Co najbardziej przyciąga szerszenie? Wyjaśniamy krok po kroku
O ile osa i pszczoła nie zaatakują, jeśli same nie znajdą się w zagrożeniu, o tyle szerszeń atakuje bez powodu. Na dodatek jego ukąszenie naprawdę boli i może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego lepiej wiedzieć, jak rozpoznać szerszenia, co zrobić, jeśli się pojawią i co przyciąga szerszenie. Sprawdź!
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szerszenie – najważniejsze informacje
Szerszenie samą obecność człowieka w swoim otoczeniu uważają za atak. Dlatego mogą użądlić w każdej chwili. Zwłaszcza w pobliżu gniazda – uważają, że to jest ich terytorium i po prostu bronią swojej królowej i jajek. Są bardziej spokojne niż niektóre gatunki os, jednak ludzie boją się ich bardziej niż innych podobnych owadów.
W Polsce występują szerszenie europejskie – mają około 3,5 cm długości, a ich żądło ma około 4mm. Wydaje się to niedużo, ale w porównaniu na przykład do niewielkich pszczół, są naprawdę ogromne. Mają pancerzyk w czarno-żółte pasy i wyraźnie zarysowane wcięcie pomiędzy odwłokiem a górną częścią ciała – podobnie jak osy mają „talię”. Ostatnio w naszym kraju gdzieniegdzie zaczęły także pokazywać się szerszenie azjatyckie. Są znacznie większe i znacznie bardziej zjadliwe – mają nawet 6 cm długości!
Ukąszenie szerszenia jest niebezpieczne. Jad szerszeni jest co prawda nie dużo bardziej szkodliwy niż jad osy czy pszczoły. Jeśli jednak ugryzie nas kilka osobników, może to doprowadzić nawet do śmierci. Ukąszenie szerszeni w szyję, okolice ust, język lub okolice nosa jest szczególnie niebezpieczne – opuchlizna może spowodować poważne problemy z oddychaniem. Kontakt z szerszeniem jest najbardziej szkodliwy dla alergików. Osoby uczulone na jad owadów, starsze i małe dzieci mogą szybko dostać wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego w tym wypadku trzeba od razu wezwać pogotowie lub jechać do szpitala. Osoby dorosłe, które po ukąszeniu mają wysypkę, obrzęki i czują się osłabione, także powinny szybko udać się do szpitala.
Szerszenie i ich aktywność i zwyczaje
Cechą charakterystyczną szerszeni jest ich aktywność w nocy. Nie lubią ludzi, nie interesują się ich jedzeniem, więc tak naprawdę rzadko mamy się z nimi jak spotkać. Tak naprawdę najczęściej do ukąszeń dochodzi, kiedy spotka się ich gniazdo w ogrodzie. Czasami wlatują do domu w nocy lub postanawiają zamieszkać w kratce wentylacyjnej.
Menu szerszeni składa się z małych owadów, soku roślin i nektaru. W przeciwieństwie do os, nie lubią słodyczy i ciast, więc raczej nie zlecą się do biesiadnego stołu na tarasie. Uwielbiają za to dojrzałe, słodkie owoce, zwłaszcza winogrona i gruszki. Często więc pojawiają się w sadach owocowych. Mogą żerować na owocach, które spadły z drzewa, więc trzeba zachować szczególną ostrożność – mogą ukąsić, kiedy będziesz przechodzić obok.
Co przyciąga szerszenie
Co przyciąga szerszenie oprócz dojrzałych owoców w sadzie? Czasami w nocy owady lecą do światła. Dostają się do mieszkań przez uchylone okna, podobnie jak komary. Poza tym na odwiedziny szerszeni narażone są osoby, które mieszkają w pobliżu lasów liściastych. Szerszenie mieszkają w koronach drzew, więc są one dla nich bardzo atrakcyjne. Zapach żywicy, zwłaszcza bzów, brzóz, jesionów i wierzb wabi je z daleka. Tak naprawdę szerszenie lubią także składowiska starego, rozkładającego się drewna. Mogą stworzyć sobie gniazdo wśród drewna pociętego do kominka, dlatego należy zachować ostrożność.
Szerszenie wabi także słodki zapach. Zwłaszcza jeśli chodzi o owoce, zwłaszcza nadgniłe lub bardzo mocno dojrzałe. Jak każdy owad, szerszeń leci też do światła, a ponieważ jest aktywny w nocy, może wlecieć do domu lub podlecieć do palących się świateł czy świeczek ustawionych na tarasie. Te latające owady ciągną także do otwartych zbiorników wody. Ale wcale nie chodzi o oczka wodne czy stawy, lecz raczej o zbiorniki na deszczówkę, beczki, fontanny czy nawet elementy dekoracyjne, w których zbiera się deszcz. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat szkodników.
Czego szerszenie nie lubią, czyli zwalczanie
Jeśli masz małe dzieci lub jesteś alergikiem, lepiej od razu usuń się z pola widzenia napotkanego szerszenia. Lepiej nie wchodzić mu w drogę. Spotkanie z pojedynczym osobnikiem zdarza się jednak rzadko. Ich obecność, zwłaszcza jeśli w krótkim czasie zauważysz więcej osobników, może oznaczać, że gdzieś w pobliżu domu jest gniazdo. Jeśli nie widzisz ich w ogrodzie, a notorycznie wlatują przez okno, niestety może okazać się, że ukryły swój dom gdzieś między drzewami lub nawet na podbitce dachu.
Niestety na szerszenie nie zadziała popularny środek na karaluchy lub na zwalczanie pluskiew czy muchozol. Tutaj trzeba zadziałać szerzej. Przede wszystkim gniazda szerszeni nie likwidujemy samodzielnie! Należy zadzwonić po pomoc strażaków! Doświadczeni strażacy najczęściej wykonują działanie późnym wieczorem, kiedy owady są mniej aktywne, ubrani w specjalne kombinezony. Szerszenie mogą jeszcze próbować odbudowywać gniazdo, ale trzeba je na bieżąco niszczyć. Należy zaznaczyć, że domowe sposoby na szerszenie, na przykład niszczenie gniazd wodą z węża ogrodowego są nieskuteczne, a na dodatek mogą sprowokować owady do ataku.
Aby ochronić się przed wlatywaniem owadów do domu, można spróbować odstraszyć je tym, czego nie lubią. Znając zwyczaje i upodobania szerszeni, wiadomo, że najbardziej nieodpowiada im olejek goździkowy i ocet. Nie lubią także zapachów, które dla ludzi są bardziej przyjemne – palona kawa, olejek z drzewa herbacianego. W sklepach dostępne są także spreye przeznaczone do walki z szerszeniami. Lepiej sięgnąć po nie niż po środek na karaluchy czy na zwalczanie pluskiew.