Jak podlewać storczyki? Wskazówki krok po kroku

Storczyki jako rośliny doniczkowe w domu. Popularne odmiany

Zanim zainwestujesz w storczyka pamiętaj, że jest to bardzo wymagająca roślina. Powinieneś mieć dla niej odpowiednio dużo czasu, bo pielęgnacja storczyka jest dość skomplikowana. Nie możesz tego robić raz na jakiś czas, a dbać o kwiat niemal każdego dnia. Storczyki do kupienia w profesjonalnych sklepach ogrodniczych należą zazwyczaj do pochodzących ze strefy równikowej albo umiarkowanej. Zanim kupisz wybrany storczyk zobacz, jak wyglądają kwiaty i jaka jest kondycja rośliny. Zaleca się także porównanie kilku odmian storczyków i wybranie tej, która odpowiada naszym umiejętnościom oraz czasowi, jaki możemy poświęcić storczykowi. Obejrzyj również liście storczyka i jego system korzeniowy, który najwięcej zdradza o stanie zdrowia rośliny. Do najbardziej popularnych odmian storczyka zaliczyć możemy:

  • Phalaenopsis
  • Vanda
  • Cymbidium
  • Paphiopedilum
  • Miltonia
  • Dendrobium

Zanim zdecydujesz się na którąkolwiek z odmian poczytaj, jak wygląda podlewanie storczyków. Każda odmiana wymaga bowiem zupełnie innego traktowania w wodzie. Niektórych nie można też stawiać np. na parapecie, a ustawić z dala od szyby okna. Wyczytaj jak najwięcej o danej odmianie storczyka, którą zamierzasz uprawiać. Tylko tak zwiększysz bowiem szansę na uniknięcie błędów związanych z pielęgnacją storczyka.

Jak podlewać storczyki?

Częstotliwość podlewania storczyków zależy od odmiany kwiatu, a także od jego wieku czy też stosowanego podłoża. Wiele zależy również od samej doniczki, w której będziesz trzymać roślinę, ale i od miejsca w jakim storczyk będzie stał. Jeśli zdecydujesz się na najbardziej popularną odmianę Phalaenopsis zaleca się, by kwiat podlewać dopiero gdy całkowicie wyschnie ziemia, w której on stoi. Aby sprawdzić wilgotność podłoża należy wsadzić palec w ziemię. Brak wilgoci oznacza, że możesz podlać swoją roślinę. Są też oczywiście odmiany nie tolerujące zbyt dużej suszy, jak Paphiopedilum. Tę odmianę trzeba podlewać nawet wtedy, gdy ziemia jeszcze całkowicie nie wyschła.

W zależności od wybranej odmiany storczyka, poleca się by zwilżać glebę co 3 lub co 15 dni. W przypadku Phalaneopsisów, są one w stanie przetrwać ponad 2 tygodnie bez podlewania. Warto pamiętać również o tym, by podlewać storczyki ranem. Wieczorem istnieje bowiem większe ryzyko, że roślina zostanie zaatakowana przez jakiegoś grzyba. Pamiętaj też o spryskiwaniu korzeni i liści storczyków, by odświeżyć je. Unikaj jednak pryskania bezpośrednio na kwiaty, ponieważ możesz narazić je wówczas na różne choroby kwiatowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze nawozu do storczyków.

Ważne informacje na temat podlewania storczyków

Uprawa storczyków wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Aby dobrze nawodnić rośliny należy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  • Technika głębokiego zanurzania – kąpiel wodna storczyków, polegająca na umieszczeniu ich w naczyniu z wodą lub np. w wannie na ok. pół godziny. Później trzeba po takiej kąpieli dobrze osuszyć kwiat na parapecie (o ile masz odmianę, która może na parapecie stać).
  • Obfite podlewanie – polecane wyłącznie odmianom tolerującym mocno wilgotną glebę. Po obfitym podlaniu należy odczekać ok. 20 minut i odlać wodę, która zostanie na podstawce.
  • Nie wolno zalewać stożka wzrostu u storczyków! Wówczas można doprowadzić bowiem do  zaprzestania rozwijania się rośliny.
  • Oprócz wsadzania palca w podłoże, można sprawdzić wilgotność gleby w inny sposób. Wystarczy przyjrzeć się korzeniom. Jeśli są białe oznacza to ich przesuszenie. Gdy są jasnozielone, wskazuje to na odpowiedni poziom wody storczyka. Ciemnozielone korzenie oznaczają przelanie rośliny. Wówczas poleca się, by je wysuszyć (przez ok. 14 dni).
  • Aby storczyk był zawsze wilgotny i mógł się zdrowo rozwijać, koniecznie ustaw w pobliżu nawilżacz powietrza. Będzie on odpowiadał za prawidłową wilgotność w powietrzu nawet, gdy spóźnisz się z podlaniem rośliny (zwłaszcza w okresie kwitnienia).

