Jak się pozbyć kreta z ogrodu? Oto najlepsze sposoby
Kret europejski (Talpa europaea) waży zaledwie 60 do 120 g. Mimo niewielkiej masy to miłe zwierzątko o aksamitnym futerku jest niezmordowanym kopaczem, który licznymi kopcami i systemem podziemnych tuneli potrafi niejednego ogrodnika doprowadzić do rozpaczy. Kret jest właściwie bardzo pożyteczny: zjada drutowce, pędraki i ślimaki nie zagryzając ich wcale korzeniami roślin. Kiedy jednak za bardzo rozszaleje się w ogrodzie, trzeba skłonić go do opuszczenia terenu.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kret w ogrodzie – identyfikacja nieproszonego gościa
Kret to nie karczownik ziemnowodny
Jako zdeklarowany mięsożerca kret nie interesuje się w czasie poszukiwania pożywienia jakimiś bulwami albo korzeniami roślin. Za ewentualne szkody w tym zakresie kreta nie można obarczać odpowiedzialnością. W jego diecie znajdują się natomiast dżdżownice, ślimaki, drutowce, pędraki i inne larwy owadów, jak również pająki i myszy. Trzeba też wiedzieć, że krety poza okresem godowym są typowymi samotnikami i nie znoszą w swoim rewirze ani innych przedstawicieli swojego gatunku, ani karczowników. A ponieważ terytorium kreta może obejmować nawet pół hektara powierzchni, karczowniki zostają wypchnięte z całego ogrodu.
Jest to duża zaleta, ponieważ karczownik ziemnowodny jest znanym szkodnikiem roślin ogrodowych. Dzięki podziemnym tunelom, które ciągną się na długości kilkuset metrów, kret spulchnia ogrodową glebę i ją napowietrza. Sprawniej odbywa się też odpływ wody do głębszych warstw ziemi, jako że krecie korytarze działają jak rury drenażowe.
Ciężka praca fizyczna kreta podczas podziemnych wykopów wymaga dużego nakładu energii. Zwierzę potrzebuje dziennie od 20 do 50 g pożywienia, czyli około połowy swojej masy. Pozbawiony jedzenia przez kilkanaście godzin, umrze z głodu. Dlatego też obok podziemnego gniazda buduje spiżarnię, w której gromadzi zapas dżdżownic na zimę. Są one sparaliżowane umiejętnym cięciem chirurgicznym, a bywa ich nawet kilkaset sztuk.
Nie każdy kopiec w ogrodzie należy do kreta
Często bywa, że kopce i korytarze przypisywane kretowi są w rzeczywistości dziełem karczownika ziemnowodnego. Po bliższej obserwacji można dzieła obu gatunków łatwo rozróżnić. Wyrzucone ziemne kopce kreta są zwykle wyższe i nie ma w nich korzeni oraz resztek roślinnych. Otwór znajduje się z reguły pośrodku nasypu, podczas gdy u karczownika leży przeważnie nieco z boku. Przekrój korytarza kreta jest przy tym okrągły albo poprzecznie owalny, a karczownika owalny w pionie.
Jeśli ktoś nadal nie jest przekonany, czyjego autorstwa są kopce, może zrobić pewną próbę: Trzeba odkryć w pewnym miejscu korytarz i sprawdzić to miejsce następnego dnia. Jeśli korytarz będzie ponownie zamknięty, gościem w ogrodzie jest najpewniej karczownik. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Jak pozbyć się kreta z ogrodu?
Sposób na kreta, czyli wykorzystanie słabych stron zwierzątka
Trudno oczekiwać od każdego właściciela ogrodu radości z powodu osiedlenia się kreta. Widok ziemnych kopczyków na wypielęgnowanym trawniku może niejednego doprowadzić do rozpaczy. Chociaż te małe zwierzęta w ogrodach nie są prawnie chronione, to jednak istnieje wiele metod, aby je skutecznie wypłoszyć i trutka na krety nie powinna być stosowana.
W ciągu długiego czasu wspólnego życia na jednym terenie ludzi i kretów, ci pierwsi wymyślili niezliczone ilości sposobów, aby tych drugich się pozbyć. Wiele z nich prowadzi do śmierci współmieszkańców ogrodu. Przedstawiamy kilka metod z grupy ekologicznych i przyjaznych kretom. Gwarancji na skuteczne ich działanie jednak nie możemy udzielić. Wykorzystują one trzy strefy szczególnej wrażliwości tych zwierząt:
- krety nie lubią ostrych zapachów;
- krety nie lubią głośnych i/albo ciągłych odgłosów w tle;
- krety nie lubią wstrząsów w swoim rewirze.
Jak pozbyć się kreta drażniąc jego węch?
