Ćma bukszpanowa – pochodzenie

Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) inaczej nazywana ćmą azjatycką to gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych. W Polsce znana jest stosunkowo od niedawna. Swoje naturalne siedlisko ma na terenie kontynentu azjatyckiego. Do Europy została przywieziona najprawdopodobniej podczas importu bukszpanów. Ćmy bukszpanowe żerują tylko na krzewach bukszpanu. Kiedy nie podejmiemy walki z tym szkodnikiem, to są w stanie w dość krótkim czasie ogołocić krzew całkowicie z liści, ale też zielonych części pędów. Zaraza niszczy te rośliny i czasem nie da się ich już uratować.

Zadomowiła się w naszych warunkach oraz dostosowała do klimatu, a do tego niemal nie ma naturalnych wrogów.Na ich larwy skuszą się tylko sikorki, wilgi oraz wróble. Dla reszty ćma bukszpanowa jest po prostu trująca.Ten gatunek ćmy jest niezwykle inwazyjny, ponieważ jest w stanie w ciągu sezonu rozmnożyć się na kilka pokoleń. Na szczęście wraz z nowym szkodnikiem, pojawiły się na rynku specjalne preparaty zwalczające go.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Larwy ćmy bukszpanowej

Trzeba wiedzieć, że bukszpan atakują tylko larwy i gąsienice, a nie dorosłe osobniki. Jednak żeby pozbyć się szkodnika do końca, dorosłe osobniki również muszą być wytępione, aby nie namnażały się nowe larwy.

Wszystko zaczyna się od jaj larw ćmy bukszpanowej. Te można zaobserwować na spodzie liści. Mają zaledwie milimetr, dlatego są ledwo widoczne. Charakteryzują się jasnożółtą barwą. Wytwarzają lepki śluz. To właśnie jego obecność mówi nam, że szkodnikiem atakującym krzew, jest właśnie ćma bukszpanowa. Jeśli je zauważymy, to od razu należy rozpocząć ich usuwanie.

Larwy w dość krótkim czasie zmieniają się w gąsienice. Te charakteryzują się jasnozielonym kolorem, z brązowymi paskami wzdłuż ciała. Do tego widoczna jest czarna główka. W czasie 4-tygodniowego żerowania zwiększają swoją postać do około 3,5 cm, a ich kolor zmienia się na brązowy. Szczególnie intensywnie szkodnik ten rozprzestrzenia się przy słonecznej pogodzie.

Dorosły osobnik

Dojrzała ćma bukszpanowa ma duże skrzydła, bo mierzą aż 4 cm rozpiętości.

Znana jest w dwóch formach:

  • Biała ćma bukszpanowa ma skrzydła białego koloru z widoczną brązową obwódką na obu parach skrzydeł. Ta forma jest spotykana najczęściej.
  • Brązowa ćma bukszpanowa majasnobrązowy kolor skrzydeł, z lekko niebieskim połyskiem. Na ich brzegach także widoczna jest brązowa obwódka. Do tego każde ze skrzydeł posiada białą plamkę przypominającą półksiężyc. Forma rzadziej spotykana.

Dorosłe osobniki latają jedynie po zmroku. Szukają drugiego dorosłego osobnika, aby się rozmnażać, a następnie nowych roślin żywicielskich. Samice składają po 10-20 jaj zebranych w grupy, na spodniej części liści. Decydują się tylko na zdrowe okazy krzewów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.

Żerowanie ćmy bukszpanowej i walka z nimi

Po czym poznać żerowanie?

Jak poznamy, że mamy do czynienia z tym niechcianym gościem? Zobaczmy, jakie są popularne metody walki z tym szkodnikiem. Przeczytaj dalszy ciąg wpisu.

Jak działają młode, żarłoczne larwy? Aparatem gębowym wygryzają dziury w liściach bukszpanu tak, że pozostają na nich same nerwy. Im bardziej dorosłe larwy, tym szybciej zjadają liście. W miejscu żerowania widoczne są również tzw. oprzędy (wełniste powłoki), które składają się między innymi z ich odchodów. Są bardzo żarłoczne i są w stanie zniszczyć bukszpan, zostawiając tylko zdrewniałe części krzewu. Larwy żerują przez około miesiąc, a następnie przepoczwarczają się, aby osiągnąć dorosłą formę motyla.

Larwy wybierają liście i młode pędy bukszpanu, bo są to najdelikatniejsze części rośliny. Nie od razu widać straty. Zwykle zauważamy je, kiedy bukszpan zaczyna marnieć w oczach tzn. brązowieje, usycha. To czas kiedy obecne są na nim już dorosłe formy larw w kolorze brązowym.

Kiedy można spodziewać się ataku ćmy bukszpanowej? To szeroki okres czasu - od kwietnia aż do września. Nasze krzewy mogą zostać zaatakowane w tym czasie nawet kilkukrotnie.

