Kuna leśna a kuna domowa

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że występują dwa gatunki kuny - kuna leśna oraz kuna domowa. Okazuje się, że różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale również sposobem bycia. Kuna leśna często określana jest również mianem tumaka. Różni się ona od gatunku kuny domowej tym, że na podgardlu znajduje się biała plama.

Kuna domowa jest najczęściej spotykanym gościem w naszych domach. Chętnie osiedla się na strychach, w piwnicach, szopach oraz garażach. Prowadzi ona nocny tryb życia, w związku z tym jest duże prawdopodobieństwo, że ją usłyszymy w czasie jej grasowania na poddaszu. Pozostawia po sobie odchody, po których również możemy zauważyć jej obecność na terenie domu lub budynków gospodarczych. Najbardziej wzmożony tryb życia posiada ona w okresie lęgowym. Wtedy poszukuje schronienia, aby urodzić a następnie wychować młode.

Kuna leśna ze względu na swój samotniczy tryb życia, raczej unika siedlisk ludzkich. Dlatego raczej nie mamy z nią problemu w swoim miejscu zamieszkania. Rzadziej możemy ją spotkać w opuszczonych sadach owocowych. Jednak, gdy zauważy człowieka, to trzyma się od niego z daleka. W związku z tym, jeżeli na strychu lub w piwnicy znajdziemy odchody kuny, to możemy być pewni, że należą one do kuny domowej.

Czego się boi kuna?

Wbrew pozorom kuna nie jest dość płochliwym gryzoniem. Nie boi się zwierząt domowych, zatem bardzo rzadko ucieka przed kotami lub psami. Zwierzę czuje największy respekt przed innymi leśnymi drapieżnikami. Do nich zaliczają się lisy, wilki oraz borsuki. Zatem osiedlając się w naszych domach, rzeczywiście wybiera dla siebie dość bezpieczną kryjówkę.

To wcale nie oznacza, że nie mamy jej usunąć z terenu naszej posesji. Niestety zwierzę wyrządza bardzo dużo szkód. Przede wszystkim kuna jest bardzo uciążliwym gryzoniem, jeżeli chodzi o hałas. Jest to męczące, szczególnie w nocy - w końcu zwierzę prowadzi nocny tryb życia. W miejscu pobytu pozostawia liczne odchody, a także resztki pokarmu. Kuna zajada się jajami, ptactwem, żabami, a także mniejszymi gryzoniami. Rozkładające się szczątki pokarmu będą wydzielać niezwykle nieprzyjemny zapach, który często będzie trudno dokładnie zlokalizować. Ponadto zwierzę dewastuje izolację termiczną, folię dachową, a nawet przegryza kable. W związku z tym, po kilku latach zamieszkiwania kuny na strychu, poddasze będzie nadawać się do remontu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z cennikiem zwalczania kuny domowej.

Jak pozbyć się kuny - 5 sposobów

Mając na uwadze, czego się boi kuna, ciężko będzie ją wypędzić z naszego domu. Dlatego trzeba czasami sięgnąć po specjalny odstraszacz na kuny bądź specjalne pułapki, aby ją móc złapać i wywieźć do lasu. Należy pamiętać o tym, że kuna domowa jest dość sprytnym i przebiegłym gryzoniem, który potrafi wiele pułapek skutecznie ominąć. Zatem czasami będziemy musieli skorzystać z kilku różnych sposobów, aż w końcu uda nam się ją przepędzić ze swojej kryjówki.

Kuna leśna lub kuna domowa w rynnie domu, a także jak się pozbyć kuny i czym odstraszyć
Czego się boi kuna domowa i kuna leśna, czyli porady, jak się pozbyć kuny

5 skutecznych sposobów, na to jak się pozbyć kuny:

  • Pułapka z zapadkami - żywołowna pułapka pozwoli na złapanie zwierzęcia, a także późniejsze bezpieczne wywiezienie jej do lasu. Mocowanie pułapki powinno odbywać się w rękawicach.  W innym przypadku gryzoń wyczuje nasz zapach, a to jest jeden z elementów czego się boi kuna. W pułapce montujemy przynętę w postaci jaja lub mięsa. Dobrze jest postawić pułapkę w miejscu, w którym znajdziemy odchody kuny.
  • Ultradźwiękowy odstraszacz na kuny - jest to nieuciążliwy dla człowieka sposób na to, aby pozbyć się gryzonia. Odstraszacz na kuny działa w oparciu o częstotliwość dźwięku w przedziale od 7 do 65 kHz. Tego typu urządzenie warto zamontować na ścianie lub pod dachem.
  • Siatka ochronna przed kunami - poszukując sposobu na to, jak się pozbyć kuny z pewnością sprawdzi się specjalna siatka ochronna. Jak wiadomo, kuny są gryzoniami, które chętnie przegryzają kable samochodowe. Aby ograniczyć im dostęp do auta, pod pojazdem możemy rozłożyć specjalną siatkę. Mając na uwadze, czego się boi kuna, siatka jest jednym z elementów, za którymi gryzonie nie przepadają. Dlatego nie będą kłaść na niej swoich łap, przez co nie dochodzą do pojazdu.
  • Kolce na kuny - tego typu odstraszacz na kuny montuje się na pionowych rynnach. Dzięki temu zwierzę bez szkody dla siebie, ma ograniczony dostęp do poddasza.
  • Zmywacz zapachu kuny - jest to środek w sprayu, który pozwala na wyeliminowanie przykrego zapachu pozostawionego przez kuny. Drapieżniki te pozostawiają po sobie zapach w celu zaznaczenia swojego terytorium. Dzięki temu pamiętają do jakiego miejsca mogą wrócić, a nawet przywabić osobniki płci przeciwnej. Pozbywając się zapachu pozostawionego po kunach, minimalizujemy ryzyko ich powrotu na teren naszego domu.
ikona podziel się Przekaż dalej