Bawełnica korówka i jej zwalczanie krok po kroku - co zrobić?
Jabłonie, a także inne drzewa owocowe są narażone nie tylko na choroby, ale również ataki szkodników. Do jednych z poważniejszych problemów, z jakimi musimy się zmierzać w naszym ogrodzie, jest bawełnica korówka. Warto dowiedzieć się, po czym możemy rozpoznać obecność tego owada, a także w jaki sposób należy z nim walczyć.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bawełnica korówka - charakterystyka
Bawełnica korówka nazywana jest również potocznie mszycą wełnistą lub krwistą. Owady te zaliczają się do rzędu pluskwiaków. Mszyce wyróżniają się charakterystyczną czerwoną barwą. Nie posiadają skrzydeł, a długość ich ciała nie przekracza 2 mm. Największe występowanie bawełnicy korówki odnotowuje się w regionach Europy, a także Ameryki Północnej. W naszym kraju najczęściej występuje jako szkodnik jabłoni.
Ich szkodliwość jest wyjątkowo duża, ponieważ są uporczywe zarówno w ogrodach, jak i również profesjonalnych sadach. W jednym okresie wegetacyjnym mszyca potrafi rozmnożyć się nawet 11-krotnie. Największy atak bawełnicy korówki możemy zauważyć w czerwcu i lipcu, a także pod koniec września. Szkodniki jabłoni żyją średnio 45 dni.
Mszyca - szkodliwość
Szkodliwość mszycy krwistej jest bardzo wysoka. Ponieważ uszkodzone części drzewa narażone są na inne choroby jabłoni. Szkodniki jabłoni odżywiając się pobierają składniki pokarmowe z drzewa. Dodatkowo ślina produkowana przez bawełnicę korówkę, która przenika do komórek, poważnie zaburza ich funkcjonowanie. Ostatecznie na liściach pojawiają się liczne guzki, natomiast pędy drzewa najczęściej zaczynają pękać.
Osłabione drzewa są narażone nie tylko na choroby jabłoni, szczególnie grzybowe, ale również na niekorzystne warunki atmosferyczne. Skutki ataku mszycą krwistą możemy zauważyć już w sezonie zimowym, kiedy to młode pędy znacznie częściej przemarzają. Natomiast wiosną zauważymy mniejszą liczbę kwiatów, przez co plony w kolejnych sezonach będą znacznie obniżone. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Szkodniki jabłoni - zwalczanie
Zwalczanie bawełnicy korówki jest wyjątkowo żmudne. Przede wszystkim ten szkodnik jabłoni jest chroniony wydzieliną woskową, przez co staje się odporniejszy na różnego rodzaju preparaty. Dodatkowy utrudnieniem jest to, że czasami atak mszycy zaczyna się niedługo przed zbiorami. Wtedy niestety stosowanie oprysków nie jest możliwe, ze względu na niedotrzymanie karencji. Choroby jabłoni wywołane przez mszyce krwistą powinny być zwalczane w dwóch terminach.
Pierwszy oprysk planujemy wiosną. Najlepiej, aby termin ten przypadł na drugą połowę maja. Czyli w okresie, kiedy już nie powinny występować przymrozki. Drugi termin przypada na jesień. Oczywiście opryski wykonujemy wtedy dopiero po zbiorach. Zwalczanie szkodników wymaga bardzo dużej dokładności. Jeżeli zabiegi zostaną przeprowadzona zbyt szybko, omijając nawet pojedyncze gałęzie, możemy być pewni, że bawełnica korówka ponownie się rozprzestrzeni.
Środki do zwalczania bawełnicy korówki
Już wiemy, że zwalczanie mszycy jest możliwe wyłącznie przy sprawdzonych środkach chemicznych. Warto sięgnąć po preparaty, które cieszą się rekomendacjami wśród sadowników. Skuteczne zwalczanie szkodników jabłoni jest niezwykle istotne. Od tego będą zależeć nie tylko tegoroczne plony, ale również stan drzew w kolejnych latach.
Do najpopularniejszych środków, które skutecznie zwalczają szkodniki jabłoni, zaliczyć możemy takie preparaty, jak:
- Mospilan 20 SP - Mospilan jest środkiem niezwykle skutecznym, nie tylko na bawełnicę korówkę, ale również na inne szkodniki jabłoni i innych drzew owocowych. Do takich szkodników wymienia się owocówkę jabłkóweczkę, toczyka gruszowiaczka, opuchlaka, czy też larwę nasionnicy trześniówki. Zaleca się, aby Mospilan stosować w okresie od maja do czerwca, ponieważ wtedy wykazuje się on największą skutecznością. Oczywiście Mospilan 20 SP można stosować także do warzyw, roślin jagodowych i roślin ozdobnych.
- Primor 500 WG - środek świetnie poradzi sobie z owadami atakującymi uprawy w sadach. Primor jest kolejnym insektycydem o bardzo dużej skuteczności. Preparat oferowany jest w formie granulatu, z którego przygotowujemy zawiesinę. Należy pamiętać, aby Primor stosować w przypadku, gdy pojawi się szkodnik jabłoni. Oprysk najlepiej wykonać przy bezwietrznej pogodzie, gdy temperatura powietrza będzie utrzymywać się na poziomie przynajmniej 15 stopni Celsjusza. Jeżeli chcemy uniknąć efektu uodpornienia się mszycy na Primor, warto stosować go zamiennie z innymi opryskami.
Pozostałe szkodniki atakujące uprawy
Jedną z groźniejszych odmian mszycy jest tzw. mszyca korzeniowa. Wyróżnia się ona tym, że żeruje ona najczęściej na szyjce korzeniowej. Chociaż mszyca korzeniowa również spotykana jest bezpośrednio w systemie korzeniowym. Poznamy ją po białym kolorze. Na szczęście mszyca korzeniowa pojawia się niezwykle rzadko. Jednak jej zwalczanie jest dość uporczywe. Mszyca korzeniowa zazwyczaj spotykana jest jako szkodnik korzeni drzew owocowych oraz roślin ozdobnych.
Choroby jabłoni spowodowane są także przez popularną mszycę jabłoniową. To jest nie tylko szkodnik jabłoni, ale również gruszy, pigwy, czy też jarzębiny. W porównaniu do mszycy krwistej wyróżnia się ona zielonym kolorem. Czarna mszyca buraczana jest uciążliwym szkodnikiem upraw warzywnych oraz roślin ozdobnych. Jak jej nazwa wskazuje, najczęściej spotkamy ją właśnie na burakach ćwikłowych. Pamiętajmy, aby tylko po dostrzeżeniu zagrożenia, natychmiast rozpocząć opryski, aby jak najszybciej pozbyć się szkodników.