Jak walczyć z ćmą bukszpanową?

Pierwszym krokiem powinno być regularne przeglądanie żywopłotu z bukszpanu. Takie postępowanie byłoby najlepsze, ponieważ pozwoli ono na wczesną reakcję. Warto przyjrzeć się każdemu egzemplarzowi w ogrodzie. Jeśli już zauważymy objawy, to należy ocenić stadium rozwoju ćmy. Od tego zależy metoda zwalczania szkodnika.

Opryski chemiczne to najskuteczniejsza metoda walki z larwami, gąsienicami oraz dorosłymi osobnikami. Jakie są inne sposoby na zwalczanie ćmy bukszpanowej?

Jak pozbyć się moli? Sprawdźmy co mamy do wyboru?

Pułapki feromonowe

Tego rodzaju pułapki stosujemy w celu wyłapania samców tego gatunku. Zawierają one wkład ze substancją zapachową zbliżoną do zapachu samic. Samce zwabione do pułapki giną. Efektem jest zmniejszona ilość partnerów dla samic, co zmniejsza ich możliwości rozmnażania się. Zgodnie z zapewnieniem producentów - jedna pułapka z feromonem obejmuje teren 300-500 m².

Warto wywiesić ją w ogrodzie już w kwietniu. Wkład z feromonem należy wymieniać co 5 tygodni. Sama pułapka posłuży nam wiele sezonów. Montaż pułapki jest łatwy. Po prostu zawiesza się ją na krzewie.Powinna się tam znajdować do końca października. Kiedy w takiej pułapce znajdziemy jednego osobnika, to bez zastanowienia zastosujmy kolejną metodę zwalczania ćmy bukszpanowej.

Opryski ekologiczne

Do zwalczania gąsienic ćmy bukszpanowej stosuje się ekologiczne opryski z wykorzystaniem bakterii o nazwie Bacillus thuringiensis. Kiedy oprysk dostanie się do przewodu pokarmowego gąsienic przestają być żarłoczne. Giną po 2-3 dniach. Najbardziej wrażliwe na pryskanie z udziałem bakterii Bacillus thuringiensis są najmłodsze gąsienice. Oprysk poleca się przeprowadzać w godzinach porannych lub wieczornych, przy pochmurnej, ale nie wilgotnej. Przykładowym preparatem jest np. Lepinox Plus, Dipel. To preparaty bezpieczne dla środowiska.

Larwa ćmy bukszpanowej na bukszpanie, a także opis, występowanie i szkodliwość ćmy
Larwy ćmy bukszpanowej są szkodnikami, a występowanie ćmy bukszpanowej jest bardzo powszechne

Ręczne wyłapywanie gąsienic

To metoda eliminacji, która stanowi jedynie dodatkowy sposób walki ze szkodnikiem. Podczas przeglądania krzewów, zwłaszcza w głębi, można dostrzec żerujące na liściach osobniki. Kiedy je zauważymy, to usuwamy całe liście, do których szkodniki są przyklejone.

Warty uwagi jest fakt, że na zainfekowanym krzewie, na przełomie października i listopada pojawiają się kokony o długości 1 cm, w których zimują larwy. Są dość dobrze widoczne, ponieważ kokon zawisa między dwoma liśćmi i jest owinięty pajęczynką. Poleca się zatem wykonać jesienny przegląd krzewów, aby zniszczyć takie kokony.

Strząsanie ręczne z krzewów

Ten ekologiczny i ręczny sposób walki z gąsienicami ćmy bukszpanowej polega na potrząsaniu krzewem, w efekcie czego liczne szkodniki spadają na specjalnie rozłożoną płachtę. Płachtę po takim zabiegu oczyszczamy lub wyrzucamy.

Zmywanie strumieniem wody

Mocny strumień wody z węża ogrodowego także może być pomocny przy walce z ćmą bukszpanową. Łączy on w sobie zabieg podlewania. Aby było to bardziej efektowne, zamontujmy na wąż końcówkę z pistoletem i ustawmy go na strumień wody z mocnym ciśnieniem. Woda powinna być kierowana do środka bukszpanu, ponieważ tam wylęgają się gąsienice.

Czym podlewać ogórki by plony były większe?

Opryski chemiczne

Środki chemiczne na ćmę bukszpanową zawierają substancje takie jak:

● acetamiprid – dostępny w preparacie Mospilan 20 SP. Substancja wynika do wnętrza tkanki rośliny. Gąsienice zatruwają się zjadają liście i giną po kilku godzinach,

● lambda-cyhalotryna – dostępny w preparacie Karate Gold. Środek działa na roślinę powierzchniowo. Zwalcza także inne choroby z udziałem np. mączlików, miseczników czy ochojników.

ikona podziel się Przekaż dalej