Zadbaj o swoje storczyki - polecane nawozy w super cenach

Jak pielęgnować storczyki? Podlewanie jako ważny element w uprawie storczyków

Co trzeba wiedzieć na temat wody do podlewania storczyków?

Profesjonalni hodowcy storczyków nie polecają zwykłej „kranówki” do polewania storczyków. Zamiast tego zdecydowanie lepiej sprawdzi się przegotowana i odstana woda (minimum 24 godziny), oczyszczona filtrem odwróconej osmozy, niegazowana mineralna (z butelki), deszczówka lub woda destylowana. Przy tym trzeba jeszcze pamiętać, że dostarczając storczykom za mało wody nie będzie ona docierać do korzeni umieszczonych najniżej. Istnieje więc ryzyko, że taka roślina umrze. Musisz więc postarać się, by nie zasuszyć rośliny i zawsze bardzo dokładnie ją podlewać. Ewentualnie zawsze warto wspomóc się nawilżaczem powietrza, o którym już wspominaliśmy. Należy też pamiętać o innych ważnych zasadach, które dotyczą podlewania i pielęgnowania storczyków:

Spryskiwanie liści storczyków, a także podlewanie storczyków krok po kroku - jak często podlewać storczyki
Podlewanie storczyków krok po kroku, czyli co jaki czas podlewanie storczyków, podlewanie, nawadnianie, spryskiwanie
  1. Zawsze odkładaj storczyki na swoje miejsce, dokładnie tak samo go ustawiając. Przestawianie nie jest bowiem tym, co lubią storczyki.
  2. Podlewaj częściej storczyki miniaturowe, gdyż wysychają znacznie szybciej niż te w pokaźniejszych rozmiarach. Im większe są storczyki, tym z reguły trzeba je rzadziej podlewać.
  3. Przed podlaniem roślin kranówką należy przegotować wodę i odstawić ją na minimum jedną dobę. To bardzo ważne, ponieważ chlor powinien wyparować, a woda osiągnąć temperaturę pokojową po to, by nie zaszkodzić roślinom.
  4. Po podlaniu storczyka zawsze odczekaj, aż woda odcieknie. Niestety, ale storczyki są podatne na gnicie. Właśnie dlatego trzeba dobrze odprowadzać wodę z doniczki.

Zraszanie storczyków – czy to ważne?

Oczywiście, że tak. Jednak nie każda odmiana storczyka wymaga zraszania. Jeśli storczyk stoi na parapecie, raczej nie będzie wymagał dodatkowego zraszania. Tak samo te rośliny, które stoją w pobliżu nawilżacza. W domu masz suche powietrze? Nie nawilżaj storczyka ręcznie tylko wyposaż się w nawilżacz powietrza. To o wiele lepszy i bardziej skuteczny pomysł. Oczywiście ile odmian, tyle różnych potrzeb. Niektóre storczyki trzeba będzie regularnie zraszać (jak Paphiopedilum).

Zraszanie będzie dobre wówczas, gdy storczyk ma np. słabe korzenie bądź nagle zachorował. Możesz go wtedy pryskać nawet kilka razy dziennie. Zawsze pryskaj jednak pod spód liści z tego względu, że storczyk właśnie w tym miejscu zlokalizowane ma swoje aparaty szparkowe. To dzięki nim jest w stanie wchłonąć wilgoć i dobrze wykorzystać wodę. Pryskanie liści storczyka od zewnątrz… nic nie da roślinie.

ikona podziel się Przekaż dalej