Storczyk w uprawie – uprawa storczyka krok po kroku

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania storczyka?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że cena za storczyk nie powinna być głównym czynnikiem wpływającym na wybór kwiatu. Mimo piękna storczyków trzeba wiedzieć, że nie są one łatwe w uprawie na balkonie czy w ogrodzie, a nawet na parapecie. To roślina wymagająca, a więc zamiast patrzeć na jej koszt powinieneś zastanowić się, czy w ogóle poradzisz sobie ze storczykiem. Istnieją różne odmiany storczyków, z których każda ma inne wymagania. Szacuje się, że do storczyków zalicza się ponad 30 000 gatunków. Rzecz jasna storczyki to kwiaty rosnące w różnych klimatach, ale trzeba odróżnić je ze względu na strefy. Mamy zatem storczyki ze strefy:

  • Umiarkowanej – one mogą rosnąć w ziemi, dlatego posadzisz je bez problemu w ogrodzie.
  • Równikowej – one są epifitami, dlatego też można je hodować na parapecie własnego domu.

Cena nie powinna być tym, czym koniecznie musisz się kierować. Niektórzy dają się jej zwieść zwłaszcza, gdy jest niska – a później się dziwią, gdy storczyk umiera. Zwróć uwagę na wygląd kwiatów oraz ich kondycję, ponieważ właśnie one będą decydować w dużej mierze o aranżacji całego pomieszczenia. Musisz również przejrzeć i porównać ze sobą kilka lub kilkanaście różnych odmian storczyków, czytając o nich i w ten sposób dowiadując się, czy jakakolwiek odmiana będzie pasowała do mieszkania. Hodowla storczyków powinna zacząć się od uzupełnienia wiedzy przez zakupem – a nie bezmyślnego wyboru doniczki na storczyki i dokupienia do niej kwiatu za bezcen.

Kwiaty są ważne, to fakt. Właśnie one mogą wpłynąć na zmianę całej aranżacji w mieszkaniu, nadać mu niepowtarzalnego klimatu i otulić wnętrze. Bardziej powinieneś jednak wniknąć w system korzeniowy, który dotyczy wybranej rośliny. Gdy zauważysz, że korzenie są zgniłe bądź przyschnięte, nie kupuj takiego storczyka! Może bowiem okazać się, że storczyk falenopsis długo nie przeżyje. Niekiedy ciężko będzie jednak trafnie ocenić cały system korzeniowy storczyka. Staraj się więc wybierać takie okazy roślin, które nie będą budziły cienia wątpliwości co do kondycji. Oglądnij liście kwiatu, sprawdź jego stabilność, oznaki przebarwień na płatkach. Najważniejsze to również kupować storczyki z etykietą – by nie brać „kota w worku”.

Najbardziej popularne odmiany storczyków

Uprawa storczyków nie będzie kłopotliwa pod warunkiem, że dobrze znasz wymagania swojej rośliny. Kwiaty doniczkowe wymagają szczególnej opieki, więc trzeba się wcześniej zapoznać z ich opisem i potrzebami. Tylko tak będzie można zapewnić roślinie długie i zdrowe życie. Oto kilka polecanych do hodowli odmian storczyków:

  • Storczyk falenopsis (Phalaenopsis) – jeden z najładniejszych oraz najłatwiejszych storczyków w uprawie. To odmiana najbardziej powszechna wśród storczyków, więc łatwo ją kupić. Możesz dostać ją niemal w każdej kwiaciarni. Niewątpliwą zaletą tej odmiany jest możliwość kwitnienia przez cały rok.
  • Storczyk Dendrobium – przesadzanie storczyków oraz pielęgnacja storczyków nie jest wymagająca, dlatego też wielu hodowców poleca tę konkretną odmianę. Dendrobium kwitnie od lutego do czerwca.
  • Storczyk Vanda – przepiękny rodzaj storczyka, który nie jest zalecany dla amatorów. Wszystko jest oczywiście kwestią umiejętności i wolnego czasu. Warto wiedzieć, że storczyk Vanda jest jednak droższy od pozostałych odmian. Trzeba też będzie poszukać większej doniczki na storczyki tej odmiany, ponieważ posiadają one znacznie bardziej rozbudowany system korzeniowy od pozostałych.
  • Storczyk Cymbidium – jeżeli się na niego zdecydujesz powinieneś pamiętać, że roślina wymaga o wiele więcej nasłonecznienia i preferuje niskie temperatury. Możesz więc uprawiać Cymbidium w ogrodzie, a także wystawić storczyka na balkon.
  • Storczyk Miltonia – charakteryzuje się przepięknym kwitnieniem i niesamowitym, cytrusowym zapachem. Storczyk łatwo się rozwija i w kilka sezonów może znacznie zwiększyć swoją objętość.