Krety są prawie ślepe, ich maleńkie oczka mogą prawdopodobnie rozróżniać tylko jasność i ciemność. Za to posiadają w najwyższym stopniu wrażliwe noski. Mocnych, drażniących zapachów krety zdecydowanie nie znoszą. Do stosowania można polecić wiele domowych środków, jak na przykład kwaśne mleko, sierść psa, ocet, roztarte gałązki żywotnika albo gnojówka z piołunu lub pokrzywy. W sprzedaży istnieje też odstraszacz na krety o bardzo intensywnym zapachu.
Dawno sprawdzonym i skutecznym środkiem, działającym jak odstraszacz na krety jest alkohol. Zwierzęta są takimi abstynentami, że opuszczają nie do wytrzymania pachnące korytarze i ogród. Mało tego, wystarczą puste butelki po alkoholu, które wkłada się w korytarze otworami do dołu. Intensywny zapach rozchodzi się szybko po całym systemie chodników. Im mocniejszy napój, tym bardziej reagują na niego krety. Promień działania jednej butelki wynosi 3-5 m.
Innym środkiem dostępnym powszechnie w kuchni, a odstraszającym krety jest czosnek. Nie tylko wampiry reagują nerwowo na zapach czosnku; również krety nie są zachwycone ostrym aromatem cebulek tworzących główkę. Ząbki czosnku rozciera się i umieszcza głęboko w kopcu kreta. Niepożądany lokator ogrodu opuści straszne miejsce bez chwili zwłoki.
Przy tych wszystkich preparatach ważne jest, aby źródło zapachu rozłożyć równomiernie na cały system korytarzy. Co parę metrów odkrywa się w tym celu kanał i umieszcza środek zapachowy. W zależności od pogody trzeba wymieniać go co najmniej raz w tygodniu, aż przestaną się pojawiać nowe kopce.
Jak pozbyć się kreta męcząc jego słuch?
Także zmysł słuchu kreta jest niezwykle wyostrzony. Zwierzątko nie znosi szczególnie głośnych i długotrwałych hałasów. Często dobrowolnie opuszcza niegościnny teren, szukając daleko spokoju. Klasyczny akustyczny sposób na kreta polega na skośnym umieszczeniu w ziemi butelek, na których wiatr wygrywa melodie. Skuteczne są również własnoręcznie zmajstrowane małe wiatraki, które hałasują i przekazują drgania dźwiękowe do ziemi poprzez metalowe pręty.
Działanie urządzeń ultradźwiękowych dostępnych w handlu jest kontrowersyjne – niektórzy ogrodnicy-amatorzy chwalą jednak tę metodę. Także częste koszenie trawy kosiarką spalinową wywołuje wiele hałasu i odstrasza krety – przynajmniej na okres pielęgnacji trawnika. Możliwość długotrwałego hałasu zapewniają kosiarki-roboty, samodzielnie poruszające się po zielonym dywanie. Szum maszyny w połączeniu z irytującymi wibracjami skłania krety do odejścia z ogrodu.
Jak pozbyć się kreta wywołując drgania gruntu?
Kolejna rzecz, której kret w swoim podziemnym labiryncie korytarzy nie znosi, to wibracje. Wstrząsy grożą zawaleniem się jego przestrzeni życiowej, zrujnowaniem całego podziemnego świata. Takiego stresu nie zniesie żaden kret i szybko wyniesie się w bardziej stabilne sejsmicznie rejony.
Drażniące krety wstrząsy mogą wywołać w ekologiczny sposób na przykład:
- depczące kopyta końskie;
- biegające dzieci;
- kosiarka spalinowa.
Pułapka na kreta i inne metody
Pułapki do odłowu kretów i karczowników umożliwiają zredukowanie ich liczby w ogrodzie. Pułapka na kreta powinna być umieszczona w korytarzu i regularnie kontrolowana. Schwytane zwierzęta należy przenieść na bezpieczną odległość. Zarówno trutka na krety, jak i pułapki zabijające zwierzęta nie powinny być stosowane. Nowo zakładane trawniki może zabezpieczyć siatka na krety. Poziomo wkopana zapora przez długie lata zapobiegnie kopaniu pionowych korytarzy i sypaniu kopców przez krety.
Naturalni wrogowie kreta są naszymi sojusznikami
Kret, jak każdy gatunek w przyrodzie, ma swoich naturalnych wrogów. Należą do nich na przykład: myszołów, sowa, czapla, lis, kuna, łasica i tchórz. Ponieważ rzadko wychodzi na powierzchnię, na ogół jest przed nimi dobrze chroniony. Czasem tylko mała łasiczka przedostanie się do kreciego korytarza. Psy i koty domowe również chwytają krety, chociaż ich nie zjadają.
Jeśli w ogrodzie zadomowiło się dużo kretów albo karczowników, należy stworzyć warunki do pobytu w nim drapieżników. Stosy gałęzi i sterty kamieni mogą zachęcić do zamieszkania kuny i łasice. Wysoka żerdź z poprzeczką pozwoli myszołowom na polowanie z zasiadki. Po pewnym czasie powstanie stan równowagi w ogrodowym środowisku.