Odstraszanie wróbli – jak je przegonić?

Z pewnością każde forum ogrodnicze czy mieszkaniowe pełne jest pytań o to, jak przepędzić niechcianych intruzów z balkonu czy z dachu domu. Wśród niechcianych gości są insekty, koty, kuny, myszy czy wróble. Choć większość tych zwierząt jest niegroźna dla człowieka, to potrafią one wyrządzić szkody materialne w gospodarstwie domowym czy na ogrodzie. Odstraszanie wróbli to problem, który zostanie poruszony w poniższych rozdziałach.

Czego boją się wróble? Zapewne będą to różne odgłosy ptaków drapieżnych czy efekty świetlne. Aby przepędzić niechcianych gości, trzeba zrobić to w miarę humanitarnie, ponieważ wróble podlegają pod ochronę gatunkową. Nie można ich wytępić, a jedynie przegonić z podwórka. Zatem jak odstraszyć wróble skutecznie, ale bez szkody dla nich? Wystarczy zrobić kilka prostych rzeczy, aby cieszyć się spokojem na podwórku czy na balkonie.

Podczas odstraszania wróbli można wybrać domowy sposób z wykorzystaniem niedrogich przyborów lub też zainwestować w solidniejsze rozwiązania. Problem uciążliwych wróbli w przyszłości może zamienić się w konieczność remontu elewacji, dachu czy codziennym sprzątaniem podwórka. Wróble potrafią robić dziury w elewacji czy brudzić ją przez swoje odchody. Podobnie będzie w przypadku ogrodu, gdzie ptaki mogą wyrządzić szkody wśród zieleni. Wróble to nie tylko przyjemne dla ucha ćwierkanie pod dachem czy na parapecie.

Jak pozbyć się skutecznie wróbli z domu i z balkonu?

Dobrym rozwiązaniem, aby przepędzić i pozbyć się wróble jest montaż specjalnych kolców na dachu. Taka opcja skutecznie odstrasza ptaki od domów jednorodzinnych. Obecnie dostępne aplikacje kolców są tak zaprojektowane, aby pozbyć się wróbli bez uszczerbku na odbiorze wizualnym budynku. Co więcej, mając na uwadze dobro ptaków, można zrobić tak, żeby kolce miały zaokrąglone końcówki. Taki sposób efektywnie ich odstraszy, ale nie wytępi.

Producenci zabezpieczeń naprzeciwko wróblom w swoje ofercie mają również siatki pod dach, na elewację czy na balkon. Dzięki temu nie będą one miały dostępu do miejsc, w których potencjalnie mogą zrobić szkody. Warto pamiętać, że wróble często pod dachem tworzą swoje gniazda. Dwa podane powyżej sposoby na to, jak odstraszyć wróble są wysoce zalecane, ale pociągają za sobą również koszty finansowe. Jak w takim razie przegonić wróble z ogrodu czy balkonu bez wysokiego nakładu pieniężnego?

Jak odstraszyć wróble? Znane sposoby

Aby w humanitarny sposób wytępić wróble bez wyrządzenia im krzywdy, można skorzystać z prostych i praktycznych porad wielu użytkowników każdego forum ogrodniczego. Wystarczy wiedzieć, czego boi się każdy wróbel, aby móc przygotować skuteczne jego odstraszenie. Pierwszym przykładem świetlne, które oślepią ptaki na drodze do balkonu czy ogródka. Z pewnością każdy widział na balkonach bloków czy w podwórkowych rabatach płyty CD. Do czego one służą? W jaki sposób mają odstraszyć wróble? Promienie słoneczne odbijają się od powierzchni płyty CD i wiązka wytworzonego światła oślepia wróble. Pomimo postępu technologicznego i stopniowej eliminacji płyt CD, w każdym domu znajdzie się jakaś jedna płytka do wykorzystania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat skutecznego odstraszania ptaków.

Kolejnym tanim rozwiązaniem na to, aby przepędzić wróble, jest zastosowanie charakterystycznych zapachów, których nie lubią te ptaki. Jednym z nich jest zapach benzyny, ale niestety dla człowieka również jest to drażniąca woń, dlatego ten pomysł odpada. Z powodzeniem można jednak wykorzystać ocet, którym w niewielkich ilościach nie będzie dla domowników problemem. Jak zastosować ocet do odstraszenia wróbli? Wystarczy nalać na szmatkę odrobinę octu i przetrzeć nią lubiane przez wróbli miejsca takie jak parapety, balustrady balkonu czy altany ogrodowe. Z uwagi na silne działanie octu, trzeba najpierw sprawdzić go na niewidocznym skrawku konstrukcji. W wyjątkowych sytuacjach może dojść do odbarwienia powierzchni przetartej octem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii szkodniki