Zadbaj o swoje storczyki - polecane nawozy w super cenach

Nie spiesz się z kupnem storczyka. Najpierw poczytaj na temat odmiany i tego, jak wygląda hodowla storczyków w tym konkretnym przypadku. Dzięki temu będziesz lepiej wiedział, jak podlewać storczyki, jaką temperaturę warto dla nich utrzymywać w okresie letnim lub zimowym oraz jak je nawozić i przesadzać rośliny doniczkowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Jak dbać o storczyki? Uprawa storczyków krok po kroku

Hodowla storczyków nie będzie sprawiała problemów pod warunkiem, że dobrze zaznajomisz się z posiadaną odmianą. Pielęgnacja storczyków w dużej mierze polega na zapewnieniu im dostępu do światła słonecznego. Oczywiście nie każda odmiana będzie miała dokładnie takie same wymagania w kwestii oświetlenia. Wszystko zależy od pochodzenia storczyków, a także naturalnych warunków. Właśnie dlatego nie bez powodu przypominamy o koniecznym zaznajomieniu się z odmianą storczyka, którą posiadamy. Jak zauważyć, że storczyk ma za mało światła?

  • Liście rośliny zaczną się robić matowe.
  • Storczyk nie będzie kwitnąć albo wyda mało kwiatów.
  • Każdy przyrost będzie mniejszy od poprzedniego.

Jeśli storczyk będzie miał z kolei za dużo światło, poznasz to po szorstkości liści lub zmianie ich koloru na bielszy lub bardziej czerwony. Gdy zauważysz takie objawy, koniecznie przenieś swoją roślinę w bezpieczniejsze miejsce, które nie będzie narażało storczyka na bezpośrednie padanie na niego słońca. Kolejne ważne wymagania storczyków dotyczą:

  • Temperatury – rośliny doniczkowe w postaci storczyków mają tutaj zróżnicowane wymagania, uzależnione od poszczególnej odmiany. Bardzo często jest tak, że trzeba np. wieczorem obniżać temperaturę dla storczyków. Niektórym jednak wystarczy ich położenie (na parapecie okna pod warunkiem, że nie dotyka szyby). Nie możesz jednak pozwolić, by storczyki rozwijały się przy uchylonym oknie, a już zwłaszcza w okresie zimowym. Przemarzniętego storczyka rozpoznasz po zmianie liści na ciemniejszy kolor.
  • Nawożenia – niektórzy sądzą, że storczyków nie trzeba nawozić wcale. Inni uznają zaś, że lepiej zadbać o nawożenie ich co tydzień. W naturze storczyki rosną na drzewach, więc od nich pobierają bezpośrednio substancje odżywcze. Gdy roślina zacznie silnie wzrastać, powinieneś użyć nawozu wyłącznie raz w tygodniu – pod warunkiem, że rozcieńczysz go wodą. Trzeba jednak obserwować swoją roślinę by oszacować, jak częstego wymaga nawożenia. Pamiętaj też, by dawkowanie dostosować do instrukcji załączonej przez producenta wybranego nawozu.
  • Wilgotności – większość storczyków preferuje powietrze między 40 a 70 % wilgotności. Nie powinno się przesadzać z wilgotnością, ponieważ przy niższej temperaturze sprawi to, że para zacznie się nadmiernie skraplać. Osiądzie następnie na liściach, a to już krótka droga do powstania pleśni bądź doprowadzenia do zgnilizny liści.

Jak pielęgnować storczyki? Przycinanie i podlewanie storczyków

Uprawa storczyka oraz jego podlewanie

Nawadnianie storczyków to podstawa. Najwięcej storczyków w naturze występuje tam, gdzie pojawiają się tropikalne ulewy. Gdy zaniedbasz podlewanie roślin z całą pewnością nie zawiążą pięknych pąków kwiatowych. Powinieneś zatem obficie podlewać storczyki pamiętając, że każda odmiana wymaga osobnego, indywidualnego traktowania. Nie możesz jednak przesadzić z podlewaniem. Zanim podlejesz roślinę kolejny raz, koniecznie poczekaj do wyschnięcia podłoża – sprawdź palcem wilgotność gleby przed podlaniem. Profesjonalni hodowcy zalecają również, by podlewanie storczyków przeprowadzać rano a nie wieczorem – bliżej wieczora częściej rozwijają się bowiem różne choroby o podłożu bakteryjnym. Najlepszym sposobem jest podlewanie storczyków zanurzając je w doniczce jednak uważając, by ich nie przemoczyć. Zbyt długie przetrzymywanie storczyka w wodzie zagraża zgniciem korzeni.

