Odstraszanie gołębi - bezpieczne kolce i siatki

Kolce to skuteczny sposób, by przegonić gołębie z parapetów, okapów elewacji i różnych elementów architektonicznych. Uniemożliwiają zakładanie gniazd i zniechęcają, a nawet uniemożliwiają siadanie. Spotykane ciągle jeszcze w sprzedaży metalowe kolce, mogą poranić ptaki i zdecydowanie ich nie polecamy. Podobnie jak drewniane zaostrzone patyki. Należy pamiętać o tym, że okaleczanie ptaków jest niezgodne z prawem i karalne. Jak odstraszyć gołębie w humanitarny sposób? Pomogą w tym kolce plastikowe. Dostępne są w sprzedaży w różnych wariantach i wysokościach. Za 1m listwy z kolcami zapłacimy od 6 zł. Wystarczy przykręcić ją w miejsce, z którego chcemy wypłoszyć gołębie. Gotowe moduły można przycinać do pożądanej długości i szerokości. Są estetyczne i działają w humanitarny sposób.

Siatka na balkonie uniemożliwia skutecznie zasiedlenie go przez ptaki. Warunkiem jest zamontowanie siatki w sposób szczelny, tak, by nie pozostały żadne szczeliny. Ptaki szybko je zlokalizują i zabezpieczenie nie spełni swojej funkcji. Siatka dostępna jest w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych już od 5 zł za 1m2. Do wyboru są siatki wykonane z polipropylenowych żyłek, nylonu lub wzmocnione drutem. Możemy zamontować je samodzielnie. Niestety, chociaż jest to rozwiązanie skuteczne to ma również wady. Nieprofesjonalnie założona obniża estetykę balkonu. Zwłaszcza w przypadku balkonów o skomplikowanej, nietypowej budowie montaż może być trudny. Wtedy warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Efekty będą z pewnością znacznie lepsze. Siatka nie tylko odstrasza gołębie z balkonu, ale chroni kota przed ucieczką z mieszkania.

Jak odstraszyć gołębie - straszaki i preparaty chemiczne

Sprawdzonym sposobem na odstraszanie gołębi są straszaki. Mogą to być: fałszywe kruki, sowy, sztuczne węże, plastikowe butelki, reklamówki, plastikowe butelki czy wiatraczki. Najbardziej estetyczne są fałszywe ptaki drapieżne oraz wiatraczki. Sztucznego kruka kupimy w cenie od 10 do 30 zł. Ma realistyczny wygląd i może być ozdobą balkonu. Wystarczy przytwierdzić go do doniczki czy poręczy, by wypłoszyć gołębie. Można go także podwiesić na haczyku. Poruszający się pod wpływem wiatru przegoni wszystkie ptaki. Decydując się na zakup sztucznego drapieżnika, warto sprawdzić, czy na sąsiednich balkonach nie znajdują się już takie okazy. Jeżeli będzie ich dużo, to gołębie szybko przestaną się ich obawiać. Chcąc skutecznie wypłoszyć ptaki z balkonu, można dodatkowo odtwarzać dźwięki kruka. Kolejnym straszakiem są dziecięce, kolorowe wiatraczki oraz dzwonki wietrzne. Przyczepione do balustrady balkonu lub podwieszone, będą sposobem na wypłoszenie gołębi. Chociaż są tanie, to ich walory estetyczne są niewielkie. Plastikowe butelki czy zawieszone na balkonie reklamówki foliowe skutecznie mogą wystraszyć gołębie, lecz oszpecają balkon i łatwo mogą zaśmiecić okolicę, dlatego zdecydowanie ich nie zalecamy. Sprawdź także ten artykuł o skutecznym odstraszaniu ptaków.

Dla osób zastanawiających się jak odstraszyć i przegonić gołębie dobrym rozwiązaniem będą preparaty chemiczne, których zapach odstrasza ptaki. Dostępne są one w różnych postaciach. Może to być proszek rozpuszczalny w wodzie, którym spryskuje się balkon czy parapet. Sklepy oferują także preparaty do odstraszania w formie aerozolu. Ich wadą jest krótka skuteczność. Opryskiwanie należy powtarzać co jakiś czas, zwłaszcza po intensywnych opadach deszczu. Tego rodzaju środki kosztują od 15 do 35 zł. Zapach naftaliny również odstrasza gołębie, przy czym jest nieprzyjemny także dla domowników. Można umieścić w otwartych pojemnikach na balkonie kulki naftaliny. Gołębie nie lubią także odświeżaczy powietrza. Wystarczy kupić niedrogi odświeżacz, który samoczynnie wydziela zapach co określony czas. Decydując się na środki chemiczne do odstraszania ptaków, warto wybierać biodegradowalne preparaty ekologiczne. Jeżeli na balkon wychodzi kot lub pies, należy upewnić się, że składniki odstraszacza mu nie zaszkodzą.

Którą metodę odstraszania wybrać?

Jak przegonić gołębie z parapetów i z balkonu? Siadające na balkonie i parapecie gołębie zanieczyszczają je, przenoszą choroby i niszczą rośliny doniczkowe. Chcąc uniknąć brudu i wypłoszyć te uciążliwe ptaki, można zastosować różne metody równocześnie. Oprócz zamontowanych kolców na parapetach można osłonić balkon siatką. Jeżeli siatka nam nie odpowiada to czym wystraszyć ptaki? Sztuczny kruk i zapach środka chemicznego zwiększają szansę na skuteczność. Jeżeli dodamy do tego odgłosy ptaków drapieżnych, wtedy gołębie znikną z parapetów. Metody odstraszania warto z sobą łączyć, pod warunkiem, że żadna z nich nie jest szkodliwa dla otoczenia i nie robi krzywdy ptakom. Skutecznie odstrasza urządzenie dźwiękowe, lecz jest ono mało ekologiczne i może szkodzić także domowym zwierzętom, a nawet ludziom.

Gołąb siedzący na balkonie, a także środki, odstraszacze, metody, zapachy oraz specjalistyczne porady
Jak odstraszyć gołębie, czyli najlepsze sposoby na odstraszenie gołębi, zapachy, specjalistyczne środki

Bardzo istotną sprawą jest utrzymanie porządku na balkonie i niedokarmianie gołębi. Te udomowione ptaki szukają bliskości człowieka, który je dokarmiał. Zagracony balkon sprzyja założeniu gniazda. Mają na nim spokój, który zachęca do gniazdowania. Gdy tylko zaobserwujemy, że ptak buduje gniazdo, należy działać natychmiast. Nie zapominajmy o tym, że gołębie są pod ochroną. Nie wolno niszczyć ich gniazd, gdy złożą jaja. Dopiero gdy młode gołąbki opuszczą gniazdo, będzie można je usunąć. Lepiej tego uniknąć i nie dopuścić zadomowienia się gołębi. Nie wolno stosować metod, które okaleczają ptaki. Zrezygnujmy z drucianych koców bez nakładek, które są trudne w montażu i sprawiają ptakom ból. To żywe i czujące istoty, a za ich udomowienie odpowiada człowiek. Dlatego stosujmy metody odstraszania, które są dla nich bezpieczne.

Jak odstraszyć gołębie? Chociaż sąsiedztwo gołębi jest uciążliwe, to odstraszanie nie może sprawiać im krzywdy. Dlatego decydując, czym je wystraszyć, należy wybierać metody skuteczne, a równocześnie bezpieczne dla ptaków. Plastikowe kolce, siatki, sztuczne ptaki i preparaty chemiczne mogą skutecznie wypłoszyć je z balkonu i z parapetu.

ikona podziel się Przekaż dalej