około 1 roku.

Ostatnim sposobem rozmnażania przykładowo storczyka niebieskiego czy małpiej orchidei jest metoda in vitro. Jak sama nazwa wskazuje, cały proces odbywa się wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Ta metoda wykorzystywana jest głównie przez specjalistów w celach sprzedażowych.

W czym sadzić i jak pielęgnować młodą orchidee?

Gotowe do zasiania nasiona należy umieścić w słoiku czy szklanym pojemniku. Jego dno powinno być odpowiednio przygotowane. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie specjalnego podłoża do storczyków i delikatne namoczenie go. Dostęp do światła oraz temperatura pokojowa ułatwią kiełkowanie. Zmiana pojemnika potrzebna będzie dopiero w sytuacji, kiedy nowopowstałe kiełki nie będą się w nim mieścić.

Dla mniej doświadczonych ogrodników dostępne są w sklepach ogrodniczych wyhodowane kiełki. Nie trzeba wtedy przechodzić przez cały etap kiełkowania od nasion do siewki. Młoda orchidea przeniesiona do doniczki powinna być pielęgnowana podobnie ja dojrzały okaz rośliny. Można skorzystać ze specjalnych nawozów czy podłoża bogatego w składniki odżywcze potrzebne storczyków. Istotnym szczegółem jest także dobrze dobrana doniczka. Te przeznaczone do uprawy storczyków posiadają charakterystyczne duże otwory, przez które swobodnie może woda odpływać.

Rozmnażanie storczyków z nasion

Nasiona storczyka – krótka charakterystyka

Jak już wcześniej zostało wspomniane, nasiona storczyka można uzyskać samodzielnie przez zapylania lub można udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić gotowy produkt. Nie ma zwykle znaczenia pora roku czy dany miesiąc w przypadku rozmnażania storczyka z nasion w warunkach domowych. Jedynie  ilość światła słonecznego w ciągu dnia może być mniejsza w miesiącach zimowych niż letnich.

Uprawa storczyka z nasion wysianych do doniczki z korą, a także wzrastający storczyk oraz nasiona storczyka krok po kroku, wybór nasion, cena, siew
Nasiona storczyka krok po kroku, czyli wybór nasion storczyka, siew, podłoże, cena nasion

Nasiona storczyka są niewielkich rozmiarów, przez co nie są w stanie magazynować w sobie cennych wartości odżywczych. Wszystko co istotne do rozwoju muszą czerpać z podłoża. Odpowiednia ziemia z dodatkiem substancji odżywczych dostępna jest w każdym sklepie ogrodniczym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie storczyków dendrobium nobile?

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Metody rozmnażania storczyków z nasion

Rozmnażanie storczyków z nasion można wykonać na kilka sposobów. Jedne z nich są łatwiejsze, a inne trudniejsze. Warto znać je wszystkie, aby móc dopasować odpowiednią do swoich możliwości i wybrane odmiany rośliny. Najprostszym, ale z drugiej strony najmniej efektywnym sposobem jest siew nasion wokół rośliny matki. Niestety jednak dzięki tej metodzie nie uzyskuje się zbyt obfitego kiełkowania.

Siew symbiotyczny polega na ułożeniu nasiona po podłożu wypełnionym kulturą symbiotycznego grzyba. Choć ten sposób jest wystarczająco efektywny, to jednak niestety trudne do wykonania jest wyizolowanie potrzebnej do metody kultury grzyba. Przeciwieństwem jest siew asymbiotyczny, który to polega na ułożeniu nasion na pożywce agatowej. Jest to sposób wcześniej już przytoczony w artykule podczas omawiania tego, w czym sadzić młode storczyki.

Zalety rozmnażania storczyków

Niewątpliwie na plus jest to, że każdy amator ogrodnictwa może spróbować swoich sił i w warunkach domowych rozmnażać storczyki. Pozwala to pomnożyć ilość obecnych okazów czy wyhodować nowe okazy z nasion. Niektóre metody rozmnażania są łatwe, dlatego warto z nich skorzystać.

Dla bardziej odważnych istnieje możliwość spróbowania siewu nasion od podstaw. Począwszy od uzyskania ich na drodze zapylenia rośliny matczynej, aż po ich kiełkowanie w specjalnym pojemniku. Jak to mówią, dla chcącego, nic trudnego!

ikona podziel się Przekaż dalej