Jakie mrówki pojawiają się w mieszkaniu i co je wabi?

Niestety małe, niepozornie wyglądające mrówki mogą być tak dużym utrudnieniem jak kuna na strychu czy pleśń w doniczce z kwiatami. Dlatego przed rozpoczęciem walki z owadami, należy zapoznać się z przyczynami ich pojawiania się w domu lub w mieszkaniu.

W mieszkaniu przeważnie pojawiają się kolonie czarnych mrówek darniowych, mrówki faraona oraz gmachówki. Ich obecność nie jest przypadkowa, bowiem mrówki szukają smakowitego pożywienia. Mogą wędrować do niedokręconego słoika z miodem, niezabezpieczonego jedzenia lub miejsca składowania cukru.

Co więcej, mrówki przechodzące z pokoju i bytujące w mieszkaniu musiały znaleźć sobie drogę od zewnątrz. Skuteczny sposób na to, by pozbyć się problemu w mieszkaniu, to analiza szlaków komunikacyjnych owadów. W ten sposób możemy zauważyć, którymi ścieżkami wydostają się i wchodzą do budynku. Nieszczelne drzwi lub minimalne rozszczelnienie w oknie może być dobrym przejściem dla owadów.

Co na mrówki w domu? Domowe sposoby na odstraszanie czarnych mrówek

Najprostsze domowe sposoby polegają na odstraszaniu owadów z kuchni lub z pokoju. Większość produktów jest łatwo dostępna i bezpieczna dla ludzi, dzięki czemu możemy je stosować w mieszkaniu użytkowanym przez dzieci i zwierzęta.

Co na mrówki w domu będzie skuteczne? Problem możemy zlikwidować dzięki octowi, terpentynie oraz zwykłemu płynowi do mycia naczyń. Większość czarnych mrówek unika zapachu octu i płynu do mycia naczyń, z kolei terpentyna jest dla nich zabójcza. Dlatego połączenie tych trzech produktów to dobry sposób na to, by wytępić owady w mieszkaniu i pozbyć się ich z kuchni lub z pokoju.

Domowe sposoby i metody na odstraszanie to także zastosowanie ziół. Bez obaw możemy stosować świeżą lawendę, liście pomidora, proszek do pieczenia, sól i pieprz, który nanosimy w miejscu bytowania owadów. Zlikwidować problem możemy także za pomocą zwykłego cynamonu, który pomaga pozbyć się mrówek z pomieszczeń. Ten sam produkt możemy zastosować także na pleśń w doniczce. Jak wiadomo, pleśń w doniczce to nie tylko problem natury estetycznej. Długo utrzymująca się pleśń w doniczce może stanowić zagrożenie dla rośliny, a także wywoła pogorszenie jakości powietrza. Cynamon możemy posypać bezpośrednio na pleśń w doniczce, co pozwoli na szybkie usunięcie problemu, a jednocześnie odstraszy mrówki.

Kolejny domowy sposób polega na wykonaniu bardzo skutecznej, domowej trutki na mrówki. Do jego wykonania wystarczy nam niewielkie naczynko, żółtko jaja oraz boraks, który jest powszechnie stosowany do lutowania. Żółtko jaj to przysmak mrówek, które nie oprą się jego zapachowi. Wymieszanie go z boraksem stanowi skuteczną trutkę, pozwalającą zlikwidować całą kolonie owadów. Domowa trutka musi być umieszczona z dala od dzieci i zwierząt domowych. Należy ją wymieniać regularnie, najlepiej co trzy dni. Po pewnym czasie mrówki przestaną pojawiać się w pomieszczeniu. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem dezynsekcji.

Co na mrówki w domu? Dobry środek do kupienia w sklepie

Jeśli domowe sposoby na odstraszanie czarnych mrówek nie pomagają, możemy zlikwidować problem innymi sposobami. Najprościej będzie wytępić owady za pomocą specjalnych preparatów chemicznych. Dobrze dobrany środek jest atrakcyjny dla mrówki, która zanosi go do gniazda. Środek działa z pewnym opóźnieniem i pozwala wytępić całą kolonie owadów.

Dezynsekcja i usuwanie mrówek w domu, a także co na mrówki w domu - jak pozbyć się czarnych mrówek w mieszkaniu
Co na mrówki w domu, czyli skuteczne sposoby, jak usunąć mrówki, domowe sposoby i co odstrasza mrówki

Warto wiedzieć, że każdy środek powinien być stosowany z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Możemy nim skutecznie wytępić owady i zlikwidować całe gniazdo, jednak środek nie może być rozsypany w miejscu dostępnym dla dzieci bądź w przestrzeniach bytowania zwierząt domowych. Dobrym pomysłem będzie zatem wysypanie go trudno dostępnym zakamarku, do którego przychodzą owady.

W mieszkaniu możemy też stosować trutki w postaci aerozolu. Taki środek pozwala szybko wytępić owady, które aktualnie znajdują się w pomieszczeniu. Problem inwazji czarnych mrówek możemy także zlikwidować za pomocą specjalnych pułapek. Są to skuteczne metody na usunięcie robotnic. W ofertach sprzedaży pojawiają się także urządzenia emitujące odstraszające ultradźwięki. To dobry sposób na odstraszenie owadów i możemy go bezpiecznie stosować w różnych sytuacjach.

Niektóre odstraszacze nadają się także do odstraszenia większych intruzów. Dobrym przykładem jest kuna na strychu, która może wyrządzić wiele szkód. Kuna na strychy to częsty problem właścicieli posesji. Kuna na strychu wydaje nietypowe odgłosy, co może być utrapieniem w czasie nocnym. Na szczęście kuna na strychu reaguje na odstraszacze dźwiękowe, a także na specjalne preparaty zapachowe.

Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z innymi artykułami na tym portalu. Dowiesz się, jak zlikwidować gniazdo os z kuchni lub z posesji. Podpowiemy też, jak wybrać środek do usuwania silikonu. Dobry środek do usuwania silikonu umożliwia odnowienie wyglądu kabiny prysznicowej lub umywalki, a jednocześnie jest bezpieczny dla różnych materiałów. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno środek do usuwania silikonu z ceramiki, jak i środek do usuwania silikonu z drewna, szkła lub kamienia naturalnego.

ikona podziel się Przekaż dalej