Spryskiwanie storczyków rosnących na parapecie, a także informacje, odmiany, hodowla w domu i pielęgnacja roślin
Storczyki bez tajemnic, czyli pielęgnacja i uprawa storczyków krok po kroku, odmiany, nawożenie, sadzenie, uprawa i pielęgncja

Kwiaty doniczkowe w postaci storczyka trzeba podlewać miękką wodą bez wapnia. Możesz więc posłużyć się wodą destylowaną lub przegotowaną. W przypadku wody przegotowanej należy jednak pamiętać o odstawieniu jej na 2 godziny, zanim podlejesz nią swoje kwiaty. Możesz również skorzystać z filtra odwróconej osmozy. O stanie storczyków przekonasz się poprzez obserwację ich korzeni. Białe lub brązowe korzenie świadczą o dobrej kondycji storczyków. Zielone korzenie mogą oznaczać, że przelałeś roślinę. Aby móc sprawdzać stan korzeni zaleca się hodowanie storczyków w przezroczystych doniczkach. Zawsze możesz przecież ukryć taką w ozdobnej donicy.

Przesadzanie storczyka – jak to robić?

Storczyk nie przepada za częstym przesadzaniem. Jeżeli będziesz to robił co 3 lata, w zupełności powinno wystarczyć. Rośliny nie przepadają również za dużymi donicami, ponieważ system korzeniowy ciężko w nich schnie. Oczywiście istnieją odmiany, którym to nie przeszkadza (jak Miltonia). Jednak w większości przypadków przesadzanie storczyków powinno się odbyć w momencie wyrośnięcia nowych przyrostów poza brzegiem doniczki. Warto poczekać również na moment, gdy gleba będzie miękka i jednolita bądź nadmiernie zasolona.

Aby poprawnie przesadzić storczyki należy skorzystać ze specjalnie przeznaczonego dla nich podłoża. Możesz je zakupić w dobrym sklepie z akcesoriami ogrodniczymi. Storczyk przesadź tylko do niewiele większej donicy. Nie przesadzaj również rośliny, gdy będziesz miał akurat taką ochotę. Koniecznie zapoznaj się z wymaganiami danej odmiany, bo każda preferuje przesadzanie storczyka w innym okresie.

Przycinanie storczyków krok po kroku

Nie wszystkie storczyki wymagają przycinania. Zanim więc się do tego zabierzesz koniecznie zorientuj się, jakie są wymagania danej odmiany. Jedne rośliny trzeba przyciąć, gdy przekwitną ich pędy. Inne dopiero, gdy pęd uschnie. Są też storczyki niewymagające cięcia. Najczęściej wobec storczyków stosuje się:

  • Obcinanie pędów – obcina się pędy, gdy robią się brązowe. Należy zrobić to przy użyciu sekatora w momencie, gdy nie ma na pędzie widocznych kwiatów.
  • Przycinanie po przekwitnięciu – w tym przypadku należy skorzystać z dobrze naostrzonych nożyc do cięcia. Takie przycinanie umożliwi kwiatu lepszy rozrost i bujniejsze przyrosty. Nie powinno się jednak przycinać storczyka falenopsis, ponieważ on kwitnie kilka lat na jednym pędzie.

W storczyku możesz przycinać różne części, zależnie od odmiany. Możesz przycinać korzenie powietrzne, pędy kwiatowe albo liście. W przypadku liści często wystarczy poczekać aż uschną i wtedy je oderwać. Gdy to korzenie powietrzne uschną, nad miejscem przyschnięcia należy je uciąć tak, by nie ruszyć żywej tkanki. Z kolei pędy kwiatowe przycinamy, gdy uschnie całkowicie badyl – będzie to wyraźnie widoczne. Pamiętaj też, że storczyk nie zakwitnie ponownie z jednej pseudobulwy. Są jeszcze zasady, o których warto pamiętać, jeżeli chodzi o przycinanie storczyków.

  1. Jeżeli łodyga będzie wysychać samoistnie, powinieneś ją odciąć. Gdy bowiem minąłby okres jej kwitnienia, i tak sama by odpadła. Jeśli przytniesz pęd nad grubym oczkiem możesz dać szansę storczykowi na zregenerowanie się. To może zachęcić roślinę do ponownego wzrostu.
  2. Odczekaj kilka tygodni zanim zaczniesz przycinanie przekwitniętej łodyżki storczyka. Być może wystarczy poczekać, aż storczyk sam z siebie zacznie wypuszczać młode pędy?
  3. Niektóre storczyki (jak falenopsis) zakwitają wiele razy na tym samym pędzie. Gołe pędy możesz usuwać dopiero po uważnych oględzinach. Jeżeli pęd zacznie żółknąć albo całkiem uschnie, dopiero wtedy powinieneś się go pozbyć. Gdy nadal będzie zielony, przytnij go dokładnie nad trzecim oczkiem.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły