Jaki preparat na ślimaki? - rodzaje, ceny, skuteczność, porady praktyczne
Ślimaki w ogrodzie stają się prawdziwą zmorą wielu ogrodników. Ich obecność może zagrażać roślinom uprawnym, dlatego wiele osób decyduje się na zwalczanie szkodników. Jak dobrać preparat na ślimaki? Czy warto postawić na środek chemiczny? A może lepiej zdecydować się na zwalczanie ślimaków bez skorupy przy pomocy domowych sposobów? Podpowiadamy.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zwalczanie ślimaków bez skorupy w ogrodzie – jaki produkt będzie skuteczny?
Środek chemiczny na ślimaki – możliwości zastosowania
Zwalczanie ślimaków w ogrodzie może być dość uciążliwe. Na szczęście w ofertach sprzedaży pojawia się coraz więcej skutecznych preparatów chemicznych, które ułatwiają utrzymanie porządku w ogrodzie. Środki na ślimaki nazywa się moluskocydami. Możemy wybrać preparaty w formie oprysków, granulki bądź płyny. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości rozprowadzenia preparatu.
Chemiczny preparat na ślimaki nie musi być szkodliwy dla środowiska naturalnego. W ofertach sprzedaży pojawia się coraz więcej ekologicznych i co istotne, skutecznych produktów. Zarówno granulki, jak i oprysk mogą być bezpieczne dla innych zwierząt, które odwiedzają nasze ogrody. Dobrze dobrany środek chemiczny nie będzie zagrażał jeżom ani dżdżownicom.
Za wysoce skuteczny preparat na ślimaki uważa się produkty na bazie fosforanu żelaza. Może to być środek chemiczny w postaci oprysku bądź granulki, które należy rozsypać w ogrodzie. Fosforan żelaza jest dodatkowo nawozem sztucznym. W niewielkich dawkach nie jest niebezpieczny dla innych zwierząt, a dodatkowo pełni rolę sztucznego nawozu. Środek chemiczny na bazie fosforanów żelaza idealnie sprawdza się w uprawie warzyw (głownie sałaty, kalafiorów i brokułów. Opryski bądź granulki mogą być również wykorzystane przy uprawach kwiatowych oraz przy większych uprawach zbóż.
A może naturalny preparat na ślimaki?
Ekologiczne uprawy w ogrodzie mogą być skutecznie zabezpieczone za pomocą naturalnych sposobów. Ślimaki bez skorupy unikają niektórych zapachów. Jednym z nich jest zapach kawy. Wystarczy rozsypać ją w ogrodzie, w pobliżu upraw. Dzięki temu ślimaki zaczną unikać danych miejsc. Na takiej samej zasadzie działa cynamon, który rozsypujemy w pobliżu roślin uprawnych.
Na ślimaki może zadziałać również soda oczyszczona. Ten naturalny środek będzie skuteczny, jeśli rozsypiemy go w pobliżu roślin (tak samo jak cynamon bądź kawę). Niestety ten naturalny środek nie sprawdzi się w formie oprysku, a dodatkowo wymaga regularnego uzupełniania. Należy uważać, by nie posypać nim naziemnych części roślin, bowiem może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Co ciekawe dużą popularnością cieszy się również soda oczyszczona na ziemiórki.
Miłośnicy ekologicznych rozwiązań mogą zastosować również inne rozwiązania. Bardzo skutecznym, a jednocześnie prostym do wykonania pomysłem będzie pułapka na ślimaki bez skorupy. W ogrodzie (wokół roślin) wystarczy rozsypać drobny żwir, trociny, popiół bądź lekko roztarte skorupki jajka. Ślimaki nie radzą sobie z przemieszczeniem się po takim podłożu i mogą skutecznie zniechęcić się do przebywania w ogrodzie.
Z pomocą przychodzą nam również niektóre rośliny, które wydzielają nieprzyjemny dla ślimaków zapach. Co ciekawe, rośliny te mogą być bardzo przyjemne dla człowieka, a wiele z nich ma właściwości prozdrowotne i warto je uprawiać w ogrodzie. Zwalczanie ślimaków w ogrodzie ułatwi nam szałwia, cząber i rumianek. Drażniący ślimaki zapach wytwarza również majeranek, czosnek, macierzanka oraz cebula. Sprawdź także ten artykuł: 5 sposobów zwalczania ślimaków w ogrodzie – wybraliśmy najskuteczniejsze.
Wybieramy preparat na ślimaki – który środek chemiczny będzie najbardziej skuteczny na ślimaki bez skorupy?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w ofertach sprzedaży sklepów branżowych znajduje się wiele preparatów na ślimaki. Które z nich będą skutecznym sposobem walki z problemem? Poniżej omówimy kilka wybranych produktów, które posiadają dobre opinie i cieszą się dużą popularnością. Ich kolejność jest przypadkowa.
- Ślimak Control Target – to gotowy do użycia preparat, który wystarczy rozsypać w ogrodzie. Środek chemiczny sprawdza się na ślimaki bez skorupy i jest przez nie chętnie zjadany. Po spożyciu granul, ślimak oddala się do swojej kryjówki i tam zamiera. Granulki są odporne na opady deszczu i ulegają rozkładowi biologicznemu, co więcej, mogą być z powodzeniem stosowane przez cały sezon wegetacji roślin.
- Substral Ślimakol Naturen – kolejny preparat w formie granulatu. Środek chemiczny może być z powodzeniem stosowany w ogrodzie, w uprawach przydomowych, jak i w szklarniach. Nadaje się do stosowania przy uprawach warzyw, truskawek i roślin jagodowych i zapewnia wysoką skuteczność działania.
- Bros Snacol na ślimaki – granulat do zwalczania ślimaków bez skorupy oraz oskorupionych. Skutecznie wabi ślimaki i powoduje ich zamieranie. Bros Scanol na ślimaki charakteryzuje się długim czasem działania, dzięki czemu skutecznie neutralizuje problem szkodników w ogrodzie. Wystarczy zaaplikować go równomiernie na glebie pomiędzy roślinami. Nie można natomiast posypywać nim samych roślin uprawnych.
Wiesz już, jak działa preparat na ślimaki i znasz rozwiązania, które pomogą w skutecznym zwalczaniu problemu. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, jakie warunki uprawowe posiada trawa pampasowa. Omawiamy też rodzaje gleb.