Jaką trutkę na kreta wybrać? Rodzaje, ceny, skuteczność, porady
Małe zwierzątko porośnięte gęstym, lśniącym futerkiem. Aż trudno uwierzyć w to, że taki niewielki ssak może wyrządzić takie duże szkody! Kret w ciągu jednej nocy może zniszczyć dobrze utrzymany trawnik, zasiać spustoszenie wśród kwiatów lub zająć się warzywami. Drugim tak poważnym szkodnikiem są nornice. Co zrobić, kiedy w ogrodzie pojawi się kret? Podpowiadamy!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kret – kilka podstawowych informacji dla ogrodników
Zanim zaczniesz walkę z kretem, musisz wiedzieć, że to dość uciążliwa i nierówna gra. Niestety, jeśli chcesz wykorzystać humanitarne sposoby i nie chcesz sięgnąć po trujące środki na krety, może to oznaczać, że przez długi czas to kret będzie górą. Te zwierzęta są kompletnie ślepe, ale za to mają doskonały słuch i węch. Dlatego świetnie sprawdza się odstraszanie zapachami i dźwiękami.
Należy wiedzieć, że kret jest pod częściową ochroną. Oznacza to, że na terenie swojego ogrodu, gdzie jest szkodnikiem, możesz go wyeliminować, ale poza nim nie możesz nic z nim zrobić. Mimo wszystko jednak warto zastanowić się nad tym, czy silna trucizna to naprawdę dobre rozwiązanie i czy nie lepiej po prostu przegnać go z terenu ogrodu.
Krety niestety działają bardzo szybko. W ciągu jednej nocy mogą doszczętnie zrujnować trawnik. Robią to poprzez budowanie długich tuneli tuż pod warstwą darni. Na dodatek od czasu do czasu na biegu tuneli wykopywane są kopce, przez które kret wyrzuca nadmiar podłoża. Takie dziury w ziemi są nie tylko mało atrakcyjne, przede wszystkim są jednak po prostu niebezpieczne – nie jest trudno się o nie potknąć i przewrócić.
Trutka na krety – jaką wybrać?
Trutka na krety to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na pozbycie się tych szkodników na dobre. Tego rodzaju środki to najczęściej przynęty, które pachną w sposób zachęcający dla zwierzaka. Jest to jednak silna trucizna, po spożyciu której krety giną.
Skuteczna trutka znajduje się w ofercie firmy Zielony Dom, która proponuje środek w płynie Pożegnanie z Kretem. Jednak trutka na krety może mieć bardzo różne formy – może to być żel, płyn lub granulat. Środki tego rodzaju z reguły działają i na krety, i na inne szkodniki, jak turkucie podjadki czy myszy. Można zastosować to także jako sposób na zwalczanie nornic.
Dobrze sprawdzają się także świece dymne. Taki produkt w swojej ofercie ma marka Bros. Świece wytwarzają gęsty dym, który albo odstrasza zwierzaki, albo działa trująco. Świece Bros sprzedawane są po trzy sztuki i ma to dużo sensu, albowiem powinno się je umieścić we wszystkich kopcach, czyli wyjściach z tuneli. Jeśli kret będzie miał szansę zniknąć w innym tunelu i uniknąć kontaktu z dymem, ich zastosowanie na nic się nie zda. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z cennikiem siatki przeciwko kretom.
Sposoby na krety – odstraszacze
Jak się pozbyć kreta, jeśli nie chcesz go zabijać? Na to także jest wiele sposobów. Skuteczna trutka to najpewniejsze rozwiązanie, ale możesz spróbować zastosować odstraszacze – środki na krety, które spowodują, że futerkowy szkodnik szybko przeprowadzi się z daleka od twojego ogrodu.
Te sposoby to wspaniały odstraszacz kun, nornic i myszy, działa nie tylko na kreta. Ponieważ te zwierzęta mają bardzo wyczulony węch i słuch, to właśnie na tych zmysłach działają odstraszacze. Dużym powodzeniem cieszą się produkty emitujące dźwięki, które docierają wyłącznie do krecich uszu. Są niesłyszalne przez ludzi i zwierzęta domowe, dlatego można je spokojnie zastosować w ogrodzie. Skuteczne jest także odstraszanie zapachami. Tutaj z pomocą przychodzą zarówno chemiczne środki na krety, jak i domowe sposoby. Te zwierzęta nie lubią bazylii, aksamitki i czosnku. Włożenie kilku ząbków tego ostatniego do tuneli to naprawdę dobry sposób na to, by szkodnik wyprowadził się na dobre.
Chroń trawnik przed kretami
Już na etapie zakładania trawnika i ogródka warzywnego czy kwiatowego można zadbać o to, by krety czy nornice nie zrujnowały naszego wysiłku. W przypadku kretów najlepszym sposobem jest siatka. Zakłada się ją pod darń – rozkłada na podłożu tuż przed wysypaniem nasion lub rozłożeniem trawnika z rolki. Dzięki temu krety nie będą mogły przekopać się przez trawnik i zrezygnują z żerowania w twoim trawniku. Siatka nie szkodzi trawie, darń ma niezbyt głębokie korzenie, więc to nie ma żadnego zdarzenia.
Tego rodzaju siatki mogą także chronić przed innymi szkodnikami, jak nornice. Raczej nie rozkłada się ich w ogrodzie, ponieważ warzywa i kwiaty mogą mieć głębszy system korzeniowy. Zwalczanie nornic i kretów polega głównie na ochronie roślin cebulowych, które mogą być ich przysmakiem (zwłaszcza nornic i myszy). Rośliny sadzi się w gęstym metalowym lub plastikowym koszyczku, które chronią cebule i bryłę korzeniową przed podgryzaniem. To czasami najlepsze rozwiązanie, o wiele lepsze niż silna trucizna.